Nacionalinė dailės galerija eksponatų sulauks net iš Rusijos

Pirmajai po pusantros savaitės atsidarysiančios rekonstruotos Nacionalinės dailės galerijos parodai pasaulyje vertinamų M.K.Čiurlionio amžininkų kūrinius skolins ne tik Europos Sąjungos šalių - Lenkijos, Čekijos, Švedijos, bet ir Rusijos muziejai.

Galerijos direktorė Lolita Jablonskienė trečiadienį vykusioje spaudos konferencijoje pasidžiaugė, kad pavyko tinkamai bendradarbiauti su ir šios šalies muziejais.

„Šį sykį mums pasisekė išlaikyti ryšį, nes ne visuomet Lietuvos ir Europos šalių muziejams pasiseka, su didžiaisiais Rusijos muziejais - tai Valstybinis rusų muziejus Sankt Peterburge ir Valstybinė Tretjakovo galerija. Pasiskolinti kūrinių iš Rusijos visada yra ir sudėtingiau, ir brangiau, nes jie laikosi kitų taisyklių negu Europos šalys", - kalbėjo L.Jablonskienė.

Anot jos, į Lietuvą taip pat atkeliaus žinomų Čekijos, Lenkijos, Švedijos kūrėjų darbai iš Nacionalinių muziejų Varšuvoje, Krokuvoje ir Poznanėje, Nacionalinės dailės galerijos Prahoje, Stokholmo Moderniojo meno muziejaus, Arnoldo Arnoldo Schonbergo (Arnoldo Šonbergo) centro Vienoje (Austrija). Iš viso Lietuvai paveikslus skolins 15 muziejų bei kelios privačios kolekcijos.

Kaip skelbia galerija, pirmoji paroda, kuri bus pristatyta joje - „Spalvų ir garsų dialogai. M.K.Čiurlionio ir amžininkų kūryba" apims 20-ojo amžiaus pradžios modernistų, ieškojusių sąsajų tarp muzikos ir dailės, kūrinius.

Be 80-ties Kauno M.K.Čiurlionio muziejaus ir privačių kolekcininkų skolinamų šio lietuvių genijaus kūrinių parodoje numatoma pristatyti Vasilijaus Kandinskio, Maxo Klingerio, Peterio Krastinšo, Františeko Kupkos, Edvardo Muncho, Ferdinando Ruščico, Stanislawo Wyspianskio ir kitų žymių Lietuvos, Lenkijos, Latvijos, Čekijos, Skandinavijos šalių, Rusijos, Vokietijos, Olandijos menininkų darbus.

L.Jablonskienės teigimu, pasiskolinti žinomų menininkų kūrinius galerijai leidžia tai, kad ji Lietuvoje - vienintelė, atitinkanti tarptautinius reikalavimus muziejams.

„Tam, kad būtų galima atsivežti kūrinius iš kitų Europos ir pasaulio šalių muziejų, muziejus turi atitikti tam tikrus klimato - temperatūros, drėgmės, šviesos reguliavimo ir apsaugos standartus, kurie visi vienodi daugelyje pasaulio šalių. (...) Rekonstruojant galeriją, ji iš karto statyta taip, kad būtų reguliuojama ir kontroliuojama visa atmosfera, kuri reikalinga kūriniams, ir kad būtų keliapakopis saugumas užtikrintas", - sakė ji.

Parodą taip pat ketinama papildyti dokumentacija (laiškais, eskizais, gaidomis, fotografijomis) ir muzika - M.K.Čiurlionio ir jo amžininkų kompozitorių Arnoldo Schonbergo, Albano Bergo ir kitų kūryba. Paroda veiks du mėnesius - iki rugpjūčio pabaigos.

Be keičiamų parodų dešimtyje galerijos salių bus nuolat eksponuojami lietuvių dailės kūriniai, sukurti nuo 20-ojo amžiaus pradžios iki šių dienų.

Nacionalinės dailės galerijos atidarymo renginiai vyks birželio 20-ąją, o lankytojai bus pradedami įleisti nuo birželio 21-osios, 10 val. ryto. Atidarymo proga galerija veiks ir pirmadienį - birželio 22-ąją, nors vėliau pirmadienis muziejininkams bus išeiginė diena.

Nacionalinė dailės galerija pastatyta 1980 metais, tuomet ten veikė Revoliucijos muziejus.

Dailės galerija jame įsikūrė Lietuvai atgavus nepriklausomybę, tačiau vos po kelerių metų dėl pastato avarinės būklės buvo uždaryta.

Šio pastato rekonstrukciją planuota baigti 2006 metais, o po metų atidaryti galeriją, tačiau darbai užtruko. Pastatui rekonstruoti prireikė 84 mln. litų.

Nacionalinės dailės galerijos atidarymas - birželio 19-21 dienomis šalyje vyksiančio „kultūringiausio metų savaitgalio" dalis. Tomis dienomis Vilniuje taip pat numatomas daugiataučio choro „World Festival Choir" koncertas bei kultūrinė naktis „Tebūnie naktis!", o Žemaitijoje vyks programos „Plungė - Lietuvos kultūros sostinė 2009" atidarymo renginiai.


Šiame straipsnyje: nacionalinė dailės galerija

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių