Quantcast

Parlamento teisninkai: aiškintis riaušių organizatorius - ne Seimo kompetencija

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, įvertinęs nutarimo projektą dėl parlamentinės komisijos riaušėms prie Seimo tirti, sako parlamentą taip peržengsiant savo kompetencijos ribas.

Praėjus dvejiems metams Seimo "tvarkiečiai" nutarė inicijuoti laikinąją parlamentinę komisiją 2009 metų sausio 16 dieną prie Seimo kilusioms riaušėms ištirti.

Nutarimo projektą įvertinęs Teisės departamentas pabrėžė, kad juo komisija įpareigojama "ištirti, ar po mitingo kilusios riaušės buvo specialiai organizuotos, kas buvo jų organizatoriai, iniciatoriai ir dalyviai", o už minėtas veikas numatyta baudžiamoji atsakomybė, tad tyrimo institucija šiuo atveju turinti būti prokuratūra.

Konstitucinis Teismas išaiškino, kad "negalima sudaryti prielaidų Seimo laikinajai tyrimo komisijai tiesiogiai organizuoti kitų valstybės institucijų darbo, priimti tokių sprendimų, kuriuos gali priimti tik atitinkamus įgaliojimus turinčios valstybės institucijos", primena Teisės departamentas.

"Tvarkiečiai" Seimui pasiūlė sudaryti 12 narių laikinąją tyrimo komisiją, kuri, anot jų, turėtų nustatyti atsakingus asmenis, nurodžiusius "šaudyti į taikius žmones, leisti ašarines dujas". Laikinosios komisijos sudarymui pritarė 40 Seimo narių.

Pagal Seimo statutą, iniciatyvos teisę sudaryti laikinąsias tyrimo komisijas turi Seimo valdyba, komitetai, frakcijos ir ne mažiau kaip 36 parlamentarai.

Jeigu surenkamas būtinas parašų skaičius, tokią komisiją Seimas turi sudaryti artimiausio posėdžio metu.

Pernai sausio 16-ąją į akciją prie Seimo susirinko keli tūkstančiai Lietuvos piliečių. Iš pradžių vyko taiki akcija, kuria protestuota prieš kai kurias valdančiosios koalicijos vykdomas reformas, tačiau maždaug 100 jaunuolių pastangomis ji peraugo į neramumus. Jų metu sužeisti 34 mitingo dalyviai ir keli pareigūnai.

Vilniaus miesto 2-ajame apylinkės teisme nagrinėjama baudžiamoji bylą dėl riaušių sukėlimo. Per riaušes prie Seimo sužalotas vilnietis Jevgenijušas Tomaševskis iš Lietuvos valstybės prisiteisė 30 tūkst. litų neturtinės žalos atlyginimą. Vyras nukentėjo nuo pareigūnų naudotų specialiųjų priemonių.

Vilniaus apygardos administracinis teismas lapkričio pabaigoje pripažino, kad valstybė privalo prisiimti atsakomybę dėl sužaloto vyro, kuris prie Seimo buvo atėjęs į taikų mitingą. Anot teismo, už viešąją tvarką atsakingi pareigūnai turi prisiimti atsakomybę, kad mitingas baigėsi riaušėmis ir nebuvo užtikrintas piliečių saugumas.


Šiame straipsnyje: riaušės

NAUJAUSI KOMENTARAI

teisininkam

teisininkam  portretas
bausti reikia tuos kas saude i zmones .

teisininkam

teisininkam  portretas
bausti reikia tuos kas saude i zmones .
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių