Perkūnkiemio gyventojai nepatenkinti: kas dėl to kaltas?

 • Teksto dydis:

Vilniuje vienam po kito dygstant naujiems daugiabučiams, o jų paklausai nemažėjant, ne visi gyventojai yra patenkinti taip sparčiai vykstančiomis statybomis.

Perkūnkiemio kvartalo sostinės Pašilaičių rajone gyventojai užsimojo apskritai sustabdyti visas šalia jų vykstančias naujų gyvenamųjų namų statybas. Tačiau teisininkai ir nekilnojamojo turto plėtotojų atstovai pažymi, kad gyvenamųjų būstų statytojai taip pat turi teisėtų interesų ir pagrįstų lūkesčių, o bendruomenių pasipiktinimas neretai būna grįstas ne racionaliais argumentais, o emocijomis.

Žalią šviesą uždegė savivaldybė

Perkūnkiemio bendruomenės iniciatyvinė grupė su prašymu stabdyti statybas kvartale į atitinkamas institucijas ir Vilniaus miesto savivaldybę kreipėsi dėl, jų manymu, plėtojant nekilnojamojo turto projektus kvartale daromų pažeidimų. Vis tik stabdyti statybas galimybių ir pagrindo nemato nei Vilniaus miesto vyriausiasis architektas, nei nekilnojamojo turto sritį išmanantys teisininkai.

Advokatų kontoros „Sorainen“ partneris, Nekilnojamojo turto ir statybų praktikos grupės vadovas Baltijos šalyse Kęstutis Adamonis sako, kad bendruomenės turi teisę deramais būdais ginti savo interesus, bet tą patį galima pasakyti ir apie nekilnojamojo turto plėtotojus.

„Vertinant kiekvieną situaciją pirmiausiai reikia žiūrėti, ar statybos yra vykdomos pagal teritorijų planavimo dokumentus ir laikantis statybų techninių reglamentų. Kad ir kaip tai gyventojams galėtų nepatikti, Perkūnkiemyje yra numatytas didelis teritorijos užstatymo tankumas, o tokius teritorijų planavimo reglamentus savivaldybė yra patvirtinusi daugiau nei prieš 10 metų. Teoriškai teritorijų planavimo dokumentai gal ir galėtų būti pakeisti, tačiau tokiu atveju plėtotojams, kvartale įsigijusiems sklypus, turėtų būti atlyginti jų dėl to patiriami nuostoliai, o miestui tai kainuotų tikrai nemažai“, – sako K. Adamonis.

Kaltinimais svaidosi neatsakingai?

Anot K. Adamonio, jau ir dabar dėl bendruomenės veiksmų nekilnojamojo turto plėtotojai kvartale patiria nuostolių, mat, savivaldybei pradėjus procedūras dėl viešojo intereso gynimo, stringa statybų darbai, o dėl viešojoje erdvėje skleidžiamos neigiamos informacijos kenkiama būstus statančių įmonių reputacijai.

Reikėtų suprasti, kad plėtotojai į daugiabučių projektus investuoja daug pinigų, turi įsipareigojimus bankams, klientams, dėl to bet kokie darbų stabdymai ir trukdžiai lemia nemenkus nuostolius.

„Pažymėtina, kad yra ir teismų sprendimų, kuomet asmenys, neteisėtais veiksmais padarę žalos nekilnojamojo turto plėtotojams, buvo teismo įpareigoti atlyginti jų patirtus nuostolius. Be abejo, plėtotojai tikrai ne visuomet iš karto kreipiasi į teismus, o nesutarimus paprastai siekiama spręsti geranoriškai, tačiau tokia galimybė egzistuoja ir yra labai reali. Dėl to bendruomenės ir jų nariai visuomet turėtų atsakingai pasverti savo veiksmus, turimus faktus, o ne prielaidas, ir konkrečių iniciatyvų imtis tik turėdamos tam rimtą pagrindą“, – sako K. Adamonis.

Nepatenkinti dėl galimybės skaidyti butus

Kaip pavyzdį advokatas pateikia Perkūnkiemio gyventojų priekaištus dėl kai kurių plėtotojų taikomų sprendimų, kuomet paliekama galimybė kelių kambarių butus, esant poreikiui, išskaidyti į atskirus mažesnius. Gyventojų įsitikinimu, tai daroma tam, kad šalia namo reikėtų įrengti mažiau automobilių stovėjimo vietų, nes pagal įstatymus, viena automobilio stovėjimo vieta turėtų tekti kiekvienam butui. Vis tik K. Adamonio teigimu, tai yra tik gyventojų daroma prielaida, o minėti projektiniai sprendimai yra patvirtinti atsakingų institucijų, todėl statytojas yra nepagrįstai apkaltinamas net nepadaręs jokio nusižengimo.

„Vieno buto dalinimas į du atskirus yra teisės aktų detaliai reglamentuotas procesas, kuris gali būti baigtas tik savivaldybei įvertinus ir priėmus galutinį sprendimą dėl butų atitikties teisės aktų reikalavimams, įskaitant ir parkavimo vietų įrengimą. Taigi plėtotojams piktnaudžiauti galimybių šioje vietoje nėra. Be to, nekilnojamojo turto rinkoje egzistuoja ir atvirkštinis procesas – jau pastačius daugiabutį gyvenamąjį namą, pagal pirkėjų pageidavimus, keli butai neretai yra jungiami. Toks teisės aktus atitinkantis lankstumas, be jokios abejonės, yra teigiamas dalykas“, – sako K. Adamonis.

Dėl gyventojų veiksmų patiria nuostolius

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) vadovas Mindaugas Statulevičius patvirtina, kad neretai bendruomenių aktyvumas ir prieš nekilnojamojo turto plėtotojus nukreipti veiksmai pastariesiems pridaro nemenkos žalos, net jei realių pažeidimų jie ir nebūna padarę.

„Reikėtų suprasti, kad plėtotojai į daugiabučių projektus investuoja daug pinigų, turi įsipareigojimus bankams, klientams, dėl to bet kokie darbų stabdymai ir trukdžiai lemia nemenkus nuostolius, už kuriuos bendruomenės ar įvairios iniciatyvinės grupės dažniausiai neprisiima jokios atsakomybės, net jei yra neteisios. Turime situaciją, kai gyventojams pakanka mesti kaltinimus ir statytojai iš karto laikomi nusikaltusiais bei turi prisiimti bet kokius dėl to patirtus nuostolius. Nors labai dažnai galiausiai paaiškėja, kad jokių pažeidimų statytojai nepadarė“, – sako M. Statulevičius.NAUJAUSI KOMENTARAI

Alfonsas

Alfonsas portretas
Perkūnkiemis yra absurdiška "laisvosios rinkos" grimasa. Ne NT plėtotojai, besivadovaudami tik savo nauda (pelnu), turėtų spręsti kaip plėtoti mikrorajoną, o savivaldybė per teritorijos planavimo procesą. Betgi, to nebuvo ir nėra. Iki šiol mieste taip ir nėra nei vieno(!) mikrorajono/kvartalo, kuris turėtų parengtą, apsvarstytą ir patvirtintą teritorijos detalųjų planą. O tai gi savivaldybės pareiga... Ką ir kalbėti, jeigu net miesto bendrasis planas yra nekokybiškas ir pasenęs (jo galiojimas paprasčiausiai pratęstas). Kai savivaldybė neturi atsakomybės (prieš gyventojus), tai NT plėtotojai ir daro ką tik nori (gaminasi sau pelną).
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių