Pereiti į pagrindinį turinį

Šildymo kaina Vilniuje gali mažėti 23 proc. (papildyta 13.04 val.)

2009-08-31 19:08
Šildymo kaina Vilniuje gali mažėti 23 proc. (papildyta 13.04 val.)
Šildymo kaina Vilniuje gali mažėti 23 proc. (papildyta 13.04 val.) / Tomo Urbelionio (BFL) nuotr.
Turinys

Vilniaus miesto valdžia kartu su „Vilniaus energija“ svarsto dar vieną būdą, kaip beveik 1,5 cento atpiginti šilumos kainą Vilniaus miesto vartotojams.

Siūlo prailginti nuostolių grąžinimo terminą

Praėjusią savaitę žlugo viltys sumažinti šilumos kainą 1 ct/kWh Vilniaus vartotojams, nes Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) neleido dalies „Vilniaus energijos“ patirtų nuostolių dėl laiku neperskaičiuotos šildymo kainos padengti iš pelno, gauto gaminant elektros energiją. Mat iš elektros pardavimo gautų lėšų susidaręs perviršis turėtų būti grąžinamas tik elektros vartotojams.

Per praėjusį šildymo sezoną „Vilniaus energijos“ patirti nuostoliai siekia 118 mln. litų, kuriuos privalės padengti Vilniaus miesto šilumos vartotojai. Jiems preliminarai ateinantį šildymo sezoną teks mokėti apie 19,26 ct/kWh be PVM arba beveik 21 ct/kWh su mokesčiais.

Tačiau tiek Vilniaus miesto savivaldybė, tiek ir pati „Vilniaus energija“ svarsto kitą būdą, kaip 1,5 ct atpiginti šildymo paslaugą vilniečiams. Tai pavyktų padaryti tuo atveju, jeigu VKEKK sutiktų 118 mln. litų nuostolių grąžinimą gyventojams išdėstyti ne per 2, o per 4 metų terminą.

VKEKK pirmininko pavaduotojas Danas Janulionis pabrėžė, kad vadovaujantis liepą pakoreguotu Šilumos ūkio įstatymu, išdėstyti nuostolių kompensavimo per 4 metus negalima. Ten aiškiai apibrėžtas 24 mėnesių terminas.

„Tačiau yra vilties, kad terminą pratęsti įmanoma. Mūsų teisininkai, iš anksto gavę informaciją, ėmė analizuoti šią galimybę. Bet neakstinkime įvykių. Juk sprendimą dėl kompensacijos grąžinimo formų ir terminų turi priimti Vilniaus miesto taryba, po to tą sprendimo teisėtumą vertinsime mes. Jeigu savivaldybė dar prieš tarybos posėdį kreipsis raštu į mus dėl rekomendacijų, prašys mūsų teisininkų išvadų, mes jas pateiksime“, - sakė D.Janulionis.

Kaina sumažėtų 23 proc.

Kokia ta viltis sumažinti kainą 1,5 cento už kWh, konkrečiau paaiškino „Vilniaus energijos“ Komercijos direktorius Rimantas Germanas. Esą Šilumos ūkio įstatyme numatytas 24 mėnesių terminas nuostoliams kompensuoti taikomas siekiant apsaugoti paslaugą tiekiančią bendrovę. R.Germano nuomone, jeigu pati bendrovė atsisakytų tokios apsaugos, tuomet terminą būtų galima pratęsi ir 4 metams.

„Atsižvelgdami į sunkią ekonominę situaciją šalyje, siūlome dvigubai, nuo 2 iki 4 metų, pratęsti 2008 metais laiku neperskaičiavus šilumos kainos patirtų nuostolių kompensavimo laikotarpį“, - sakė R.Germanas.

Po pusvalandžio nuo pašnekesio su portalu „Vilniaus energija“ išplatino pranešimą, kad siūlo sostinėje taikyti 17,3 ct/kWh be PVM (remiantis 2009 m. liepos mėn. gamtinių dujų kainomis) šilumos energijos kainą. Toks bendrovės pasiūlymas šiandien pasieks Vilniaus miesto savivaldybę ir Valstybinę kainų ir energetikos kontrolės komisiją (VKEKK).

Siūlymui įsigaliojus, šilumos kaina vilniečiams sumažėtų 23 proc., lyginant su šiuo metu galiojančiu 22,56 ct/kWh be PVM tarifu.

Vilčių sumažinti kainą yra

Romas Adomavičius, Vilniaus miesto vicemeras:

Praėjusią savaitę, kuomet laikinai pavadavau Vilniaus merą, pasirašiau laišką, kuriuo prašome VKEKK išdėstyti nuostolių kompensavimą per 4 metus. Jie šitą laišką gavo jau praėjusį penktadienį. Tačiau „Vilniaus energijos“ vadovai penktadienį tokio kreipimosi negalėjo pasirašyti, nes jie dar nebuvo šito sprendimo suderinę su savo akcininkais. Šiandien principinis akcininkų sprendimas gautas ir jie jau ruošia tokį patį kreipimąsi VKEKK.

Reikia pabrėžti, kad neoficialių susitikimų metu su VKEKK nariai pažadėję leisti nuostolius išdėstyti per 4 metų laikotarpį, nors įstatymas leidžia kompensaciją išdėstyti ne ilgiau kaip per 2 metus. 

Taigi mes rugsėjo 9-ąją tarybai siūlysime pritarti tam variantui, kad Vilniaus miesto šilumos vartotojai susidariusius nuostolius kompensuotų ne per 2, o per 4 metus. Šį sprendimą ketiname priimti skubos tvarka ir tikimės, kad tokiam sprendimui pritars ir VKEKK. Jos nariai mūsų sprendimą turėtų po to svarstyti ne ilgiau kaip mėnesį, be tikimės, kad sprendimas bus priimtas greičiau, kad nauja, bet beveik 1,5 ct/kWh mažesnė kaina už šildymą vilniečiams bus taikoma jau nuo spalio 1-osios.