Paprastinama testavimo tvarka: antigenų testus galės atlikti patys mokiniai

  • Teksto dydis:

Į kontaktinį mokymą nusprendusios grįžti mokyklos 5–11 klasių mokinius antigenų testais galės tikrinti ugdymo įstaigose. Sveikatos apsaugos ministerijai pakoregavus nuostatus dėl moksleivių testavimo, moksleiviai į klases galės grįžti, jei sutiks periodiškai atlikinėti kontrolinį testavimą.

Antigenų testą jie galės atlikti patys ar padedant mokyklos paskirtam atsakingam darbuotojui. Neatliekant periodinio testavimo ugdymas galės vykti tik lauko erdvėse arba, kaip šiuo metu, nuotoliniu būdu. Šis sprendimas įsigalios gegužės 10 d., sakoma Vilniaus miesto savivaldybės pranešime.

„Ministerija išgirdo Vilniaus miesto savivaldybę ir paprastino grįžimo į kontaktinį mokymą tvarką. Vilniuje neturime tiek sveikatos specialistų, kurie galėtų aptarnauti 157 ugdymo įstaigas surenkant ėminius tyrimams. Bet moksleiviai tikrai sugebės tai padaryti patys, prižiūrimi mokyklos darbuotojo. Testas turi būti kartojamas kas tris ar keturias dienas”, – moksleivių testavimo tvarką komentavo Vilniaus vicemeras Tomas Gulbinas.

Mokyklų administracijos turės paskirti darbuotoją, kuris prižiūrės savikontrolės tyrimo organizavimą, pasirūpins, kad kiekvienos klasės antigeno testų rezultatai būtų žymimi mokyklos vadovo patvirtintoje formoje. Paskirtas darbuotojas, prireikus, galės padėti mokiniams atlikti testą, rūpinsis mokinių srautų organizavimu, higienos ir saugos priemonėmis. Nustačius teigiamą antigeno testo rezultatą, šio darbuotojo pareiga bus informuoti mokinių iki 16 metų atstovus pagal įstatymą arba pačius mokinius ir rekomenduoti registruotis patvirtinamajam PGR tyrimui.

Vilniuje neturime tiek sveikatos specialistų, kurie galėtų aptarnauti 157 ugdymo įstaigas surenkant ėminius tyrimams.

Savivaldybė, norėdama matyti aiškesnę situaciją, paprašė mokyklų apklausti 5–11 klasių mokinių tėvelius, kokiu būdu pageidautų užbaigti šiuos mokslo metus jų vaikai. Apklausa ir tėvų nuomonė padės įvertinti situaciją bendrame kontekste ir bus vienas iš kriterijų mokyklai priimant sprendimus.

„Moksleiviai po nuotolinio mokymosi metų pagaliau turi galimybę grįžti į klases. Matome, kad jie pasiilgę gyvo bendravimo, kontakto ne tik su savo bendraklasiais, bet ir mokytojais. Dar praėjusią savaitę skatinome Vilniaus mokyklas pasinaudoti galimybe pamokoms išnaudoti miesto erdves. Vilnius tam turi paruošęs visą idėjų sąrašą – nuo biologinės įvairovės tyrinėjimo Vingio parke iki režisūros dirbtuvių ar pasivaikščiojimo po istorinius Žirmūnus“, – apie išsiplėtusias kontaktinio mokymo galimybes sakė Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Marija Vyšniauskaitė.

Mokyklos raginamos pasinaudoti paprastinta moksleivių testavimo tvarka. Jei ji mokykloms pasirodys vis vien per sudėtinga ir neįgyvendinama, jos galės tęsti nuotolinį mokymą.

Šiuo metu kontaktinį ugdymą vykdo 106 mokyklos, į kurias moksleiviai grįžo pagal pradinio ugdymo programą profilaktiškai testuojantis kaupinių metodu.

Vilniuje šią savaitę 41 įstaigoje kontaktiniu būdu pradėjo mokytis daugiau nei pusė abiturientų.

freepik.com nuotr.

Mokiniai galės tirtis prižiūrimi atsakingų darbuotojų

Nuo šiol šalies mokyklos galės rinktis dar vieną naują profilaktinio testavimo būdą – savikontrolės tyrimus. Mokiniai nuo šiol tirtis dėl COVID-19 galės greitaisiais antigenų testais, trečiadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Jos teigimu, mokiniai galės tirtis prižiūrimi atsakingų mokyklos darbuotojų.

„Profilaktinio testavimo galimybių plėtimas ugdymo įstaigose – didžiulis žingsnis pažabojant viruso plitimą. Testavimas yra būtinas tose savivaldybėse, kuriose atvejų skaičius yra didesnis nei 200 atvejų šimtui tūkstančių gyventojų per 14 dienų“, – rašoma pranešime.

Ugdymą planuojančios atnaujinti mokyklos administracija informuoja mokinių tėvus, globėjus ar rūpintojus apie testavimo metodus, jų tikslus, atlikimą. Testavimas nėra privalomas – tėvai gali pasirinkti, ar sutikti, kad jų vaikai profilaktiškai testuotųsi.

