Pereiti į pagrindinį turinį

Projektas „Dangus Lubose“ populiarins akademinę muziką

2009-05-07 18:54
Projektas „Dangus Lubose“ populiarins akademinę muziką
Projektas „Dangus Lubose“ populiarins akademinę muziką / Scanpix nuotr.
Turinys

Gegužės 8 – 17 dienomis Vilniuje, Lietuvos Muzikos ir Teatro Akademijos (LMTA) studentai kartu su LMTA Studentų atstovybe pristato šiuolaikinės - akademinės muzikos projektą „Dangus lubose“.

Vienas iš pagrindinių projekto tikslų yra skleisti ir populiarinti šiuolaikinį meną plačiąjai visuomenei, sudaryti sąlygas burtis jauniems ir entuziastingiems atlikėjams, muzikologams, dailininkams, fotografams, audio-video kūrėjų kolektyvams, kurie gilintų šio meno tradicijas ir siektų aukšto meistriškumo lygio šiuolaikinės muzikos atlikime.

„Matydami ryškią šiuolaikinio meno (ypatingai šiuolaikinės muzikos) stoką Lietuvoje, sukūrėme šį projektą. Tikimės jog dėka jo Lietuvoje užaugs jaunųjų menininkų karta, skirianti daug dėmesio šiuolaikiniam menui, suprantanti jo atlikimo stilistiką bei kitas ypatybes. Vertinanti ne tik tai kas „laiko patikrinta“, bet ir atpažįstanti tai kas yra nauja ir vertinga, nesivaikanti muzikinių „madų“ ir nesilaikanti publikos jiems primetamo meno suvokimo skonio.“ – teigė vienas iš projekto „Dangus lubose“ organizatorių Tomas Pūtys.

Profesionalioji muzika mūsų valstybėje pradėjo formuotis tik prieš 100 metų (M. K. Čiurlionio dėka), tačiau, palyginus su ilgametėmis Vakarų Europos tradicijomis,  per ši trumpą laiką Lietuvoje buvo išugdytas gausus klasikinės muzikos atlikėjų ratas,  susiformavo tvirtą pagrindą turinti kompozicijos mokykla, kurios dėka galima džiaugtis dideliu kompozitorių būriu. Atkreipiame dėmesį į tai, jog jų kūryba susilaukia dėmesio ir yra dažniau atliekama užsienio šalyse nei gimtinėje...

„Deja, Lietuvoje kultūros sklaidos tendencijos vargu ar yra paremtos tokiomis mintimis. Mūsų rinka kupina tuščio, išliekamosios vertės neturinčio "meno", o fundamentaliosios kultūros vertybės lieka nuošalyje. Lietuvos tūkstantmečio jubiliejaus proga verta prisiminti tautos pasiekimus, tradicijas, sukurtas vertybes. “ – projekto svarbą pabrėžė Lietuvos Muzikos ir Teatro Akademijos Studentų atstovybės prezidentė Irina Martos.

Pasak LMTA Studentų atstovybės prezidentės, džiugu ir tai, kad pradėjus rengti projetą “Dangus lubose”, sulaukta gausaus būrio entuziastingų jaunųju atlikėjų palaikančių šią idėją. Dauguma jų jau dabar yra tarptautinių ir respublikinių konkursų laureatai, surengę nemažą kiekį koncertų ir Lietuvoje, ir užsienyje. Galima pasidžiaugti ir tuo, kad į šį projektą įsitraukė ir Erasmus mainų programos studentai viešintys Lietuvoje.  Gegužės 8, 13 ir 17 dienomis bus įgyvendintas šios idėjos startas ir surengti trys pirmieji projekto „Dangus lubose“ koncertai:

„Ateityje planuojame surengti ir daugiau įvairios muzikinės stilistikos koncertų, pristatyti jaunuosius tapytojus, fotografus ir skulptorius. Mėginsime plėsti savo veiklos sritis ir į projekto renginių repertuarą įtraukti ne tik koncertus ir parodas, bet ir paskaitas, kurios bus rengiamos bendradarbiaujant su Lietuvos ir kitų šaliu pedagogais, kompozitoriais ir jaunaisiais muzikologais bei Interpretacijos seminarus, vedamus profesionalių šiuolaikines muzikos atlikėjų. Mūsų ateities planuose figūruoja tikslas išvežti koncertus ir į kitus Lietuvos miestus. Žinoma, mėginsime užmegzti ryšius ir su užsienio menų mokyklų studentais bei pedagogais, šiuo būdu mėginsime realizuoti savo idėjas ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.” – apie projekto tęstinumą ir jo planus pasidalino “Dangus lubose” organizatoriai.

Tikimasi jog šio projekto dėka padidės susidomėjimas šiuolaikiniu menu, susiformuos naujosios muzikos interpretavimo tradicija ir pagerės kūrinių atlikimo kokybė, jauniesiems menininkams atsivers Lietuvos didžiųjų koncertų ir parodų salių durys.

• Gegužes 8 d. (Dominikonų g. 8 / Šv.Ignoto g. 11, buvęs Vilniaus Dominikonų vienuolynas). Projekto pristatymo diena. Nuo 11 val. iki 22.00 val. veiks Vilniaus dailės akademijos (VDA) studentų tapybos ir fotografijos paroda, bei „gyvoji tapyba" (lankytojai galės stebėti tapybos darbų atsiradimo procesą), 19 val. įvyks elektroninės muzikos kūrėjų : Mikrokrystal, Oko ir Vytauto Paukštelio pasirodymas.

• Gegužes 13 d. 19 val. (Lietuvos kompozitorių sąjungos namai, Mickevičiaus g. 29). Fortepijoninės muzikos koncertas. Dalyvauja: Božena Buinicka, Dana Podriabinkina, Gergana Monoilova (Erasmus), Ina-Marija Ubaitė, Monika Laukaitytė, Rita Savulytė, Svajūnas Urnikis, Šarunas Meškys, Tomas Pūtys. Skambės I.Stravinsky, A.Berg, B.Bartok, O.Messiaen, J.Ivanovs, A.Bražinsko, B.Kutavičiaus ir R.Mažulio kūriniai.

• Gegužes 17 d. 18 val. (Lietuvos kompozitorių sąjungos namai, Mickevičiaus g. 29). Kamerinės muzikos ir kūrinių solo instrumentams koncertas. Dalyvauja: Gundega Griaudina, Ina-Marija Ubaitė, Irma Vaštakaitė, Lukrecija Petkutė, Rimvydas Savickis, Silvija Skutulaitė, Ūla Kinderytė, Viktoras Palej. Skambės: P.Hindemith, O.Messiaen, B.Britten, L.Brouwer, J.Koch, A.Nevilenko, V.Klovos, V.Minioto ir R.Mažulio kūriniai.