Minint Pasaulinę pabėgėlių dieną – renginiai šalies sostinėje

 • Teksto dydis:

Birželio 20 d. visame pasaulyje bus minima Pabėgėlių diena, skirta atkreipti dėmesį į iššūkius, su kuriais susiduria savo namus priversti palikti žmonės, didinti empatiją ir supratingumą jų atžvilgiu.

„Tapti pabėgėliu yra labai greitas ir sunkus apsisprendimas, sukeliantis įvairių jausmų – ryžtą ieškoti pagalbos, nežinią dėl ateities, namų ir artimųjų ilgesį, saugesnio gyvenimo viltį, siekį pritapti prie kitos kultūros ir norą išsaugoti savo tapatumą. Mūsų valstybė, kartu su kitomis Europos Sąjungos šalimis, stengiasi suteikti pagalbą bėgantiems nuo persekiojimo, karo ar smurto. Pasaulinę pabėgėlių dieną dėkoju visiems už vienybę, žmogiškumą ir pilietiškumą, o mūsų šalyje besikuriantiems visiems pabėgėliams, linkiu atrasti saugumą ir namus, kuriuose būtų gera gyventi bei kurti ateitį“, – sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

„Pasaulyje kiekvieną minutę, bėgdami nuo karo, persekiojimo ir teroro, savo namus yra priversti palikti bent dvidešimt žmonių. Tai nėra tuščia statistika – už jos slypi kiekvieno žmogaus istorija su savo netektimis, patirtais išgyvenimais ir prarasta teise į ramų gyvenimą. Prieš tris mėnesius visi iš daug arčiau pamatėme, ką reiškia palikti viską, kas tau brangu, užnugaryje ir bėgti į nežinomybę. Visi matome, kad ši patirtis atnešė daugiau atjautos, supratingumo ir noro padėti žmonėms, kurie buvo priversti palikti savo namus“, – sakė Tarptautinės migracijos organizacijos (IOM) Vilniaus biuro vadovas Eityvdas Bingelis.

Birželio 20 d. Pasaulinė pabėgėlių diena bus minima Vilniuje vyksiančiais renginiais. Prie Baltojo tilto 18 val. prasidės Pabėgėlių priėmimo centro organizuojamas renginys „Lietuva Ukrainai“. Renginio metu bus rodomas režisieriaus Manto Kvedaravičiaus filmas „Mariupolis“, skambės gyva muzika, koncertuos Ukrainos atlikėjos Ala Čeres (bandūra) ir Marina Pilipenko (solistė), mušamųjų projektas „Ritmo jungas“. Viso renginio metu vyks įvairios veiklos vaikams ir suaugusiesiems.

„Tai bus puiki proga susipažinti, pabendrauti ir praleisti vakarą Lietuvoje prieglobstį radusiems karo pabėgėliams, miestiečiams ir miesto svečiams“, –  sakė Pabėgėlių priėmimo centro direktorė Beatričė Bernotienė.

Pasaulinė pabėgėlių diena taip pat bus minima renginyje Užupyje, kurį organizuoja menų agentūra „Artscape“ kartu su Pabėgėlių priėmimo centru. Šiame renginyje už indėlį integruojant pabėgėlius Lietuvoje Socialinės apsaugos ir darbo ministerija „Gerumo žvaigžde“ apdovanos Jonavos rajono Socialinių paslaugų centro direktorę, socialinių mokslų daktarę Valentiną Demidenko.

V. Demidenko taip pat yra Kauno Kolegijos dėstytoja bei Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos psichologė. Prasidėjus karui Ukrainoje ir Ukrainos karo pabėgėliams atvykstant į Lietuvą, V. Demidenko sukaupta ilgametė patirtis ir žinios padeda tiek vietos, tiek nacionalinio lygio ekspertams atsakingai ir apgalvotai priimti sprendimus reaguojant į kylančius iššūkius. V. Demidenko taip pat prisideda prie užsieniečių integracijos politikos formavimo, teisės aktų rengimo, šioje srityje vykdomų reformų ir Lietuvos daromos pažangos.

Renginyje Užupyje skambės gyva muzika, svečius linksmins pabėgėlių  bendruomenės narių pasirodymai, vyks kūrybinės dirbtuvės, vaišės.

Pabėgėlių ir migrantų statistika Lietuvoje

Oficialiai Lietuva prieglobsčio prašytojus priimančia šalimi tapo 1997 m., ratifikavus Ženevos konvenciją. Per  25 metus prieglobstį gavo kiek daugiau nei 5000 pabėgėlių iš Afganistano, Sirijos, Baltarusijos, Eritrėjos ir kitų šalių. Šiemet laikinus namus Lietuvoje jau surado daugiau kaip 56 tūkst. Ukrainos karo pabėgėlių, iš jų apie 22 tūkst. – nepilnamečių, apie 1,2 tūkst. – nelydimi nepilnamečiai. Lietuvių šeimose globa yra nustatyta devyniolikai ukrainiečių nepilnamečių.

Ukrainos karo pabėgėlių priėmimas tapo dideliu iššūkiu mūsų šaliai. Jei per pastaruosius penkerius metus, nuo 2017 m. iki 2021 m., buvo gauta apie 3 tūkst. užsieniečių prašymų suteikti prieglobstį Lietuvoje, tai per šių metų  pirmąjį pusmetį į mūsų šalį atvykusių ukrainiečių karo pabėgėlių skaičius viršija minėtą skaičių keliolika kartų.



NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių