Pereiti į pagrindinį turinį

Šiluma vilniečiams ne pigs, o brangs? (dar papildyta)

2009-08-26 17:46
Šiluma vilniečiams ne pigs, o brangs? (dar papildyta)
Šiluma vilniečiams ne pigs, o brangs? (dar papildyta) / Tomo Raginos nuotr.
Turinys

Rudenį vilniečiams šiluma turėtų pigti, rugpjūčio pradžioje skelbė Vilniaus miesto valdžia. Tačiau opozicija, gavusi iš „Vilniaus energijos“ paskutines sąskaitas su keistu prierašu sunerimo – jų skaičiavimais šildymas Vilniuje brangs dar 2 ct/kWh.

Vėl terorizuoja vilniečius?

Kiekvienas vilnietis, gavęs paskutiniąsias sąskaitas iš „Vilniaus energijos“, matyt, nelabai suprato lapo apačioje smulkiu šriftu pateiktos informacijos. Ten miglotai rašoma: „Lengvatinis 9 proc. PVM tarifas bus taikomas iki 2010 m rugpjūčio 31 dienos šilumos energijai, tiekiamai gyvenamosioms patalpoms šildyti (įskaitant šilumos energiją, perduodamą per karšto vandens tiekimo sistemą) į gyvenamąsias patalpas tiekiamam karštam vandeniui arba šaltam vandeniui karštam vandeniui paruošti ir šilumos energijai, sunaudotai šiam vandeniui, pašildyti“.

Buvęs Vilniaus meras, dabar europarlamentaras Juozas Imbrasas įsitikinęs, kad už šios formuluotės slypi šilumą tiekiančios bendrovės „Vilniaus energija“ siekis dar centu kitu kilstelėti paslaugos kainą. 

„Pastaba sąskaitos apačioje skelbia, kad Vyriausybė padidino lengvatinį tarifą nuo 5 iki 9 proc. Reiškia, pasibaigus vasarai, vilniečiams už šilumos energiją kaina bus nebe 22,56 ct/kWh, o 24,59 kwh. Šitokia pastaba vilniečiams yra tam tikras psichologinis spaudimas: susitaikykite, šiluma brangs, nors ji per šitą laikotarpį turėjo du kartus sumažėti. Bet visi apie tai tyli, ypač Vilniaus miesto valdžia“, -  piktinosi J.Imbrasas.

„Man gėda gyventi tokiame mieste!”

Europalamentaro tikinimu, krintant kuro kainoms mokestis už tiekiamą šildymą visoje Lietuvoje turėtų ne didėti, o mažėti. Vilniuje, jo skaičiavimais, gyventojai už būstų šildymą turėtų mokėti ne daugiau, kaip 19,41 ct/kWh.

Tokias išvadas perša ir energetikos specialistai, ginantys J.Imbraso poziciją teisme prieš „Vilniaus energiją“. Mat šioji praėjusių metų rudenį vilniečiams 1,5 karto padidino paslaugos kainą. Energetikos specialistų tikinimu, šildymą tiekianti bendrovė, apskaičiuodama galutinę kainą vartotojui, neteisingai paskirstė sąnaudas tarp gaminamos šilumos ir elektros energijos. Vietoje nustatyto 22,56 ct/kWh mokesčio šią žiemą vilniečiai esą turėjo mokėti 19,41ct/kWh. 

„Tačiau vietoje to, kad Vilniaus miesto valdžia gintų gyventojų interesus, ji ruošia tarybos sprendimo projektą, kuriuo rugsėjį turėtų būti patvirtinta nauja formulė, kaip bus apskaičiuojama kaina už centralizuotai tiekiamą šilumos energiją. Bet tą formulę Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija patvirtino dar šių metų liepą. Čia tempimas gumos, laiko, nekalbėjimas apie esminius dalykus. Jeigu valdžia nesiims jokių veiksmų vilniečių interesams apginti, aš ketinu šitą klausimą kelti Europos Parlamente. Man gėda gyventi tokioje valstybėje ir tokiame mieste!“, - niršo J.Imbrasas.

