Pereiti į pagrindinį turinį

Paminklas broliams Vileišiams Vilnių papuoš 2012 metais

2009-08-21 16:17
Paminklas broliams Vileišiams Vilnių papuoš 2012 metais
Paminklas broliams Vileišiams Vilnių papuoš 2012 metais / Diena Media arch. nuotr.
Turinys

Po kelerių metų Vilniaus panoramą papuoš paminklas, skirtas didiesiems tautiškumo skatintojams – broliams Vileišiams. T. Kosciuškos gatvėje esančiame skvere iškilsiantis paminklas bus statomas pagal bendrą skulptoriaus Regimanto Midvikio bei architektų Lino Krūgelio ir Ričardo Krištapavičiaus projektą.

Projektų rėmėjų paiešką pradėjusi VšĮ „Vileišių kolegija” planuoja, kad paminklas bus pastatytas 2012 metais.

Bendras trijų autorių projektas, vaizduojantis už stalo sėdinčius brolius Petrą, Antaną ir Joną Vileišius, buvo pripažintas geriausiu bendrame Všį „Vileišių kolegija“, Lietuvos architektų sąjungos ir Vilniaus miesto savivaldybės rengtame konkurse. Anot projekto autorių, brolių Vileišių, sėdinčių už stalo, idėja yra simbolinė, tačiau visiems suprantama, atspindinti jų tarpusavio ryšį ir santykius su visuomene. 

„Stalas yra simbolis, vienijantis visus tris brolius tarpusavyje, kaip šeimos narius. Tuo pačiu metu stalas jungia juos su tauta, sprendžiant svarbius valstybės, kultūros, visuomeninius klausimus“, - sakė vienas iš projekto autorių, žymus Lietuvos skulptorius Regimantas Midvikis.

T. Kosciuškos gatvės skvere iškilsiantis bronzos ir granito paminklas bus ne vienintelis broliams Vileišiams skirtas atminimas. Tuo pačiu  metu planuojama išleisti Jono Aničo knygą „Broliai Vileišiai ikonografijoje“, kurioje be įdomios istorinės medžiagos bus paminėti ir paminklo rėmėjų vardai.

„Broliai Vileišiai daug metų dirbo Lietuvos ir Vilniaus labui – skleidė tautiškumo idėjas, dalyvavo svarbiausiuose valstybės įvykiuose, skatino lietuvybę mūsų šalyje. Todėl tikimės, kad šis, jų atminimui skirtas projektas bus paremtas visuomenės. Projektą įgyvendinti ketiname mecenatų ir rėmėjų dėka“, - sakė Mykolas Karčiausias, VšĮ „Vileišių kolegija“, atsakingos už lėšų projektui rinkimą, direktorius.

Anot M. Karčiausko, projekto mecenatų vardai bus įamžinti paminklo pjedestale. Planuojama, kad paminklas broliams Vileišiams T. Kosciuškos skverelyje kainuos apie 800 tūkst. litų.

Broliai Vileišiai paliko ryškų pėdsaką Lietuvos politiniame, kultūriniame ir visuomeniniame gyvenime. Vyriausias brolis Petras Vileišis buvo talentingas kelių inžinierius, geležinkelių ir tiltų statytojas, taip pat vienas iškiliausių XIX a. pab. – XX a. pr. lietuvių tautinio atgimimo šauklių. Vidurinysis Antanas Vileišis buvo gydytojas humanistas, brolio Petro bendramintis ir bendražygis Vilniaus lietuvinimo akcijoje, jo indėlis ženkliai praturtino tautos švietimą. Jauniausias brolis Jonas buvo advokatas, brolio Petro tautinės kultūrinės veiklos bendražygis Vilniuje. Jis buvo Lietuvos Tarybos narys, Vasario 16-osios Akto bendraautorius ir signataras, o nepriklausomoje Lietuvoje – aktyvus ir reikšmingas politikos veikėjas, savivaldybininkas.