Rotušės aikštėje – ledinis Vilnius

Kol visas Vilnius dar kietai miegojo, Rotušės aikštė skendo darbų įkarštyje. Antradienį 4 val. ryto į patį sostinės centrą atriedėjo 200 tonų sveriantys  ledo luitai. Taip prasidėjo programos „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ (VEKS) projekto „Ledinis barokas“ paruošiamieji darbai.

Lede – bažnyčių atgarsiai

Iki šeštadienio 200 tonų ledo pavirs skulptūromis – Rotušės aikštėje iškils 4-5 m. aukščio Vilniaus baroko pastatų ledinių „kopijų“ miestas.

Menininkai iš ledo iškals septynis geriausiai Vilniaus architektūrinį baroko veidą atspindinčius objektus. 

„Tai nebus visiškos kopijos. Vilniečiai skulptūrose galės atpažinti tam tikrų pastatų fragmentus ar siluetus. Skulptoriams suteikiame laisvę interpretuoti“, - kalbėjo „Ledinio baroko“ idėjos sumanytojas ir projektą įgyvendinančios viešosios įstaigos „Kaukių akademija“ vadovas, režisierius Mykolas Vildžiūnas.

„Reikia daug ledo baroko manieringumui įkūnyti“, - pridėjo projekto meno vadovas skulptorius Mindaugas Tendziagolskis.  

Ledo statiniuose vilniečiai ir miesto svečiai turėtų ieškoti Šv. Kazimiero, Visų šventųjų, Šv. Petro ir Povilo, Šv. Kotrynos ir Augustinų Švenčiausios Marijos ramintojos bažnyčių architektūrinių detalių. Lede bus bandoma išskobti ir Bazilijonių vienuolyno vartus bei Šv. Jonų bažnyčios fasadą.

Projekto sumanytojams ryškiausiai baroko epochą pastatuose atspindinčius objektus padėjo atrinkti menotyrininkas Helmutas Šabasevičius.

Į kovą su ledo luitais stos skulptoriai Raimondas Dičius, Kęstutis Lanauskas, Rimantas Milkintas, Kęstutis Svirnelis, Marius Zavadskis ir projekto svečias Pablo Wendel.

Geležinio vilko legendos virsmas

Ledo skulptūrų miestas vilniečiams bus pristatytas šeštadienį – vasario 21 dieną. Tądien prie ledo plušėję skulptoriai nusibrauks prakaitą ir specialiai projektui padirbintus kaltus padės į šalį.

„Projektui buvo gaminami darbo instrumentai, nes tokioms didelėms skulptūroms kaltų Lietuvoje nebuvo įmanoma rasti“, - atkreipė dėmesį M.Vildžiūnas.

Tačiau darbo užkulisiai šeštadienį į Rotušės aikštę sugūžėsiantiems miestiečiams esą rūpės mažiausiai – jie taps mini misterijos „Ledo Vilkas“ liudininkais. Tai šioms dienoms pritaikyta istorija apie kunigaikščio Gedimino susapnuotą staugiantį vilką, kurio šauksmas išpranašavo Vilniaus miesto susikūrimą.

M.Vildžiūnas žadėjo, kad misterija taps šiuolaikine Vilniaus legendos parafraze, nuspalvinta vaizdo projekcijomis ir šviesos spinduliais.

„Čia darniai suskambės Vilniaus universiteto akademinio choro atliekamos lotyniškos giesmės, repuojantis žynys Lizdeika ir plokštelėmis žongliruojantys šiuolaikinės muzikos meistrai“, - pasakojo M.Vildžiūnas.

„Patyręs penkiasdešimt reinkarnacijų Lizdeika repą pritaikys prie baroko kultūros“, - juokėsi misterijoje Lizdeikos vaidmenį atliksiantis grupės „G&G Sindikatas“ lyderis Svaras.

Vakarais – klubinė muzika

Ledo skulptūromis projektas „Ledinis barokas“ nesibaigs. Projekto vykdytojai tikina, kad šventė tęsis aštuonias dienas ir septynias naktis.

Vasario 22 ir 28 dienomis Rotušės aikštėje šurmuliuos kūrybinės dirbtuvės. Išbandyti ledą galės visi norintys, tačiau šis užsiėmimas labiausiai orientuotas į mokyklinio amžiaus vaikus ir jaunimą.

Rotušės aikštėje išdygusiame ledo statinių mieste sukiosis gidai, kurie, žadama, ves teatralizuotas ekskursijas, mokys senovinių lauko žaidimų, barokinių šokių.

„Vyresniesiems skirsime programos vakarus – kasdien vis kito stiliaus muzikos didžėjus savaip interpretuos baroko muzikos kūrinius. Skambės funk, disco, soul, hip hop, house, electro ir techno ritmai“, - pasakojo M.Vildžiūnas.

Prie pulto Rotušės aikštėje stos Dj Mamania, Happyendless, Tomas Boo ir kiti didžėjai.

„Noriu, kad kulbinė kultūra išlįstų į paviršių ir kad klubuose nesilankantys miestiečiai išgirstų, galbūt ir „užsikabintų“, už klubinės muzikos, atrastų savo stilių“, - kalbėjo M.Vildžiūnas.

Projektas už 600 tūkst. litų

Projektui „Ledinis barokas“ iš VEKS programos atseikėta 300 tūkst. litų. Dar antra tiek projekto vykdytojai pritraukė privačių rėmėjų paramos.

“Tiek sausį Rotušės aikštejė buvusios ledo aikštelės po atviru dangumi projektu, tiek “Lediniu baroku” siekiame keisti žiemos tradicijas Vilniuje. Paprastai šaltuoju sezonu miestiečiai sulenda vidun, o mes norime, kad ir mieste būtų, ką veikti”, - sakė VEKS direktorė Elona Bajorinienė.

M.Vildžiūnas prisipažino, kad šiomis dienomis didžiausias jo troškinas – minusine temperatūra. “Ir dar tai, kad projektas nebūtų apipiltas purvais”, - atviravo projekto idėjos autorius.

Jis atkreipė dėmesį, kad ledas, iš kurio skulptoriai kurs ledinį Vilnių – lietuviškas. “Jo mums prišaldė “Ingman ledai”. O užsienio skulptorių honorarai - tokie patys kaip ir lietuvių”, - pabrėžė M.Vildžiūnas, tarsi norėdamas nusikratyti pastaruoju metu visuomenės pasitikėjimą praradusios VEKS programos šešėlių.

Rotušės ledas neatsipirko

Per sausį, kai prie Rotušės veikė čiuožykla, joje apsilankė apie 8 tūkst. lankytojų.

Mėnesį veikusi čiuožykla prie Rotušės aikštės atsiėjo 400 tūkst. litų iš VEKS programos biudžeto, dar tiek pat - iš privačių rėmėjų lėšų. Bilietas į čiuožyklą kainavo 16 litų. Norint, kad atsipirktų jos įrengimas, čiuožykloje turėjo apsilankyti 50 tūkst. žmonių. Tačiau apsilankė tik 8 tūkst.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių