Sausį VEKS renginius stebėjo ketvirtis milijono žiūrovų

Praėjo daugiau nei mėnuo nuo tos dienos, kai Vilnius kartu su Lincu (Austrija) pasipuošė Europos kultūros sostinių titulais. Per pirmąjį Europos kultūros sostinės metų mėnesį Vilniuje surengta 10 šios programos kultūros ir meno projektų, kurie sutraukė apie 250 tūkst. žiūrovų.

„Sausio mėnesį vykę pirmieji programos „Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009” (VEKS) renginiai atskleidė įvairialypį Vilniaus publikos skonį – gausaus lankytojų būrio sulaukė ir šiuolaikinio meno, ir atskirų žanrų klasikos projektai. Tikimės, kad koncertų, parodų ir spektaklių, kitų projektų ekspresui įsibėgėjant sulauksime dar daugiau lankytojų iš Lietuvos bei užsienio šalių“, - teigė VEKS direktorė Elona Bajorinienė.


Naujametinę naktį – žiūrovų rekordas

VEKS ir Lietuvos vardo tūkstantmečio paminėjimo metus pradėjo Naujųjų metų išvakarėse ir sausio 1-osios naktį vykę šių dviejų programų atidarymo renginiai – miuziklas „@Hoffmann_Spragtukas” bei Gerto Hofo šviesų spektaklis. Vilniaus centrinėje dalyje juos stebėjo apie 200 tūkst. Lietuvos gyventojų ir svečių iš užsienio – tai rekordinis žiūrovų skaičius mūsų šalyje vykusių kultūrinių renginių istorijoje.

Daugiau nei 20 tūkst. žiūrovų sausio mėnesį gėrėjosi Rotušės aikštėje įrengtoje atviroje ledo arenoje vykusiais renginiais – sausio 1 d. surengta „Ledo misterija“ su garsiausia Lietuvos dailiojo čiuožimo pora Margarita Drobiazko ir Povilu Vanagu bei kiekvieną savaitgalį demonstruotais ledo teatro spektakliais ir perspektyviausių Lietuvos ledo čiuožėjų pasirodymais. Apie 8 tūkst. vilniečių ir miesto svečių patys išbandė pramogas su pačiūžomis Rotušės aikštės ledo arenoje.

Vilnių sužavėjo Gruzijos dailės genijus

Tiek naujametiniais, tiek Rotušės ledo arenoje vykusiais spektakliais lankytojai galėjo mėgautis nemokamai. Tačiau kultūros ir meno gerbėjai gausiai rinkosi ir į mokamus renginius.

Vilniaus paveikslų galerijos darbuotojai jau senai nebuvo matę tiek lankytojų, kiek jų atvyko šių metų sausį – Gruzijos dailės genijaus Pirosmani 35 paveikslų kolekciją nuo sausio 2 d. aplankė per 9 tūkst. žiūrovų, iš jų apie 400 – svečiai iš užsienio. Iki gegužės pabaigos Vilniuje veiksiančią Pirosmani darbų parodą darbo dienomis kasdien aplanko apie 200, o savaitgalio dieną – daugiau nei 500 lankytojų.

Sausio 16 dieną Šiuolaikinio meno centre atidaryta paroda „Bendrasis kodas: 5 kontinentai, 10 bienalių, 20 menininkų“. Paroda unikali jau vien geografiniais mastais – šalia metus laiko truksiančio ypatingo dėmesio Europos kultūrai, šiuo projektu Vilniaus gyventojams ir svečiams siekiama pristatyti Afrikos, Amerikos, Azijos ir Australijos meną bei kultūrą. Parodos atidaryme dalyvavo 15 menininkų iš viso pasaulio. Atidarymo dieną ŠMC apsilankė per 1000 žmonių, o iki mėnesio pabaigos „Bendruoju kodu“ tarpusavyje dalinosi dar 1,5 tūkst. šiuolaikinio meno gerbėjų.

Sausio viduryje prasidėjęs „ARTscape/MENOrama“ projektas, pristatantis dvylikos Europos kultūros sostinių vaizduojamojo meno, džiazo ir kino atstovus Vilniuje, startavo po Suomijos vėliava. Būtent Helsinkis tapo pirmąja XXI amžiaus Europos kultūros sostine. Sausio 15 d. galerijoje „Vartai“ atidaryta Suomijos menininkų Auroros Reinhard bei Eemil Karila darbų apie nepastebimus arba ignoruojamus reiškinius paroda. Iki vasario 20 d. veiksiančią parodą jau aplankė 600 žiūrovų.