R.Germanas: opozicijos gąsdinimai laužti iš piršto

„Vilniaus energijos“ komercijos direktorius Rimantas Germanas patikino, kad opozicijos gąsdinimai apie galimai brangstantį šildymą Vilniuje laužti iš piršto. Esą padidėjus PVM iš tiesų kaina vilniečiams šoktelėtų 2 ct/kWh, tačiau opozicija esą lyg tyčia pamiršusi, kad šiuo metu VKEKK ir Vilniaus miesto savivaldybėje sprendžiamas kainos sumažinimo klausimas. Mat opozicijos kritikuotas tarybos sprendimas, kuriuo ketinama patvirtinti naują formulę šilumos kainai apskaičiuoti, faktiškai reiškia, kad taryba ketina nustatyti galutiniam sostinės vartotojui mažesnį tarifą už šildymą. Preliminariais skaičiavimais už šildymą vilniečiai turėtų mokėti ne daugiau 19 ct./kWh be PVM arba beveik 21 ct/kWh.

„Mes norėtumėme ir daugiau atpiginti. Kiek daugiau – pamatysime. Preliminariais skaičiavimais kaina būtų mažesnė nei 19 ct/kWh be PVM. Bet viskas priklausys nuo to, kaip bus interpretuojama metodika, pagal kurią apskaičiuojama galutinė kaina. Mano nuomone, metodika turi tarnauti vartotojui, o ne atvirkščiai. Jeigu VKEKK priims sprendimą, kad metodika tarnauja vartotojui, mes turėsime kaina mažesnę nei 19 ct/kWh be PVM“, - sakė R.Germanas.

VKEKK sprendimą dėl metodikos taikymo apskaičiuojant galutinę šilumos kainą vartotojui turi priimti šiandien. Turėdama patvirtintą metodiką „Vilniaus energija“ apskaičiuos galutinę šilumos kainą vilniečiams. Šie skaičiavimai artimiausiu metu bus pateikti VKEKK bei Vilniaus miesto savivaldybei. Pastarosios taryba kainos klausimą svarstys rugsėjo 9 dieną. Vėliau savivaldybės priimtas projektas bus svarstomas VKEKK. Šioji institucija galutinę kainą Vilniaus šilumos vartotojams turėtų patvirtinti spalį.

R.Adomavičius: „Yra galimybių kainą pamažinti šiek tiek daugiau“

 

Vilniaus merą laikinai pavaduojantis vicemeras Romas Adomavičius atskleidė, kad yra galimybė vilniečiams paslaugą atpiginti dar vienu centu. 

„Natūraliai pinga dujos, mažės ir kaina, tačiau dar yra galimybių kainą pamažinti šiek tiek daugiau. „Vilniaus energija“ gamina ne tik šilumą, bet ir elektrą tame pačiame įrenginyje. Gaminant elektrą susidarė tam tikra ekonomija. Todėl mes prašėme VKEKK, kad būtų leista 28 mln. litų, susidariusios ekonomijos priskirti šilumos gamybos ekonomijai, tuo pačiu pamažinant naują šilumos kainą dar beveik 1 ct/kWh“, - tikino R.Adomavičius.

Pasak vicemero, atsižvelgiant į sąnaudas gaminant šilumos energiją, kaina be PVM vilniečiams artimiausiu metu turėtų siekti kiek daugiau nei 15 ct./kWh, tačiau artimiausią sezoną paslaugos atpigimas vilniečiams nebus toks pastebimas, kaip norėtųsi. Mat žiemą „Vilniaus energija“ prašė komisijos kainą padidinti dar 1,5 karto, tačiau VKEKK šį pasiūlymą atmetė. „Vilniaus energijos“ vadovybė tikina dėl to patyrusi 118 mln. litų nuostolių ir ketina juos įskaičiuoti į naująją šildymo kainą. 

VKEKK skaičiavimu, jeigu susidariusios skolos grąžinimas vartotojams būtų išdėliojamas per metus, tai šilumos kaina be PVM mažėtų 5 proc. iki 21,37 ct/kWh, o skolą išdėliojus dvejiems metams kaina mažėtų 17 proc. iki 18,7 ct/kWh.

„Tačiau iš nuostolių apie 40 mln. litų būtų galima nurašyti, padengti gaunamomis pajamomis iš ekologinio kuro, naudojamo elektros ir šilumos energijos gamybai. Iš elektros tokių sutaupytų pinigų yra 28 mln. litų, o gaminant šilumos energiją – 24 mln. litų. Pastarieji būtų tarsi „Vilniaus energijos pelnas, bet jie pasiryžę pusę jo – 12 mln. litų atsisakyti ir juos perkelti į kompensuojamą sumą“, – sakė R.Adomavičius. 

Kokia bus galutinė šilumos kaina vilniečiams, paaiškės spalį. Portalas primena, kad VKEKK sprendimu nuo šiol kaina už šildymą vartotojams bus nustatoma kiekvieną mėnesį.