Quantcast

Prokuroras: visos VEKS lėšos panaudotos pagal paskirtį

Viešajai įstaigai „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ (VEKS) skirtos lėšos panaudotos pagal paskirtį, o visi darbai, už kuriuos sumokėta, atlikti, sakė Generalinės prokuratūros prokuroras.

Jis pabrėžė, kad prokurorai nevertino VEKS programos racionalumo, efektyvumo, projektų meninio lygio.

Trečiadienį Seimo Antikorupcijos komisijos posėdyje dalyvavęs Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Irmantas Mikelionis sakė, kad ikiteisminį tyrimą dėl VEKS veiklos atlikto geriausi pareigūnai, jie padarė milžinišką darbą, bet nerasta veikų, kurios užtrauktų baudžiamąją atsakomybę.

„Nustatyti tam tikri finansinės ūkinės veiklos pažeidimai, bet baudžiamosios atsakomybės jie neužtraukia. Visos lėšos naudotos išimtinai pagal paskirtį. Nebuvo nustatyta, jog pinigai būtų mokami ne už atliktus darbus, nenustatyta, kad sudarydami sutartis pareigūnai būtų piktnaudžiavę tarnybine padėtimi, turėjo korupcinių tikslų, motyvų“, - teigė prokuroras.

Anot jo, taip pat nenustatyta, kad padaryta materialinė žala valstybei ar valstybinėms institucijoms.

„Suprantu, kad visuomenės narius jaudino, ar už projektus nebuvo permokama. Prokurorams į tą klausimą sudėtingą atsakyti, nes šiuo atveju projektai vertintini meniniu požiūriu“, - teigė I.Mikelionis.

Jis priminė, kad jau yra suėjęs senaties terminas dėl padarytų pažeidimų.

Kalbėdamas apie šiuo metu neveikiantį interneto portalą www.lietuva.gyvai.eu, Generalinės prokuroras atstovas teigė, kad šiuo atveju galioja sutartiniai civiliniai santykiai.

„Pagal sutartį darbai buvo atlikti, priduoti, sutarties vykdymą kontroliavo Kultūros ministerija, Vilniaus miesto savivaldybė. Jie, matydami, kad sutartis įvykdyta ne pilnai ar netinkamai, galėjo inicijuoti procesą, jog kita šalis įvykdytų sutartį. Didesnių pretenzijų už sukurtą produktą nebuvo pareikšta“, - sakė I.Mikelionis.

Kita vertus, prokuroras pripažino, kad galima kelti abejones, ar VEKS lėšos naudotos racionaliai, bet tai nėra prokuratūros kompetencija.

„Esame gavę išvadas, kad VEKS projektas tam tikrais atvejais vykdytas neracionaliai, tam tikrais atvejais - neefektyviai, bet tai mums vertinti kaip įrodymą baudžiamojo proceso metu būna gana keblu“, - tvirtino jis.

Pareigūnas pabrėžė, kad nei prokuroras, nei ikiteisminį tyrimą atlikę policininkai negali įvertinti projektų meninės vertės. Tai tvirtinant VEKS programą padarė Lietuvos menininkai, teigė jis.

„Net iškelčiau kitą klausimą, ar galime vertinti, ar tas projektas “Vilnius - Europos kultūros sostinė„ yra ekonomiškai naudingas, ar pagrįstas? Manau, jeigu projektas nebūtų išvis vykdomas, sutaupytume gana daug lėšų. Kalbėti apie ekonomiškumą, kalbant apie kultūrą, lėšos skiriamos kultūrai, meno objektams, ar jos yra ekonomiškos? Tai visai kitos kategorijos, ir tikrai prokuroras į tokius klausimus atsakyti negali“, - kalbėjo I.Mikelionis.

„Tyrimo metu susidūrėme su be galo didele problema - kiek vertas meno projektas, kiek už meno projektą galime mokėti. (...) Bjork koncertas, 700 ar 800 tūkst. litų išleista. Kas gali pasakyti, kiek jis iš tiesų vertas?“ - svarstė pareigūnas.

Seimo Antikorupcijos komisijos narė Agnė Bilotaitė suabejojo VEKS bylos tyrėjų kompetencija. Anot jos, susidaro įspūdis, kad kartais sąmoningai tyrimai sužlugdomi.

Jos kolega Jurgis Razma teigė, kad prie likusių VEKS skulptūrų dabar būtų galima pakabinti lenteles, jog tai paminklai korupcijai.

Komisija nutarė kreiptis į Generalinę prokuratūrą su prašymu leisti susipažinti su visa ikiteisminio tyrimo medžiaga.

Seimo Antikorupcijos komisija trečiadienį domėjosi, kodėl Generalinė prokuratūra nutraukė ikiteisminį tyrimą dėl viešosios įstaigos „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ veiklos.

Komisijos duomenimis, iš surinktos medžiagos matyti, kad VEKS buvo sudariusi sutartį dėl laisvalaikio ir turizmo portalo www.lietuva.gyvai.eu sukūrimo ir administravimo. Pagal ją, portalą sukūrusi bendrovė buvo įsipareigojusi nuolat administruoti portalą septyniomis kalbomis, vykdyti jo techninę priežiūrą dešimt metų be papildomo mokesčio. Už šio portalo kūrimą iš anksto sumokėta per 500 tūkst. litų, tačiau jis iki šiol neveikia.

2008 metų birželio 12 dieną Vilniaus miesto apygardos prokuratūroje buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl galimai nusikalstamos veikos VEKS atstovams sudarant jungtinės veiklos sutartį bendrove „Baltijos pramogų informacija“, pagal kurią užsakytos Laisvalaikio ir turizmo interneto portalo sukūrimo paslaugos. Tačiau 2012 metų lapkričio 14 dieną ikiteisminis tyrimas nutrauktas.

Šių metų balandžio 16 dieną Generalinė prokuratūra pranešė nutraukusi ir ikiteisminį tyrimą dėl VEKS buhalterinės apskaitos tvarkymo.

Prokurorai teigė įvertinę Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnų surinktus duomenis ir specialistų išvadas, bet nenustatę faktinių duomenų apie viešosios įstaigos apgaulingą ir aplaidų apskaitos tvarkymą.

Nustatyta, kad nuo 2006 iki 2008 metų nacionalinės programos „Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009“ projektams vykdyti ir įgyvendinti bei VEKS veiklai dotuoti Kultūros ministerija bei Vilniaus miesto savivaldybė į VEKS sąskaitas pervedė 27,4 mln. litų.

VEKS finansinę ūkinę veiklą tyrę Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos specialistai surašė 10 specialisto išvadų, vertinimus pateikė Valstybės kontrolė, Kultūros ministerijos, Vilniaus miesto savivaldybės auditoriai.

„Faktiniai duomenys patvirtina, kad VEKS buhalterinę apskaitą tvarkė skirtingi subjektai, tačiau iš esmės ji buvo tvarkoma tinkamai, - teigė prokuratūra. - Asmenų, 2006, 2007 ir 2008 metais tvarkiusių VEKS buhalterinę apskaitą, veikloje nenustatyta tyčinių neteisėtų veiksmų.“

2009 metais Vilnius buvo paskelbtas Europos kultūros sostine.NAUJAUSI KOMENTARAI

aš portretas
mhm, akurat. O aš tada - spanguolių uogienė.

Razmai ir Bilotaitei

Razmai ir Bilotaitei portretas
o judu niekad nepagalvojot, kad ir klyst galit kartais gyvenime?
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių