Quantcast

Prie Seimo menininkai klausė: „Sudie, kultūra?“ (papildyta 17:41)

Prieš kultūros žlugdymą ir kultūrai mažinamą finansavimą antradienį prie Seimo protestavę menininkai valdžią keiksnojo pasitelkę humorą ir prašė neversti jų palikti Lietuvos. Renginyje pasirodęs kultūros ministras Remigijus Vilkaitis sakė numanantis, kaip galima padėti menininkams, tačiau kaip - kol kas neatskleidė.

Nukryžiavo menininką

Į 13 val. prie Seimo prasidėjusią akciją atvyko keli šimtai kultūros žmonių iš Vilniaus, Kauno, Šiaulių bei Panevėžio teatrų. Šalia Seimo įkurtoje scenoje menininkai savo protestą reiškė specialiu koncertu, kurį vedė aktorius Rimantas Bagdzevičius.

Renginys prasidėjo fanfarų garsais, tačiau netrukus koncertas įgavo liūdną prasmę. Sauliaus Auglio vadovaujamas „Būgnų ansamblis“ atliko Fryderiko Chopino „Gedulingo maršo“ fragmentą. Susirinkusieji šią akimirką palydėjo plojimais.

Renginio metu vienas po kito apie liūdną kultūros padėtį pasakojo žinomi kultūros ir meno žmonės. Tarp jų kalbų ant scenos grojo styginių kvartetas „ART VIO“, „Sostinės vario kvintetas“, savo pasirodymą atliko ir operos solistas Vytautas Juozapaitis.

Renginį vainikavo choro “Ave vita” pasirodymas. Netrukus po jo atokiau nuo susirinkusiųjų per visą koncertą stovėjusi neformalaus meno streikininkais save tituluojančių žmonių grupė surengė meno akciją “Nukryžiuotasis menininkas”.

Juodai vilkintys vyrai suvaidino menininko nukryžiavimo aktą. Pasak jų, taip buvo siekiama parodyti, kaip valdžia susidoroja su kultūros žmonėmis.

R.Vilkaičio niekas neklauso?

Renginio metu portalo kalbintas Kauno valstybinio dramos teatro aktorius Ridas Žirgulis portalui teigė, jog šiuo metu situacija teatre yra tragiška - aktoriai jau seniai yra priverstis ieškotis papildomo uždarbio, dirbti per kelis darbus, nes išgyventi vien iš teatro algos jiems yra neįmanoma. Aktorius tvirtino, kad menininkų situacija dar labiau pablogėjo, kai naujoji valdžia juos apkrovė papildomais mokesčiais.

Kauno valstybinio dramos teatro tarybos pirmininko pareigas einantis vyras sakė tikintis kultūros ministro Remigijaus Vilkaičio pažadu padėti menininkams. Aktoriaus tvirtinimu, apie tai ministras yra kalbėjęs per susitikimą su teatro žmonėmis.

„Vyko teatro posėdis. Ministras skundėsi, kad jo nelabai klauso. Aš suprantu, kad jaunas žmogus, jo nelabai visi nori klausyti. Todėl mes dabar visomis jėgomis bandysim padėti jam, kad jisai padėtų mums susitvarkyti visus šituos reikalus“, - portalui sakė R.Žirgulis.

Išeitis - Valdovų rūmai?

Aktorius tvirtino, kad šia akcija kartu siekiama parodyti, kad menininkai palaiko R.Vilkaitį. „Jis pasakė: aš jums reikalingas, jūs reikalingi man. Tai mes dabar bendromis jėgomis ir bandysime spręsti šią problemą‘, - tvirtino populiariame seriale „Nekviesta meilė“ įtakingo Seimo nario padėjėjo Tado vaidmenį atliekantis R.Žirgulis.

R.Žirgulio teigimu, per vieną susitikimą su R.Vilkaičiu buvo kalbėta apie galimybę dalį pinigų kultūrai skirti iš Valdovų rūmams numatyto finansavimo. Apie tokią galimybę esą prasitarė pats ministras.

Gelbėjimo plano neatskleidė

Renginio pabaigoje pasirodęs kultūros ministras R.Vilkaitis žurnalistams prisipažino esąs labai dėkingas, kad į renginį atvyko menininkai iš visos Lietuvos. Tačiau jis tikino norintis, kad kultūros žmonės kitą kartą dar gausiau iš visos Lietuvos susirinktų Vilniuje, pavyzdžiui, į Kalnų parką ir tada visą dieną „šnekėtų ir dainuotų apie savo kultūros problemas“.