„Tais atvejais, kai profilaktinis testavimas ugdymo įstaigoje atliekamas kaupinių PGR metodu arba naudojant greituosius antigeno testus, tik po to, kai bus gautas mokinių tėvų, globėjų ar rūpintojų sutikimas, mokiniai ir darbuotojai ne vėliau kaip prieš 48 valandas prieš sugrįžtant į klases turi atlikti greitąjį antigeno testą mobiliajame punkte. Saugiai sugrįžti į klases gali tie mokiniai, kurių tyrimų rezultatai yra neigiami. Dėl testavimo prieš grįžtant į mokyklas taikomos išimtys toms savivaldybėms, kuriose jau buvo vykdomas ugdymas kontaktiniu būdu“, – teigia ministerija.

Tai greita ir nesukelianti nemalonių pojūčių procedūra –  kas 4-7 dienas kaupinių PGR metodu, kai ėminį iš priekinės nosies landos ima pats mokinys.

Vykstant ugdymui kontaktiniu būdu, mokiniai ir darbuotojai gali rinktis vieną iš trijų profilaktinio testavimo būdų. Ėminiai visiems šiems tyrimams gali būti imami pačių mokinių, savarankiškai imant ėminį iš priekinės nosies landos.

Tai greita ir nesukelianti nemalonių pojūčių procedūra –  kas 4-7 dienas kaupinių PGR metodu, kai ėminį iš priekinės nosies landos ima pats mokinys. Ėminio paėmimą prižiūri visuomenės sveikatos specialistas. Tyrimo rezultatų vertinimą atlieka laboratorija, kurioje tiriami ėminiai.

Kas 3-4 dienas greitaisiais antigeno testais, kai ėminį iš priekinės nosies landos ima pats mokinys, prižiūrimas visuomenės sveikatos specialisto, arba šią procedūrą atlieka asmens sveikatos priežiūros specialistas. Testus atlieka ir rezultatus vertina pasitelktas asmens sveikatos priežiūros specialistas.

Kas 3-4 dienas savikontrolei skirtais greitaisiais antigeno testais, kai ėminį iš priekinės nosies landos ima pats mokinys. Testus atlieka ir rezultatus vertina pats mokinys, padedant atsakingam mokyklos darbuotojui.

Gavus neigiamą tyrimo ar testo rezultatą bet kuriuo iš nurodytų profilaktinio testavimo būdų ugdymas tęsiamas kontaktiniu būdu.

Gavus teigiamą rezultatą kaupinių PGR tyrimo atveju klasė turi izoliuotis, kaupinyje dalyvaujantys mokiniai turi pasitikrinti dėl COVID-19 ligos nustatymo mobiliame punkte, registruojantis interneto svetainėje www.1808.lt arba Karštosios linijos telefonu 1808.

Asmens sveikatos priežiūros specialistui atlikus greitąjį antigeno testą mokykloje, jeigu nustatytas teigiamas atvejis, mokinys laikomas sergančiu, klasėje besimokantys vaikai turi izoliuotis.

Jeigu atlikus savikontrolei skirtą antigeno testą mokiniui įtariama COVID-19 liga, rekomenduojama atlikti tyrimą PGR metodu dėl ligos nustatymo mobiliame punkte, registruojantis interneto svetainėje www.1808.lt arba Karštosios linijos telefonu 1808. Ugdymas tokiam mokiniui organizuojamas Švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta tvarka.

Ministerija pataria, kaip vaikams iki 16 metų saugiai atlikti savikontrolės tyrimą – mokiniui ir atsakingam mokyklos darbuotojui atidžiai perskaityti antigeno testo instrukciją, mokiniui – išsiplauti rankas šiltu vandeniu ir muilu arba jas dezinfekuoti, mokiniui – paimti ėminį, o atsakingam mokyklos darbuotojui – įvertinti testo rezultatą pagal gamintojo nurodytas instrukcijas, mokiniui, esant poreikiui, padedant atsakingam mokyklos darbuotojui, saugiai supakuoti panaudotą greitojo antigeno testo rinkinį į atskirą maišelį, jį išmesti į tam skirtą uždaromą konteinerį bei atlikti rankų higieną.

Kad savikontrolės tyrimas būtų atliktas saugiai 16 metų ir vyresniems mokiniams, reikia atidžiai perskaityti antigeno testo instrukciją, išsiplauti rankas šiltu vandeniu ir muilu arba jas dezinfekuoti, paimti ėminį ir įvertinti savo testo rezultatą pagal gamintojo nurodytas instrukcijas, saugiai supakuoti panaudotą greitojo antigeno testo rinkinį į atskirą maišelį, jį išmesti į tam skirtą uždaromą konteinerį bei atlikti rankų higieną.

Mokykloje, kurioje vykdomas savikontrolės tyrimas, mokinių ugdymas galės būti organizuojamas kontaktiniu arba mišriu būdu, kai savikontrolės tyrime sutinka dalyvauti 60 proc. ir daugiau klasės mokinių. Jeigu dalyvauti tyrime atsisakys daugiau nei 40 proc. klasės mokinių, pamokos bus tęsiamos nuotoliniu būdu.

Mokyklose testų atlikimo metu turi būtų išlaikomi saugūs mokinių judėjimo srautai ir higienos sąlygų laikymasis. Priemonėmis, kurios reikalingomis kaupinių PGR tyrimo ėminių paėmimui ir greitaisiais antigeno testais mokyklas aprūpins Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos specialistai.NAUJAUSI KOMENTARAI

visas

visas portretas
euroliberdurnynas iremintas i lithujanija jav sionzydpalaikiu pagalba ir vykdomas kone teroras ka ir mato mastantys zmones ?...
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių