Quantcast

Šaltinis, kuriame pirmąkart minimas Lietuvos vardas - Vilniuje

Šeštadienį lėktuvu iš Vienos į Lietuvą atvežta kronika, kurioje 1009 m. pirmą kartą paminėtas Lietuvos vardas. Tai garsieji Kvedlinburgo analai (Annales Quedlinburgenses), XI a. pradžioje rašyti Kvedlinburgo Šv. Servacijaus moterų vienuolyne ir iki šių dienų išlikę vienintelio XVI a. nuorašo forma.

Nuorašo rankraštis priklausė garsiam XVI a. Vitenbergo universiteto profesoriui ir Drezdeno archyvarui Peteriui Albinui (Albinus).
 
Šią relikviją į Lietuvą atgabeno Saksonijos žemės, valstybės ir universiteto bibliotekos Drezdene generalinis direktorius profesorius Thomas Bürger, atvykęs paminėti Lietuvos tūkstantmečio jubiliejaus.

Iš Vilniaus tarptautinio oro uosto neįkainojamos vertės istorijos šaltinis nuvežtas į Taikomosios dailės muziejų, kur ankstyviausią Lietuvos vardo įrašą – Lituae – užfiksavusi kronika bus eksponuojama iki šių metų spalio 4 d.
 
Prieš kelis metus Kvedlinburgo analų įrašo, kur aprašant 1009 m. įvykius minimas Lietuvos vardas, vertimą patikslino Vilniaus universiteto klasikinės filologijos profesorė habil. dr. Eugenija Ulčinaitė: „Šventasis Brunonas, vadinamas Bonifacu, arkivyskupas ir vienuolis, vienuoliktaisiais savo atsivertimo metais Rusios ir Lietuvos pasienyje pagonių nužudytas su aštuoniolika saviškių kovo 9 dieną, nukeliavo į dangų“.

Taigi, Lietuvos vardo ankstyviausias žinomas paminėjimas susijęs su nesėkminga krikščioniškąja misija.

Kvedlinburgo analai bus rodomi Lietuvos tūkstantmečio tarptautinėje parodoje „Lietuva senuosiuose istorijos šaltiniuose“, kurią liepos 5 d., Lietuvos tūkstantmečio jubiliejaus svarbiausios šventės išvakarėse, atidarys Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus, o liepos 6 d. aplankys Europos valstybių monarchai ir prezidentai.

Nuo liepos 7 d. Kvedlinburgo analus, kitus svarbiausius Lietuvos istorijos dokumentus – didžiųjų kunigaikščių raštus ir privilegijas, tarptautines sutartis ir kitus šaltinius – Taikomosios dailės muziejuje galės pamatyti visi Lietuvos gyventojai ir sostinės svečiai.

Prieš kelis metus viešėdamas Drezdene ir aplankęs minėtą biblioteką, rankraštį su Lietuvos vardo įrašu apžiūrėjo Lietuvos Prezidentas Valdas Adamkus.NAUJAUSI KOMENTARAI

Evija

Evija portretas
Gryna nesąmonė trinkit puslapį

Anonimas

Anonimas portretas
nesamonė

Anonimas

Anonimas portretas
Reikia tikslesnės datos
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių