Quantcast

Pradedama Šv. Onos bažnyčios restauracija

Nyksta vienas įspūdingiausių Lietuvos gotikos paminklų - Šv. Onos bažnyčia Vilniuje. Kultūros paveldo departamentas pavedė VĮ „Lietuvos paminklai“ atlikti bažnyčios remonto ir restauravimo darbus už 553,4 tūkst. litų.

Tvarkys plytų mūrą ir pinaklius

Vilniaus arkivyskupija restauravimo darbams taip pat skyrė 230,7 tūkst. litų.

Kaip praneša Kultūros paveldo departamentas, restauravimo darbų tikslas yra nekeičiant XX a. atliktų restauravimo darbų, kurie suformavo dabartinį Šv. Onos bažnyčios siluetą ir fasadų vaizdą, sutvarkyti bažnyčios bokštelių plytų mūrą ir atkurti istorijos eigoje nunykusius du pinaklius šoniniuose bažnyčios fasaduose.

Šv. Onos bažnyčios restauravimo projekto vadovas - architektas Antanas Gvildys.

Numatyti trys darbų etapai

Bažnyčios tvarkymo darbus planuojama atlikti trimis etapais.

Pirmajame Šv. Onos bažnyčios restauravimo etape, kuris - pradedamas rugpjūtį ir planuojamas baigti iki 2009 m. pabaigos, bus tvarkomos stogo konstrukcijos: suveržiamas mūras, perklojamos čerpės, restauruoti yrantys elementai ir metalo dirbiniai, atkuriami pinakliai ir atkuriamas kryžių auksavimas. Siekiant kaip įmanoma labiau apsaugoti sienų mūrą nuo drėgmės, numatyta įrengti lietlovių ir lietvamzdžių sistemą, taip pat siekiant apsaugoti bažnyčios skliautus nuo peršalimo ir kondensato susidarymo, planuojama juos apšiltinti.

Antrame bažnyčios restauravimo etape planuojama parengti tikslų fasadų restauravimo projektą ir pradėti fasadų bei karnizo restauraciją, o taip pat pakeisti bažnyčios langus.

Trečiame etape planuojama restauruoti bažnyčios interjerą.

Tolimesni Šv. Onos bažnyčios tvarkymo darbai ir jų įgyvendinimo terminai tiesiogiai priklausys nuo finansavimo.

Kitąmet bažnyčių restauravimui - dvigubai mažiau lėšų

Kultūros paveldo departamento atstovai skaičiuoja, kad kitąmet finansavimas, gaunamas ir skiriamas Lietuvos bažnyčių restauravimui ir tvarkymui, 2010 m. bus sumažintas dvigubai ir tesieks 3 mln. litų.

Šv. Onos bažnyčia prie Bernardinų vienuolyno buvo pastatyta XV a. pabaigoje. Bažnyčia ne vieną kartą degė, 1812 m. buvo paversta prancūzų kariuomenės sandėliu.

Šv. Onos bažnyčia XIX a. buvo kelis kartus remontuota. Viena pagrindinių rekonstrukcijų, atlikta 1902-1909 m., kuomet buvo restauruoti fasadai ir bokšteliai.

Paskutinį kartą Šv. Onos bažnyčia buvo restauruojama 1969-1971 m. pagal Paminklų konservavimo instituto inžinierės Janinos Bartkienės projektą - darbų metu buvo metalinėmis konstrukcijos sutvirtinti yrantys bokštai, pakeistos suaižėjusios fasado mūro dalys.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių