- diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vilniuje vienam po kito dygstant naujiems daugiabučiams, o jų paklausai nemažėjant, ne visi gyventojai yra patenkinti taip sparčiai vykstančiomis statybomis.
Perkūnkiemio kvartalo sostinės Pašilaičių rajone gyventojai užsimojo apskritai sustabdyti visas šalia jų vykstančias naujų gyvenamųjų namų statybas. Tačiau teisininkai ir nekilnojamojo turto plėtotojų atstovai pažymi, kad gyvenamųjų būstų statytojai taip pat turi teisėtų interesų ir pagrįstų lūkesčių, o bendruomenių pasipiktinimas neretai būna grįstas ne racionaliais argumentais, o emocijomis.
Žalią šviesą uždegė savivaldybė
Perkūnkiemio bendruomenės iniciatyvinė grupė su prašymu stabdyti statybas kvartale į atitinkamas institucijas ir Vilniaus miesto savivaldybę kreipėsi dėl, jų manymu, plėtojant nekilnojamojo turto projektus kvartale daromų pažeidimų. Vis tik stabdyti statybas galimybių ir pagrindo nemato nei Vilniaus miesto vyriausiasis architektas, nei nekilnojamojo turto sritį išmanantys teisininkai.
Advokatų kontoros „Sorainen“ partneris, Nekilnojamojo turto ir statybų praktikos grupės vadovas Baltijos šalyse Kęstutis Adamonis sako, kad bendruomenės turi teisę deramais būdais ginti savo interesus, bet tą patį galima pasakyti ir apie nekilnojamojo turto plėtotojus.
„Vertinant kiekvieną situaciją pirmiausiai reikia žiūrėti, ar statybos yra vykdomos pagal teritorijų planavimo dokumentus ir laikantis statybų techninių reglamentų. Kad ir kaip tai gyventojams galėtų nepatikti, Perkūnkiemyje yra numatytas didelis teritorijos užstatymo tankumas, o tokius teritorijų planavimo reglamentus savivaldybė yra patvirtinusi daugiau nei prieš 10 metų. Teoriškai teritorijų planavimo dokumentai gal ir galėtų būti pakeisti, tačiau tokiu atveju plėtotojams, kvartale įsigijusiems sklypus, turėtų būti atlyginti jų dėl to patiriami nuostoliai, o miestui tai kainuotų tikrai nemažai“, – sako K. Adamonis.
Kaltinimais svaidosi neatsakingai?
Anot K. Adamonio, jau ir dabar dėl bendruomenės veiksmų nekilnojamojo turto plėtotojai kvartale patiria nuostolių, mat, savivaldybei pradėjus procedūras dėl viešojo intereso gynimo, stringa statybų darbai, o dėl viešojoje erdvėje skleidžiamos neigiamos informacijos kenkiama būstus statančių įmonių reputacijai.
Reikėtų suprasti, kad plėtotojai į daugiabučių projektus investuoja daug pinigų, turi įsipareigojimus bankams, klientams, dėl to bet kokie darbų stabdymai ir trukdžiai lemia nemenkus nuostolius.
„Pažymėtina, kad yra ir teismų sprendimų, kuomet asmenys, neteisėtais veiksmais padarę žalos nekilnojamojo turto plėtotojams, buvo teismo įpareigoti atlyginti jų patirtus nuostolius. Be abejo, plėtotojai tikrai ne visuomet iš karto kreipiasi į teismus, o nesutarimus paprastai siekiama spręsti geranoriškai, tačiau tokia galimybė egzistuoja ir yra labai reali. Dėl to bendruomenės ir jų nariai visuomet turėtų atsakingai pasverti savo veiksmus, turimus faktus, o ne prielaidas, ir konkrečių iniciatyvų imtis tik turėdamos tam rimtą pagrindą“, – sako K. Adamonis.
Nepatenkinti dėl galimybės skaidyti butus
Kaip pavyzdį advokatas pateikia Perkūnkiemio gyventojų priekaištus dėl kai kurių plėtotojų taikomų sprendimų, kuomet paliekama galimybė kelių kambarių butus, esant poreikiui, išskaidyti į atskirus mažesnius. Gyventojų įsitikinimu, tai daroma tam, kad šalia namo reikėtų įrengti mažiau automobilių stovėjimo vietų, nes pagal įstatymus, viena automobilio stovėjimo vieta turėtų tekti kiekvienam butui. Vis tik K. Adamonio teigimu, tai yra tik gyventojų daroma prielaida, o minėti projektiniai sprendimai yra patvirtinti atsakingų institucijų, todėl statytojas yra nepagrįstai apkaltinamas net nepadaręs jokio nusižengimo.
