Pereiti į pagrindinį turinį

Nuoroda turistui: „Trijų Kryžių kalno sąvartynas“

2009-10-15 15:11
Nuoroda turistui: „Trijų Kryžių kalno sąvartynas“
Nuoroda turistui: „Trijų Kryžių kalno sąvartynas“ / Gino Dabašinsko (BFL) nuotr.
Turinys

Atleidusi visus girininkijas kuravusius specialistus Vilniaus valdžia atsisakė ir miškus tvarkiusios bendrovės „Vilniaus zunda“ paslaugų. visus sostinės miškų parkus greitai vadinsime sąvartynais, o nuo juose gergždžiančių avarinės būklės medžių mus saugos tik vienas Dievas. 

Opiausia problema - šiukšlės

Praėjusį penktadienį Vilniaus savivaldybė raštu informavo bendrovę „Vilniaus zunda“, kad nuo spalio 8 -osios dėl „lėšų trūkumo“ stabdomi visi sostinės miškų ir parkų tvarkymo darbai. Gavusi raštą „Vilniaus zundos“ vadovybė nustebo, kaip gali savivaldybė priiminėti sprendimus atbuline data. Mat raštas adresatą pasiekė penktadienį, o darbai turėjo būti nutraukti dieną prieš tai - ketvirtadienį.

„Čia tik anekdotuose būna: liepiama skubiai padaryti darbą, o kai paklausi, kada jis turi būti padarytas, atsako, vakar“, - stebėjosi „Vilniaus zundos“ direktorius Julius Pakalnis.

Tačiau rašto data svarbi tik juridiškai. Kur kas skaudesnė problema, kad miesto valdžia apskritai apleido sostinės miškus bei parkus. Juk Vilnių juosia apie 6 tūkst. ha miškų. Tai sudaro apie pusė viso miesto teritorijos. Į tvarkytiną plotą įeina ir vilniečių pamėgti Kalnų, Vingio, Pasakų, Markučių, Jomanto, Spalvotų Šaltinių ir kiti miško parkai.

Vien Kalnų parke per dieną apsilanko šimtai turistų iš Lenkijos, Vokietijos ir kitų šalių. Nuo šiol jiems galėsime demonstruoti greta senamiesčio vešintį sąvartyną, kurio viduryje išdidžiai stūkso trys balti kryžiai. Mat savivaldybės nurodymu visuose parkuose ir miškuose nebebus renkamos šiukšlės ar kertami avarinės būklės medžiai. 

„Po savaitgalio visos miesto aikštelės užverstos šiukšlėmis. Pirmadienį mūsų darbuotojai jokių kitų darbų nedaro, tik kimba į šiukšles. Vien iš Vingio ir Kalnų parkų kas antrą dieną pilnus konteinerius šiukšlių išvežame“, - problemos mastą apibūdino „Vilniaus zundos“ direktorius.

Lenda valdžios klaidos

Raštą pasirašęs savivaldybės Komunalinio ūkio departamento laikinasis vadovas Antanas Mikalauskas atskleidė, kad kito kelio, kaip tik laikinai atsisakyti bendrovės paslaugų ,nebuvo. Tik ne dėl lėšų trūkumo, o dėl valdžios žioplumo. Mat per reorganizaciją iš savivaldybės buvo atleisti visi aštuoni miesto girininkijas prižiūrėję specialistai. Būtent jie administruodavo bendrovės atliekamus darbus.

„Mums kol kas bendrovės paslaugų nereikia. Dėl to sustabdėme darbus, nes neturime, kas juos prižiūrėtų. O kodėl mes, neturėdami specialistų, privačiai bendrovei turime mokėti už faktiškai padarytus darbus? Gal ji ten nieko nedirba? Mūsų specialistai „Vilniaus zundos“ atliktų darbų aktus pasirašydavo ir už darbus atsiskaitydavo. Jeigu nori, tegul bendrovė ir toliau dirba, bet pinigų neprašo“, - rėžė A.Mikalauskas.

Vilniaus vicemeras Romas Adomavičius patikino, kad problema gali trukti ne ilgiau dviejų savaičių. Iki kito trečiadienio, spalio 21 dienos, planuojama grąžinti į darbą bent viena-du iš savivaldybės atleistus girininkijų specialistus. Tuomet bus atnaujinami ir miškotvarkos darbai.

Žada dirbti skolon

Tačiau yra ir kita medalio pusė – Vilniaus miesto savivaldybė sprendimą priėmė vienašališkai, todėl esą neteisėtai. Mat „Vilniaus zunda“ dar 2006 m. laimėjo konkursą miškų tvarkymo darbams vykdyti.

Pasak J.Pakalnio, sutartyje aiškiai parašyta, kokius darbus savivaldybė įsipareigojo pirkti visiems trejiems metams, iki 2009 m. pabaigos. Apie jokius vienašališkus darbų sustabdymus sutartyje neužsiminta. Vadinasi, sutarties sąlygos gali būti keičiamos tik abiejų šalių sutarimu. Tačiau nė vienas „Vilniaus zundos“ atstovas nedalyvavo jokiame savivaldybės pasitarime, kuriame buvo priimtas sprendimas atsisakyti miškotvarkos darbų.  

„Pas mus dirba apie 40 darbuotojų ir atleisti jų dabar pat neturiu teisės. Nėra ir pagrindo. Pasitarėme su teisininku, jis pasakė, kad raštas niekinis, todėl, kiek galėsime, pjausime avarinės būklės medžius, rinksime šiukšles, atliksime kitus darbus ir prašysime savivaldybės už juos atsiskaityti. Aišku, kai 9 mėnesius savivaldybė neatsikaito, dirbti sunku: areštuotos kuro ir kitos sąskaitos“, - sakė J.Pakalnis.

Vilniaus miesto valdžia su bendrove už atliktus darbus neatsiskaito nuo praėjusių metų lapkričio. Bendra skola šiandien siekia apie 4,8 mln. litų. Nors Vilniaus miesto valdžia buvo įsipareigojusi skolą grąžinti dalimis, anot J.Pakalnio, tas susitarimas vykdomas taip pat, kaip „tarp Palestinos ir Izraelio“. Negaudama uždirbtų lėšų „Vilniaus zunda“ negali atsiskaityti nei su Valstybine mokesčių inspekcija, kuriai skola sudaro 100 tūkst. litų, nei su Sodra, Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centru, kitais paslaugų tiekėjais. Bendrovės darbuotojams algos vėluoja apie pora mėnesių. Jeigu ir toliau miesto valdžia piktybiškai nedengs skolų, bendrovė žada kreiptis į teismą.