Paklaustas, ką konkrečiai jis kaip kultūros ministras žada daryti, kad būtų sprendžiamos kultūros žmonių problemos, R.Vilkaitis buvo nekalbus.

„Šiandien per šį mitingą aš kalbėjausi su čia atėjusiais Seimo nariais, mes aptarėme kai kuriuos konkrečius veiksmus ir jeigu jie laikysis savo pažado, turėtume ryt poryt išgirsti kai kuriuos pasiūlymus Seime“, - abstrakčiai kalbėjo ministras.

Pasiteiravus, kas konkrečiai ir kokius pasiūlymus pateikė, R.Vilkaitis vengė tiesaus atsakymo. „Konkrečiai jie tegul pasako iš Seimo tribūnos, ką man pažadėjo padarysiantys. Aš jiems pasiūliau, o jie man pritarė“, - sakė ministras ir atsisakė daugiau ką nors detaliau paaiškinti.

Reklamavosi ir politikai, ir radikalai

Viso renginio metu protestuotojams „palaikymą“ demonstravo Prezidento rinkimams besiruošiantis socialdemokratas Algirdas Butkevičius, kurį lydėjo partijos kolega Juozas Olekas. Abu politikai veržėsi bendrauti su iš Kauno atvykusiais dviejų laikinosios sostinės teatrų aktoriais, klausė, kaip jiems sekasi gyventi.

Pasikalbėti su menininkais viso renginio metu norėjo ir buvęs Seimo pirmininkas socialliberalas Artūras Paulauskas, Europos Parlamento rinkimams besiruošiančių liberalcentristų lyderis Artūras Zuokas, parlamentarė Ona Valiukevičiūtė.

Viso renginio metu rankose gniauždamas neatsiejama savo įvaizdžio dalimi tapusį garsiakalbį paramą menininkams demonstravo radikaliais pareiškimais pagarsėjęs Stanislovas Tomas, be kurio neapsieina nei viena protesto akcija sostinėje.

Kita akcija - liepos 6-ąją?

Portalas primena, kad susirūpinimą kultūros padėtimi išreiškę menininkai siūlė ir dar vieną akciją - Valstybės dieną be kultūros.

Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos (LATGA) prezidentas Valentinas Sventickas pasiūlė menininkams boikotuoti liepos 6-ąją - nekoncertuoti, nerengti parodų, nedalyvauti skaitymuose, neiti į priėmimus, nepriimti valstybinių apdovanojimų.

Anot jo, tokia akcija esą nebūtų joks kerštas, o tik ramus objektyvus fakto konstatavimas - jei valdžiai kultūra nerūpi, tegu ta valdžia ir nesifotografuoja šalia.

LMKA konferencija praėjusią savaitę išplatino rezoliuciją teigia, kad vietoj valdžios žadėtų kompensacijų planuojama dar mažinti kultūrai skirtą biudžetą, kuris karpomas pagal vien valdantiesiems suprantamus prioritetus.

Menininkų atstovai piktinasi, jog nesilaikoma įstatymais nustatytų kultūros savivaldos principų ir finansiškai žlugdomos kūrybinės sąjungos, iki šio negavusios nė cento joms dar vasario 21 d. paskirto finansavimo.

LMKA konferencija reiškia susirūpinimą kultūros bei meno padėtimi ir reikalauja, kad Seimas, tikslindamas šalies biudžetą, neatimtų jau paskirtų lėšų kultūros programoms, įskaitant Kultūros rėmimo fondą ir Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondą, arba Vyriausybė patvirtintų kultūros gaivinimo planą, panašų į verslo, su konkrečiais finansiniais įsipareigojimais.

A.Kubilius: „daug kam nelengva“

Premjeras Andrius Kubilius, komentuodamas antradienį suplanuotą kultūrininkų protesto akciją, sako, kad šiuo metu „yra daug visuomenės grupių, kurioms nėra lengva“.

„Man šiek tiek gaila, kad to solidarumo iš menininkų ir kultūros lyderių šiek tiek lyg ir nesimato“, – sakė jis. Anot jo, kultūros žmonės „yra tikrai išsilavinę žmonės“, kurie turėtų suprasti, „kokioje sudėtingoje finansinėje situacijoje yra šalis“.

„Kultūros ir meno žmonės yra tikrai išsilavinę žmonės, kurie turėtų būti tarp tų, kurie geriausiai supranta, kokioje sudėtingoje finansinėje situacijoje yra šalis“, – interviu Lietuvos radijui sakė Andrius Kubilius.


Šiame straipsnyje: protesto akcija

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių