Quantcast

Prezidentė: biokuro katilinę Vilniuje galima pastatyti 40 proc. pigiau

Prieš monopolijas šilumos ūkyje pasisakanti prezidentė Dalia Grybauskaitė teigia, kad jeigu Vilniuje galiotų konkurencijos dėsniai, naujos 300 megavatų galingumo biokuro katilinės statyba kainuotų maždaug 300 mln. litų, arba 40 proc. pigiau nei siūlo sostinės šilumos ūkį kontroliuojantis Prancūzijos koncernas „Dalkia“.

„Lietuvoje biokuro katilinės statomos lėtai. Tam dabar Vyriausybė skiria ir skirs daugiau dėmesio. Tai gerai. Bet pasirodo, kad biokuro katilų statyba taip pat siūloma vykdyti be konkursų ir be konkurencijos, kaip padarė “Vilniaus energija„ (antrinė “Dalkia„ įmonė - BNS) su “Dalkia„ pavyzdžiu. Kur buvo pasiūlyta 300 megavatų galingumo katilinė už 500 mln. litų, kai rinkoje, norėčiau pasakyti, kad jeigu būtų konkursas skelbiamas, apie 300 mln. litų“, - pirmadienį Grigiškėse žurnalistams pareiškė šalies vadovė.

„Matome monopolio formavimą, monopolistų diktatą šilumos ūkyje ir to tikrai su Vyriausybe netoleruosime“, - pridūrė D.Grybauskaitė.

Jos teigimu, monopolis formuojasi ir biokuro žaliavos tiekimo sektoriuje.

„Šilumos ūkis yra vienas didžiausių monopolistų. Taip pat matome, kad formuojasi monopolis ir biokuro rinkoje - tai “Bionovus„ (netiesiogiai su “Dalkia„ susijusi įmonė - BNS). Todėl be galo svarbu tai, ką pažadėjo energetikos ministras Arvydas Sekmokas - kad kovo 1 dieną  - jau už kelių savaičių pradėti dujų biržos atidarymą. Tai yra labai svarbu. O vėliau ir viso energetinio sektoriaus biržos veikimą Lietuvoje. Yra svarbu, kad konkurencija ir anonimiškumas įvairių tiekėjų užtikrintų visiems žmonėms mažesnes kainas“, - sakė prezidentė.

D.Grybauskaitė pirmadienį lankėsi didžiausioje šalyje medienos plaušo plokščių ir higieninio popieriaus gamybos įmonėje „Grigiškės“, kurios gaminamos šilumos „Vilniaus energija“ atsisakė. „Grigiškės“ teigia, kad nuo Vilniaus šilumos tinklų buvo atjungtos, tuo tarpu „Vilniaus energija“ tikina, jog įmonė neišpildė visų reikalavimų, kurie yra būtini norint tapti šilumos tiekėja sostinei.

„Pasirodo, kad buvo daromi įvairūs dirbtiniai barjerai, kad pigesnė šiluma į Vilnių nepatektų. Grigiškės gali patenkinti iki 10 proc. viso Vilniaus poreikio mažesnėmis kainomis“, - žurnalistams sakė D.Grybauskaitė.
Šalies vadovės iniciatyva Prezidentūra parengė nepriklausomiems gamintojams prisijungimą prie šilumos perdavimo tinklų garantuosiančias Šilumos ūkio įstatymo pataisos, pagal kurias naudojimosi šilumos perdavimo tinklais sąlygas tvirtintų ne monopolininkas, o Kainų komisija.

„Antradienį teiksiu įstatymą, kuriuo bus palengvintas nepriklausomų šilumos tiekėjų prisijungimas visoje Lietuvoje. Tai turėtų padėti jau naujajam sezonui, kad konkurencija šilumos ūkyje padidės“, - sakė šalies vadovė.

Iki 2010 metų rudens „Grigiškės“ buvo vienintelė šilumos tiekėja Grigiškėms, kurių šildymą perėmus „Vilniaus energijai“, ji pateikė „Grigiškėms“ tarpinio šilumokaičio ir šilumos apskaitos prietaisų projektavimo sąlygas. Jų įgyvendinimas, kaip prognozuojama, kainuotų daugiau kaip 1 mln. litų ir užtruktų kelerius metus.
Teigiama, kad „Vilniaus energija“ nepriklausomiems gamintojams kelia brangias technines prisijungimo, rezervavimo, sankcijų už nukrypimus sąlygas.

„Grigiškės“ turi keturis katilus, kurių naujausias - 17,5 megavatų biokuro katilas, į kurį su europine parama pernai investuota apie 17,6 mln. litų. Vien Grigiškėms šildyti užtenka 18 megavatų galios katilo.
Bendra „Grigiškių šilumos“ visų katilų galia - apie 80 megavatų.NAUJAUSI KOMENTARAI

SUDA MALA

SUDA MALA portretas
GRYBAUSAITE TIK KALBOS LIEJASI LAISVAI IS TAVES. KUR DARBAI? MAN ATRODO, AD TU IRGI SU TA PACIA DALKIA IR RUSAIS. NETIKIU AS DAUGIAU PREZES ZODZIAIS

paulius

paulius portretas
Kaip gerai, kad turime tokią prezidentę - ji ir apie sąvartynus, ir apie katilines, ir viską viską žino ir supranta. Dieve mano, gėda skaityti ir klausytis jos kalbų.

mu

mu portretas
Is tikro pas mus net geriausias idejas galima igyvendinti tik per krauja. Todel toks poziuris gali paskatinti panaudoti tai ka jau turime.
VISI KOMENTARAI 5

Galerijos

Daugiau straipsnių