Suomijos kino programoje pristatytus kino kūrėjų darbus „Skalvijos“ kino teatre pamatė per 300 kino gurmanų. Pažintį su Suomija vasario 3 d. vainikuos vienos iškiliausių šios šalies džiazo scenos asmenybių – saksofonininko ir kompozitoriaus Miko Innanen bei jo grupės „Innkvisitio“ – pasirodymas.

Vilniuje - Europos scenos meistrai

Vilniuje gimusį pasaulinį smuiko genijų Jaschą Heifetzą priminė sausį vykęs projektas „Hommage a Heifetz“, kurio tikslas – atskleisti Vilniaus daugiakultūrines tradicijas, pažinti ir supažindinti vilniečius bei miesto svečius su Lietuvoje prieglobstį radusių skirtingų tautybių menininkais ir jų kūryba. Vilniečiai ir sostinės svečiai sausio 9 d. mėgavosi Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje vykusiu „Europos koncertu“, kuriame griežiant orkestrui specialią programą atliko garsiausių Europos konkursų nugalėtojai bei laureatai. O sausio 13 d. filharmonijoje pasirodė orkestras „Kremerata Baltica“ – klausytojai pirmieji išgirdo šio kolektyvo 2009 m. Europos turo programą, paįvairintą Vilniuje gyvenusių ar iš Lietuvos kilusių įvairių tautybių kompozitorių kūriniais. Scenoje koncertavo per 60 atlikėjų, kurių pasirodymų klausė 800 smuiko muzikos gerbėjų.

Sausį pirmą kartą Lietuvoje viešėjęs legendinis Paryžiaus teatras „Comédie-Française“ supažindino publiką su seniausio ir vienintelio valstybinio Prancūzijos teatro pastatymais bei giliomis šios šalies teatrinėmis tradicijomis. Sausio 29 ir 30 d. Lietuvos nacionaliniame dramos teatre parodyti du „Comédie-Française“ spektakliai – J.B.Moliere’o „Juokingosios pamaivos“ ir S.Scimone „Fiesta“. Juos stebėjo per 3 tūkstančius žiūrovų.

Lankytojus kviečia skulptūros ir senieji amatai

Sauso mėnesį Vilniuje kaip dalis vizualiųjų menų programos Neries pakrantėje prie Baltojo tilto atsirado „Dviaukštis“. Tai – monumentali vieno iškiliausių Lietuvos skulptorių Mindaugo Navako skulptūra iš granito, primenanti archajiškus statinius ir išryškinanti Vilniaus architektūrinio peizažo ypatumus.

„Dviaukštis“ kviečia patirti pirmykščių formų poveikį tiesiogiai – įeinant į skulptūros vidų ir ją apeinant, todėl tikslų lankytojų skaičių galėtų „pasakyti“ tik pati skulptūra.

Paskutinę sausio dieną startavo senųjų Vilniaus amatų tradicijos gaivinimo projektas „Vilniaus amatų paveldas“, kurio metu mieste vyks 12 edukacinių renginių, dviejų dienų Baltramiejaus mugė. Pirmieji tradicijas prisiminė „Kailiadirbių midaus brolijos susirinkimo“ dalyviai ir žiūrovai. Šis susirinkimas istoriškai laikomas Vilniaus amatininkų cechų kūrimosi ištakomis. Renginio metu vyko edukacinės paskaitos apie amatus, amatininkų brolijų veiklą ir ypatumus, monetų kalimo demonstravimas, buvo rodomas pirmasis midaus gamybos etapas. Senųjų Vilniaus amatų dvasios įkvėpė susirinkti virš 400 žiūrovų.

Sausį tęsėsi ir kūrybinė-visuomeninė akcija „Haiku Vilniui“, kurios metu visi kūrybingi žmonės kviečiami kurti Vilniui dedikuotus japoniškus trieilius. Per sausio mėnesį organizatoriai sulaukė dar 400 trieilių, o iš viso šios akcijos metu surinkta per 16 tūkst. haiku.


Šiame straipsnyje: VEKS

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių