Miesto kine - avangardo dvasia alsuojantys miestai

Projektas „Kinas mieste, miestas kine“ šią savaitę Vilniaus žiūrovus pasitiks su avangardinių filmų programomis miesto tema. Peržiūros vyks stovėjimo aikštelėje priešais Vilniaus koncertų ir sporto rūmus (Rinktinės g. 1).

Trečiadienį kino mylėtojų laukia prancūzų ir lenkų avangardas, o ketvirtadienį - vieno iškiliausių JAV eksperimentinio kino kūrėjo Stano Vanderbeeko filmai.

Kauniečiai antradienio vakarą kviečiami į Sąjungos aikštę Vilijampolėje žiūrėti filmo apie Rytų Europos žydus „Vilniaus partizanai“ (rež. Joshua Waletzky, 1986). Šioje Kauno dalyje, kadaise buvusioje atskiru miesteliu, XIX amžiuje gyveno, mokėsi ir prekiavo žydų tautybės gyventojai. Dokumentinė juosta „Vilniaus partizanai“ nukels į Lietuvos sostinę Antrojo pasaulinio karo metais ir papasakos apie Vilniaus geto gyventojų išgyvenimus.
Trečiadienio vakarą Vilniaus koncertų ir sporto rūmų erdvėje - dadaistinis R.Clairo kino koliažas be jokio siužeto pavadinimu „Antraktas“.

Tolimesnėje vakaro programoje - lenkų avangardistų filmas „Padoraus žmogaus nuotykis“ apie padoraus žmogaus nuotykį. Vienas jo autorių S. Themersonas suvokė kiną kaip vizualų nuotykį, turintį sulaužyti žiūrovo pasitenkinimą savimi ir kankinti jo vaizduotę. Kinas esąs ne tai, kas vyksta ekrane, o tai, kas vyksta žiūrovo galvoje ir jo jausmuose. Chaosą aukštinantys S.Themersono filmai, aiškina programos rengėjai, priešinasi mąstymo stereotipams.

Filmas „Traktatas apie seiles ir amžinybę“ užbaigs trečiadienio programą. Trijų dalių eksperimentinėje juostoje kūrėjas - Jeanas-Isidore`as Isou - įkūnija save patį: jauną estetą, kvestionuojantį kino kūrimo taisykles.

Apie JAV avangardinio kino kūrėją Staną Vanderbeeką, kurio filmai Vilniuje bus rodomi ketvirtadienį, jo kolega Jonas Mekas yra pasakęs: „Jis yra vienas iš nedaugelio tikrų kino menininkų - poetas, klounas, besijuokiantis žmogus Bombos amžiuje“.

S.Vanderbeeko kino darbai stebina savo įvairove, originalumu, išradingumu, sugebėjimu derinti technikos išradimus ir meninius ieškojimus su filosofiniais tyrinėjimais apie vaizdų suvokimą. Pavyzdžiui, satyrinė politinė-socialinė juosta „Science Friction“ sukurta iš stopkadrų, tyrinėja masinių informacijos priemonių, technologinių naujovių įtaką visuomenei.

Avangardinio kino ekranas veiks stovėjimo aikštelėje priešais Vilniaus koncertų ir sporto rūmus. 1971 m. pastatyto betoninio pastato originali konstrukcija 1973-aisiais pripažinta pasauliniu išradimu bei apdovanota už originalų inžinerinį sprendimą.
Šią savaitę kino peržiūra Kaune vyks antradienį, Vilniuje - trečiadienį ir ketvirtadienį. Visi renginiai yra nemokami, pradžia - 21.30 val.


Šiame straipsnyje: Kinas miestemiestas kine

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių