Savižudybių prevencijai Vilniuje planuojama paskirstyti per 300 tūkst. eurų

Savižudybių prevencijos programai Vilniuje planuojama paskirstyti 316 tūkst. eurų, didžioji dalis lėšų teks specialistams, kurie pirmieji susiduria su savižudybės grėsme ar mėginimu nusižudyti.

Pernai patvirtintos programos šiųmetiniame plane numatyta, jog už 215 tūkst. eurų bus rengiami mokymai Vilniaus mieste dirbantiems bendrosios praktikos gydytojams, policijos pareigūnams, ugniagesiams gelbėtojams, mokytojams, vaiko gerovės komisijos nariams, socialiniams darbuotojams, dirbantiems su socialinės rizikos šeimomis.

Kursai, kaip tinkamai reaguoti ir padėti žmonėms susidūrus su savižudybių rizika, bus rengiami ir probacijos pareigūnams, greitosios medicinos pagalbos gydytojams, kitiems medikams, Bendrojo pagalbos centro operatoriams, taip pat aukštųjų mokyklų studentų atstovybių nariams, kursų seniūnams.

Vilniaus savivaldybės Socialinių reikalų ir sveikatos departamento direktorius Jonas Bartlingas BNS sakė, kad mokymai šią savaitę patvirtinti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje.

Kryptingai prieš savižudybes programa kol kas vykdoma tik Vilniaus savivaldybėje, ministerijoje vyksta svarstymai, kaip perkelti šią praktiką respublikiniu mastu.

Numatytame savivaldybės plane su savižudybių rizikos ženklais bei pirmosios pagalbos teikimo būdais turėtų būti supažindinti ir emocinės paramos linijos savanoriai.

Tokios specialistų žinios turėtų būti atnaujinamos kas dvejus metus.

Priemonių plano kitą savaitę turėtų imtis savivaldybės taryba.

Numatoma sukurti sistemą, jungiančią skirtingų sričių įstaigas, kad ketinantiems žudytis ar bandžiusiems tai daryti žmonėms būtų operatyviai suteiktos psichologo ar psichiatro konsultacijos. Tam būtų naudojami vidiniai resursai miesto gydymo ir kitose įstaigose. 43 tūkst. eurų numatoma skirti moksliškai pagrįstoms terapijoms parengti ir jas taikyti keliose sveikatos priežiūros įstaigose – parengti tokias priemones turėtų Vilniaus universiteto (VU) Filosofijos fakulteto Klinikinės ir organizacinės psichologijos katedros mokslininkai, bendradarbiaudami su Vilniaus psichikos sveikatos centru.

Šios įstaigos, kartu su Valstybinio psichikos sveikatos centro Savižudybių prevencijos biuru turėtų surengti ir tarptautinę konferenciją už 15 tūkst. eurų.

Dar apie 11 tūkst. numatoma skirti VU mokslininkams, kad šie atliktų sostinėje gyvenančių vaikų ir suaugusiųjų savižudybių atvejų analizę.

Numatoma įpareigoti gydymo įstaigas sostinėje, kad nemokamai ir be išankstinės registracijos bet kuris miesto gyventojas galėtų gauti skubią pirminę psichologinę ir (ar) psichiatrinę pagalbą. Į šį planą įtraukta ne tik psichologinės, bet ir dvasinės pagalbos teikimas Vilniaus arkivyskupijos „Carite“, emocinė parama telefonu ir internetu, taip pat pagalba nusižudžiusiųjų artimiesiems.

Apie 5 tūkst. eurų siūloma skirti prieš savižudybes nukreiptai socialinės reklamos kampanijai Vilniaus mieste.

Remiantis 2014 metų duomenimis, Lietuvoje 100 tūkst. gyventojų tenka 33 savižudybės  atvejai. Šalies savižudybių rodiklis yra didžiausias Europos Sąjungoje ir vienas didžiausių pasaulyje. Vilniaus mieste 2010–2014 metais nusižudė 426 asmenys. 2014-aisiais sostinėje ranką prieš save pakėlė 50 vyrų ir 13 moterų.

Savižudybių prevencijos programa Vilniuje patvirtinta prieš metus, jos iniciatorius buvo tuometinis tarybos narys, dabar parlamentaras konservatorius Mykolas Majauskas.NAUJAUSI KOMENTARAI

nuomone

nuomone portretas
su sia problema susiduriu jau 10 metu,Vilniuje dar kazka rasti galima,Kaune glucha kaip tanke,nieko nera,kiekviena zinyba dirba sau,visos issiskirste,pagelbos jokios

kiek

kiek portretas
kiek skurdo mazinimui skirs lietuva nebus skurdo nebus ir savizudybiu kada pensininkas nori sokti i upe del to kad negali pragyventi ar jaunas zmogus atstumtas visuomenes nes neturtingas ir nematantis vilties kazkaip pragyventi tikrai prevencijos nepades patirinejus praeiti kitu valstybiu kurios gyveno skurde ir po to isbride is skurdo kad ir airija iskarto situacija pasikeicia neviltis zudo zmonis viltis stumia juos gyventi tai sudarykit salygas tai vilciai ir zmones nustos zudytis
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių