Paukščio gyvybę išsaugo paprastas lipdukas

Kiekvieną pavasarį daugybė paukščių žūva atsitrenkę į lango stiklą ar blizgius namų fasadus. Nuo tokios baigties sparnuočius gali apsaugoti paprastos ir pigios priemonės.

Vakarų Europos ūkinių prekių parduotuvėse gausu plėšriųjų paukščių – vištvanagio, paukštvanagio, sakalo – siluetus primenančių lipdukų. Jais apklijuojami ne tik namų langai, bet ir pakelių tvoros, saugančios nuo triukšmo. Išvydus plėšrūno siluetą suveikia taikaus sparnuočio savisaugos instinktas – jis sulėtina skridimo greitį, pasuka į kitą pusę.

"Šie lipdukai – efektyviausia tokių paukščių, kaip kielės, varnėnai, strazdai, apsaugos priemonė. Bet Lietuvoje jie kažkodėl neparduodami", – stebėjosi judėjimo "Už gamtą" vienas steigėjų biologas Tomas Kovėra.

Į jo namo langus paukščiai taip pat yra ne kartą atsitrenkę. "Visai neseniai atsitrenkė varnėnas, perintis šalia augančiame medyje. Lange atsispindi medžiai ir dangus, ir paukščiui atrodo, jog jis gali ten praskristi. Deja, bet dažniausiai į stiklą jis trenkiasi su tokia jėga, kad iš karto žūva", – pasakojo biologas.

Norėdamas apsaugoti paukščius nuo tokio likimo, T.Kovėra langus apklijavo paties pagamintais "vanagais". Tiesiog juodais dažais ant popieriaus nusipiešė siluetą išskėstais sparnais, iškirpo ir priklijavo lipniąja juosta.

Jeigu langas nedidelis, pakanka ir vieno tokio lipduko. Jo ilgis turėtų būti apie 20–30 cm, didesniems langams – net ir pusės metro. Piešinį T.Kovėra patarė lipinti ne palei žemę, o kuriame nors viršutiniame lango kampe, kur atsispindi dangus. Klaidinga manyti, jog paukščiai neatsitrenkia į dulkėtus ar užuolaidomis užtrauktus langus. Žinoma, aplinkos vaizdas tokiu atveju atsispindi ne taip ryškiai, bet vis dėlto atsispindi.

Kodėl panašiais "vanagais" Lietuvoje apklijuotas vos vienas kitas langas? "Daug ko mes dar nedarome. Skaudu, bet žmonės dažnai nežino net elementariausių dalykų", – apgailestavo T.Kovėra.


Saugo ir varles

Prieš kelias savaites judėjimas "Už gamtą" Pavilnių regioniniame parke surengė akciją "Duokite kelią varliukams". Regioninio parko vietoje, kur vyksta intensyvi varlių migracija, buvo pastatyti Lietuvoje dar nematyti ženklai informaciniai stendai, vairuotojus įspėjantys sumažinti greitį, kad nesuvažinėtų varlių. Policija skeptiškai vertina šias gamtininkų pastangas, esą vairuotojai neskuba stabdyti net matydami pėsčiųjų perėją. Bet judėjimas "Už gamtą" ir parko vadovybė siekia, kad toks stendas būtų įteisintas kaip kelio ženklas ir būtų statomas varliagyvių migracijos vietose visoje Lietuvoje.

Įvairiose pasaulio šalyse yra daug kelio ženklų, įspėjančių apie pavojų konkretiems gyvūnams, pavyzdžiui, Australijoje – kengūroms, Pietų Afrikoje – antilopėms.NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių