M.Liugienė apie Užgavėnes: susigrūdome į miestus ir tradicijų nebeliko

Pirmadienio rytą Vilniaus centriniame pašte surengta paskaita apie Užgavėnių tradicijas.

Į ją sugūžėjo keliasdešimt mokyklinukų su auklėtojomis.

Lietuvos paštas su įmonės „Unikalu LT“ vadovu skulptoriumi Tadu Gutausku ir Vilniaus etninės kultūros centro vyr. edukacijos koordinatore Maryte Liugiene artėjant vienai linksmiausių lietuvių švenčių pakvietė į paskaitą prisiminti, kaip ši diena buvo švenčiama senovėje.

Centrinio pašto vestibiulyje susirinko keliasdešimt Vilniaus mokyklų pradinių ir vyresnių klasių moksleivių.

Paskaitoje Vilniaus etninės kultūros centro atstovė M.Liugienė papasakojo vaikams apie Užgavėnių kaukes ir jų simboliką. Po jos vyko viktorina, per kurią buvo tikrinamos vaikų žinios ir atidumas.

Atsinešę pieštų ar jau padarytų kaukių moksleiviai dalyvavo gražiausios Užgavėnių kaukės rinkimuose. Akį patraukusių kaukių buvo išties nemažai, dešimt jų autorių skulptorius T.Gutauskas apdovanojo – įteikė „Unikalu LT“ kurtas kaukes.

Kad Užgavėnių tradicijos gerokai pakitusios ir ši šventė nebešvenčiama taip, kaip anksčiau, M.Liugienė sakė nesistebinti.

„Pasikeitė mūsų gyvenimo sąlygos. Susigrūdome gyventi į miestus ir tų tradicijų nebeliko. Senovėje Užgavėnių tikslas buvo pakibinti senmerges, pasityčioti iš jų, kad susiprastų, jog jau laikas tekėti, taip pat pajuokti senbernius arba tuos, kurie jau susituokę devynis mėnesius, bet dar neturi vaikų. Bendruomenė buvo suinteresuota, kad būtų sveikas prieauglis, todėl ir buvo taip elgiamasi“, - pasakojo vyr. edukacijos koordinatorė.

Pašnekovė taip pat teigė, kad Užgavėnės yra priešprieša Vėlinėms. „Per Vėlines atsirokuojama su mirusiųjų pasauliu, o per Užgavėnes – atvirkštinis procesas. Siekiama, kad kurtųsi šeimos, gimtų vaikai“, - sakė M.Liugienė.

Šiemet Užgavėnės – vasario 21 d. Vilniaus etninės kultūros centras vasario 18 d. rengia šventę Rotušės aikštėje.

11 val. prasidės Užgavėnių turgus, kuriame bus blynų, šiupinio, karštų gėrimų, kitų gardumynų, tautodailininkų darbų.
12-16 val. vyks Vilniaus vaikų šėlionės – „Verskis per galvą!“. Kviečiami ne tik mažieji, bet ir jų tėveliai.
15.30 val. Užgavėnių persirengėliai pradės eitynes nuo Valdovų rūmų Rotušės aikštės link.
16 val. – konkursinis ožių, giltinių, velnių, daktarų, jaunavedžių, kitų Užgavėnių „asabų“ ir jų grupių šou „1,5 minutės šlovės“.
18 val. vyks Morės kremacija.


Šiame straipsnyje: Užgavėnėsrenginiai Vilniuje

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių