- Stasys Gudavičius
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Ikiteisminį tyrimą dėl įtarimų, jog įgyvendinant Valdovų rūmų statybų projektą galėjo būti iššvaistytos valstybės lėšos,atliekančių prokurorų teigimu, statybų ekspertizė kainuos iki poros milijonų litų.
Tyrėjai tikina tokių lėšų neturintys, todėl dar svarstantys, iš kur juos gauti ir ar apskritai siūlyti teismui skirti statybinę ekspertizę, nors ir pripažįsta, kad ji būtų labai naudinga.
Dirba tyrėjų grupė
Seimo Antikorupcijos komisijos specialios darbo grupės galimoms korupcijos apraiškoms teisėsaugos institucijose tirti posėdyje ketvirtadienį nagrinėta, kaip vykdomas ikiteisminis tyrimas dėl Valstybės kontrolės pateiktos medžiagos, kad daugiau kaip dešimtmetį vykusiose Valdovų rūmų statybose galėjo būti iššvaistytas didelės vertės valstybės turtas.
Generalinio prokuroro pavaduotojas Darius Raulušaitis Seimo nariams pranešė, kad nuo šių metų pradžios ikiteisminį tyrimą šioje byloje organizuoja Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento tyrėjų grupė, vadovaujama prokurorės Gintarės Vareikytės.
„Jau yra gauti su visų viešųjų pirkimų procedūromis susiję dokumentai iš statybų rangovo Panevėžio statybos tresto (PST), Vilniaus pilių direkcijos bei kitų institucijų, pateikti paklausimai Teismo ekspertizės centrui. Jam perduota 300 tomų dokumentų ir užduota 11 klausimų, kodėl per dešimt statybos metų kelis kartus padidėjo statybų kaina. Tyrimą centras žada pradėti kovo mėnesį, jis, planuojama, užtruks pusę metų“, - sakė D.Raulušaitis.
Statybos ekspertizė kainuos milijonus
Generalinio prokuroro pavaduotojas pabrėžė, kad Teismo ekspertizės centras atliks finansinę buhalterinę statybų ekspertizę.
Prokurorai, anot jo, dar norėtų skirti statybos darbų Valdovų rūmuose ekspertizę. „Tačiau situacija čia šiek tiek labiau komplikuota, tokie ekspertai kainuoja gana brangiai – iki 1 procento nuo atliktų darbų sumos“, - teigė generalinio prokuroro pavaduotojas.
Turint galvoje, kad iki šiol atlikta statybos darbų už ne mažiau kaip 200 milijonų litų, ekspertizė gali kainuoti nuo 200 tūkstančių iki 2 mln. litų. „Tokių didelių pinigų prokuratūra neturi, todėl gali tekti kreiptis į Vyriausybę, kad ši padengtų, jeigu tokia ekspertizė bus užsakoma ir daroma“, - tvirtino D.Raulušaitis.
Pasak jo, statybų ekspertizę skiria teisėjas, jeigu prokuroras ją pasiūlo. Tačiau dar nėra nuspręsta, ar tikrai ji bus skirta, nes nerasti ekspertizės finansavimo šaltiniai.
Statybų ekspertai turėtų atsakyti į klausimus, ar pagrįstai buvo nustatomos statybinių medžiagų ir darbų kainos, per dešimtmetį padidėjusios kelis kartus.
"Eksperto parinkimo procesas dar tik pradėtas, todėl negalėčiau komentuoti jo galutinės kainos. Tikiuosi, kad mums pavyks ją sumažinti", - po posėdžio žurnalistams sakė D.Raulušaitis.
Baiminasi, kad baigsis niekuo
Generalinio prokuroro pavaduotojas posėdyje pabrėžė, kad ikiteisminiame tyrime dėl Valdovų rūmų statybų kol kas niekam nėra pareikšti įtarimai.
Seimo Antikorupcijos komisijos narys Bronius Bradauskas teiravosi D.Raulušaičio, ar neatsitiks taip, kad iš ikiteisminio tyrimo ir iš užsakomų brangių ekspertizių „gausis tik tylus šnypštimas po gana garsiai iššauto šūvio - skirsime papildomus milijonus, o ekspertas nieko ypatingo nenustatys“. „Sugaišime labai daug brangaus laiko, išmesime daug lėšų, bet iš to reikalo gausis tik šnipštas“, - pridūrė Seimo narys.