„Vieno buto dalinimas į du atskirus yra teisės aktų detaliai reglamentuotas procesas, kuris gali būti baigtas tik savivaldybei įvertinus ir priėmus galutinį sprendimą dėl butų atitikties teisės aktų reikalavimams, įskaitant ir parkavimo vietų įrengimą. Taigi plėtotojams piktnaudžiauti galimybių šioje vietoje nėra. Be to, nekilnojamojo turto rinkoje egzistuoja ir atvirkštinis procesas – jau pastačius daugiabutį gyvenamąjį namą, pagal pirkėjų pageidavimus, keli butai neretai yra jungiami. Toks teisės aktus atitinkantis lankstumas, be jokios abejonės, yra teigiamas dalykas“, – sako K. Adamonis.
Dėl gyventojų veiksmų patiria nuostolius
Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) vadovas Mindaugas Statulevičius patvirtina, kad neretai bendruomenių aktyvumas ir prieš nekilnojamojo turto plėtotojus nukreipti veiksmai pastariesiems pridaro nemenkos žalos, net jei realių pažeidimų jie ir nebūna padarę.
„Reikėtų suprasti, kad plėtotojai į daugiabučių projektus investuoja daug pinigų, turi įsipareigojimus bankams, klientams, dėl to bet kokie darbų stabdymai ir trukdžiai lemia nemenkus nuostolius, už kuriuos bendruomenės ar įvairios iniciatyvinės grupės dažniausiai neprisiima jokios atsakomybės, net jei yra neteisios. Turime situaciją, kai gyventojams pakanka mesti kaltinimus ir statytojai iš karto laikomi nusikaltusiais bei turi prisiimti bet kokius dėl to patirtus nuostolius. Nors labai dažnai galiausiai paaiškėja, kad jokių pažeidimų statytojai nepadarė“, – sako M. Statulevičius.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Gedimino kalnui reikia naujo keltuvo: senajam – 15 metų, neberanda atsarginių dalių1
Lietuvos simboliu laikomo Gedimino kalno Vilniuje tvarkymo darbų projektą baigs rengti įmonė „Hidroterra“, kitų metų pavasarį tikimasi pradėti tvarkyti pietrytinį šlaitą, planuojama pirkti naują keltuvą. ...
-
Vilniaus taryba spręs, ar skverui Naujamiestyje suteikti Izraelio vardą9
Vilniaus savivaldybės taryba trečiadienį posėdyje spręs, ar bevardžiam skverui Naujamiestyje suteikti Izraelio vardą. ...
-
Šeštadienį Šaltibarščių festivalis Vilnių nudažys rožine spalva2
Jau šį šeštadienį (birželio 10 d.) Vilnius nusidažys rožine šaltibarščių spalva – mieste vyks pirmasis „Pink Soup Fest“ (liet. „Rožinės sriubos festivalis“). ...
-
Santaros klinikoms – rimtas iššūkis: sutriko pacientų maitinimas3
Nuo birželio maitinimą savarankiškai ėmusios organizuoti Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos susidūrė su sutrikimais, antradienį pranešė ligoninė. ...
-
Tyrimas: trečdalis sostinės dešimtokų alkoholio vartojo iki 13 metų4
Apie trečdalis (32 proc.) sostinės dešimtokų pirmą kartą alkoholio pavartojo iki 13 metų, rodo antradienį pristatytas Vilniaus miesto savivaldybės ir „Vilnius sveikiau“ įgyvendinamo prevencijos modelio „Planet Youth“ atl...
-
Prie Seimo – piketas: ragina nedrausti kailinių žvėrelių verslo9
Antradienį prie Seimo surengtame pikete per šimtas žmonių ragino nedrausti kalinių žvėrelių verslo. ...
-
Automobilio statymas sostinėje – nesibaigiantis galvos skausmas5
Rasti, kur pasistatyti automobilį, didmiesčių gyventojams tampa iššūkiu. Ypač didelės problemos automobilių savininkams kyla sostinės mikrorajonuose. Vilniaus valdžia sako, kad būdų plėsti automobilių stovėjimo aikšteles yra,...
-
Skelbiamas Vilniaus senojo teatro vadovo konkursas3
Kultūros ministerija ieško Vilniaus senojo teatro vadovo – paskelbtas jo konkursas, pirmadienį pranešė ministerija. ...
-
Birželį Vilniaus televizijos bokštas švies vasaros spalvomis2
Aukščiausias šalies statinys – Vilniaus televizijos bokštas – birželio vakarais ir naktimis bus apšviestas skirtingomis „vasaros spalvomis“, pirmadienį pranešė Lietuvos radijo ir televizijos centra...
-
Vilniaus oro uostas visus dyzelinius autobusus keis hibridiniais ar elektriniais1
Bendrovė Lietuvos oro uostai (LTOU) iki 2026 metų nupirks 12 hibridinių arba visiškai elektra varomų autobusų – Vilniaus oro uoste jie pakeis visus šiuo metu antžeminių kompanijų naudojamus dyzelinius autobusus. ...