Pereiti į pagrindinį turinį

„Naujajame Baltijos šokyje“ – dėmesys Vokietijai ir netikėtos naujovės

2012-04-16 18:15
„Naujajame Baltijos šokyje“ – dėmesys Vokietijai ir netikėtos naujovės
„Naujajame Baltijos šokyje“ – dėmesys Vokietijai ir netikėtos naujovės / Gedimino Bartuškos nuotr.

Šiemet vykstančiame tarptautiniame šešioliktame šiuolaikinio šokio festivalyje „Naujasis Baltijos šokis“ žiūrovai išvys net 12 įvairių užsienio trupių ir choreografų spektaklių. Gegužės 2-9 d. vyksiančio festivalio programoje dominuos Vokietijos šiuolaikinio šokio kūrėjų choreografiniai darbai.

Festivalio vadovo Audronio Imbraso teigimu, festivaliuose teikiamas didesnis dėmesys vienai šaliai. Šiemet toji šalis yra būtent Vokietija.

„Pati Vokietija, šalia Didžiosios Britanijos, Prancūzijos ir Nyderlandų, yra viena iš bazinių šokio šalių, kur šokis turi savo istoriją, bruožus ir atpažįstamas visame pasaulyje. Pačią šalį būtų galima įvardyti kaip tokią, kurioje gimsta šokio mados, naujos šokio kryptys“, - sakė šokio kritikė Ingrida Gerbutavičiūtė.

Festivalio vadovas A.Imbrasas per pirmadienį vykusią spaudos konferenciją išskyrė festivalį atidarysiančius svečius. Norvegų kompanija zero visibility corp. ir choreografė Ina Christel Johannessen atvyksta su šokio spektakliu „(ne)įmanoma“, kuriame bus kalbama apie amžiną tikrų ir nuoširdžių santykių kūrimo konfliktus ir paradoksus.

Kiti rengėjų išskirti svečiai – Jekaterinburgo šokio teatras „Provincialnyje tancy“. Jis pristatys du spektaklius – „Miegančioji gražuolė“ ir Tatjanos Baganovos sukurtą šokio spektaklį „Svadebka“. Specialiai festivaliui ruošiama speciali „Svadebkos“ versija – spektaklis pagal kompozitoriaus Igorio Stravinskio muziką bus pristatomas kartu su Lietuvos valstybiniu choru „Vilnius“.

Šiųmečio festivalio Lietuvos šiuolaikinio šokio programoje – septyni spektakliai. Bus parodytas naujausias Vyčio Jankausko šokio teatro spektaklis „Judantys taikiniai“, Erikos Vizbaraitės šokio kompozicija „Kopėčios“, gatvės šokio spektaklis „Feel Link“.

Menininkų grupė „Žuvies akis“ pristatys Agnijos Šeiko šokio spektaklį „Aikštelėje laisvų vietų nėra“ ir Ingos Kuznecovos bei Petro Lisausko duetą „Ir viskas klojos kuo puikiausiai“.

Žiūrovai taip pat išvys du naujus darbus, kurie, autorių teigimu, dar tebekuriami. Tai jaunos choreografės Austėjos Vilkaitytės spektaklio „Lietuva brangi“ eskizas ir Kauno šokio teatro „Aura“ ir choreografės Birutės Letukaitės spektaklio „Jūra“ pagal Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūrybą premjera.

„Lietuva brangi“, kaip sakė A.Vilkaitytė, buvo vienas tų pradinių įkvėpimo momentų - pagal Maironio žodžius Juozo Naujalio sukurtas kūrinys. Per šį kūrinį autorė stengėsi analizuoti patriotizmo temą, kiek ji svarbi šiandien.

„Man patinka rasti naują per seną. Ištirti seną, dekonstruoti, ir ta meninė analizė gali būti per šokį ir kitus dalykus. <...> Idėja buvo patriotizmo paieška, - apie savo kuriamą spektaklį “Lietuva brangi„ kalbėjo A.Vilkaitytė. - Nuo tos dienos pradėjau svarstyti, ar man ta Lietuva brangi, ar ji brangi kitiems, kiek ji brangi jaunimui, vyresnio amžiaus žmonėms. Ir visa ta istorija. Man buvo labai įdomu ištirti tą dalį, kai aš buvau tik penkerių, kai vyko sausio 13-osios įvykiai, ir kaip viskas išsivystė iki dabar.“

B.Letukaitės teigimu, spektaklyje "Jūra“ kalbama apie žmogaus ir gamtos santykį, santykį su užterštumu. Choreografė sakė, kad tai bus pirmas spektaklio variantas, o laikui bėgant jis vystysis.

„Pagrindinė spektaklio idėja – santykis mūsų vieno su kitu, žmogaus santykis su jį supančia gamta, su užterštumu, su Baltijos jūra, kuri yra labiausiai pasauly užteršta. Ir kiek tai pakito nuo to laiko, kai M.K.Čiurlionis 1903-1906 m. kūrė šį kūrinį. Koks buvo jo santykis su gamta, kaip jis matė pasaulį“, - spaudos konferencijoje spektaklio idėjas vardijo B.Letukaitė.

„Mėginame išeiti iš tradicinių erdvių, įprastų formų“, - sakė „Naujojo Baltijos šokio vadovas“. Taigi šiemet festivalis vyks Lietuvos nacionaliniame dramos teatre, Menų spaustuvėje, Prekybos centre „Europa“ ir Šiuolaikiniame meno centre, kuriame bus šokama net... ant sienų.