„Nuo ekspertizės išvadų didžiąja dalimi priklausys tyrimo rezultatai. Be ekspertų prokuroras neturi gebėjimų gauti atsakymų į kai kuriuos iškylančius svarbius klausimus“, - pastebėjo prokuroras.
Nekomentavo rūmų ateities
D.Raulušaitis nepanoro atsakyti į klausimą, ką dabar reikėtų daryti su Valdovų rūmais. Kaip žinoma, Vyriausybė sprendžia, ar nutraukti įstatymams prieštaraujančią sutartį su PST, ar ją pakoregavus pratęsti.
„Įsivaizduoju šio klausimo svarbą, bet kiti turi į jį atsakyti. Neturiu nei kompetencijos, nei įgaliojimų į tokius klausimus atsakinėti, ką dabar Vyriausybei daryti su Valdovų rūmais. Prokuratūra atlieka tyrimus atgal, apie tai, kas jau padaryta, todėl nesiryžčiau duoti patarimus vykdomajai valdžiai, ką daryti į priekį“, - sakė generalinio prokuroro pavaduotojas.
Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmai pradėti atstatinėti 1999 metais. Valstybės kontrolierių skaičiavimu, statybų ir rūmų įrengimo kaina per dešimt metų padidėjo nuo 110 iki daugiau kaip 360 mln. litų. Dėl to prokurorai pradėjo ikiteisminį tyrimą.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vandens pramogų sezonas Vilniuje – atidarytas: papasakojo, kokių kuriozų yra nutikę
Vasara jau prasidėjo ir lepina mus gerais orais. Ta proga, nieko nelaukusi, Vilniuje vandens pramogų sezoną „Labas vakaras, Lietuva“ laidoje atidarė ir viena iš žurnalisčių. Pati vandens pramogas išbandžiusi, žurnalistė pasi...
-
R. Duchnevičius ir LLRA-KŠS, socialdemokratų frakcijos pasirašė bendradarbiavimo sutartį1
Vilniaus rajone pasirašyta bendradarbiavimo sutartis tarp savivaldybės mero Roberto Duchnevičiaus ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) bei socialdemokratų frakcijų. ...
-
Vilniuje vyks A. Mamontovo koncertas: keičiasi eismo organizavimas8
Šį penktadienį vyks Andriaus Mamontovo koncertas Vingio parke, kurio metu laikinai keisis automobilių eismo organizavimas, o viešasis transportas kursuos ilgiau ir dažniau. ...
-
Vilniaus politikai kviečia per NATO viršūnių susitikimą iškelti Ukrainos vėliavas43
Vilniaus savivaldybės taryba trečiadienį pritarė rezoliucijai, kuria kviečiama per Aljanso viršūnių susitikimą liepą iškelti Ukrainos vėliavas. ...
-
Sostinės Bernardinų sodo bevardžiams takams – Lietuvos valdovų vardai5
Sostinės Bernardinų sode esantiems bevardžiams takams trečiadienį suteikti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) valdovų vardai, taip pat oficialiai įteisintas Vakarinio aplinkkelio pavadinimas. ...
-
Per NATO viršūnių susitikimą Vilniaus viešasis transportas bus nemokamas5
Liepos 10–13 dienomis, NATO viršūnių susitikimo metu, sostinės viešasis transportas bus nemokamas. ...
-
Vilnius griežtina tvarką: už nukirstą medį gali tekti sumokėti ir milijoną eurų6
Sostinės taryba trečiadienį vienbalsiai pritarė didesnėms baudoms už nukirstus brandžius medžius, jos galės siekti kelis šimtus tūkstančių eurų. ...
-
VTEK nusprendė netirti „Litexpo“ valdybos nario A. Golodo elgesio4
Gavusi prašymą įvertinti Lietuvos parodų ir kongresų rūmų („Litexpo“) valdybos nario bei „Telia Lietuvos“ Stambaus verslo pardavimų padalinio vadovo Aleksandro Golodo elgesį „Litexpo“ organizuotuose vie&scaron...
-
Katastrofiška padėtis Vilniuje: mediniais rąstais ramstomi balkonai8
LNK žurnalistas parengė reportažą prie daugiabučio-„žvaigždės“, kurį taip įvardija gyventojai. Taip vadinamas jis todėl, kad turi išskirtinį balkoną – paremtą rąstais. ...
-
Sostinės savivaldybė steigia „Vilniaus naktinį biurą“
Vilniaus taryba trečiadienį pritarė, kad sostinėje būtų įsteigta už naktinio gyvenimo kokybę ir saugumą atsakinga viešoji įstaiga „Vilniaus naktinis biuras“. ...