Quantcast

Leidybos dienose tekstas virto vaizdu

Gegužės 7-9 d. Vilniaus universitete ir įvairiose miesto vietose šurmuliavo leidybos studentai, šventę ketvirtąsias savo specialybės dienas LeiDi’09.

Pasirinkta šių metų tema – „Tekstas virsta vaizdu“ – suteikė progą kiek kitaip pažvelgti į leidybą, patiems studentams leido teorines žinias pritaikyti praktikoje, o šventės lankytojai ne tik galėjo sudalyvauti įvairiuose renginiuose, bet ir atsikratyti įvairių stereotipų, sklandančių apie leidybą.

Kadangi leidybos specialybė – pati naujausia Komunikacijos fakultete, todėl ją studijuojantiems itin dažnai tenka išgirsti klausimą, ką veiks baigę universitetą ir kas ta leidyba – menas ar verslas? Daugeliui atrodo, kad jaunieji leidėjai bus susiję tik su knygomis arba kad leis laiką prie spausdinimo staklių. Tema „Tekstas virsta vaizdu“ leidybos studentai siekė parodyti, kad leidyba - tai ne vien tradicinė knygų leidyba, o taip pat įvairūs eksperimentiniai projektai, periodinė spauda, muzikos, vizualiųjų menų leidyba, o kur dar beribės reklamos galimybės...

Šiemet leidėjai norėjo pažvelgti į leidybą iš kitos pusės - vizualumo. Tema „Tekstas virsta vaizdu“ leido panagrinėti knygos formą ir jos kitimą, iliustracijas, taip pat pamatyti, kaip kūrinys pasikeičia jį ekranizavus ir pan. O visa tai pateikti dar ir patrauklia kitiems studentams bei visiems miestiečiams forma leido įvairūs renginiai, vykę visas tris LeiDi dienas.

Pirmąją dieną – gegužės 7-ąją (diena tradiciškai pasirinkta neatsitiktinai: gegužės 7-oji – lietuviškos spaudos lotyniškais rašmenimis atgavimo diena) – renginiai džiugino Vilniaus universiteto bendruomenę Saulėtekyje: po iškilmingo šventės atidarymo vyko netradicinių paskaitų maratonas – apie vaikiškų knygelių iliustravimą ir neribotą vaizduotės galią pasakojo dailininkė Sigutė Ach,  šriftų ir iškabų subtilybes aiškino grafikos dizaineris Jurgis Griškevičius, o animaciją ir knygą gretino animatorius ir iliustratorius Ilja Bereznickas, auditoriją pradžiuginęs dar ir gausia vaizdine medžiaga.  Dieną baigė filmo „Džiazas“ (rež. Raimundas Banionis, 1992 m.), sukurto pagal Juozo Grušo dramą „Meilė, džiazas ir velnias“, peržiūra Lietuvos kinematografininkų sąjungoje. Prieš filmą apie sunkumus, kylančius ekranizuojant literatūros kūrinius ir kuriant originalius scenarijus, kalbėjo bei įvairias lietuviško kino vingrybes aiškino fotografijos, televizijos ir kino kritikas Skirmantas Valiulis.

Antrąją LeiDi dieną, gegužės 8-ąją, tęsė renginiai Saulėtekio rūmuose: kūrybinėse dirbtuvėse buvo galima išmokti pasigaminti fotoaparatą iš paprasčiausios degtukų dežutės. Tai – vadinamoji pinhole technika, žinoma dar nuo Leonardo da Vinči laikų. O netradicinių paskaitų ciklą pratęsė leidyklos „Obuolys“ reklamos projektų vadovas Mantvidas Žalėnas (pranešimas „Kaip graužtuką paversti obuoliu“), pateikęs septynias sėkmingo knygų verslo taisyklės, bei grafikos dizainerė Lina Ozerkina ir viešnia iš Šveicarijos Corina Künzli, kalbą apie teksto virsmą vaizdu iliustravusios daugybe pavyzdžių. Popiet renginiai persikėlė į viešąsias miesto erdves – Mokytojų namų kiemelyje kartu su leidykla „Dominicus lituanus“ surengta šventė mažiesiems. Tęsdami šių metų leidybos dienų temą, kartu su vaikais studentai piešė teksto ištraukas iš „Kiškio Pranciškaus“, dainavo kartu su bardu, rašytoju, režisieriumi Vytautu V. Landsbergiu. Geras oras ir jauki Mokytojų namų kiemelio erdvė į renginį sutraukė didelį būrį mažųjų skaitytojų.

Studentai nebūtų studentais, jei šalia kultūrinų renginių nenorėtų ir atsipalaiduoti bei pašėlti. Antrosios LeiDi dienos vakarą tą padaryti leido bendras leidėjų ir alternative/indie/rock/britpop muzikos gerbėjų bendruomenės „Liverpool“ vakarėlis klube „Tarantino“. Šiemet kartu su jais bendradarbiauta ir leidžiant „Liverpool“ bendruomenės laikraštuką. Patys leidėjai kaip ir kievienais metais savarankiškai rašė tekstus, maketavo ir kitokios leidybinės praktikos sėmėsi leisdami tradicinį LeiDi leidinuką, kuriame galima rasti straipsnius apie netradicinės formos knygas, komiksus, teksto ir vaizdo sintezės eksperimentus bei ypatingas Benedikto Januševičiaus iliustracijas iš kalbos ženklų.

Leidybos dienas gegužės 9-ąją užbaigė nemokamas gyvos muzikos koncertas šalia Užupio Meno Inkubatoriaus „Galera“. Jame grojo grupės „Left I Right“, „The Breezebloxxx“, „Mc Messiah goes Mad Orchestra“ ir neseniai albumą išleidę AVASPO. O po koncerto į „Galeros“ vidų susirinko tie, kurie norėjo stebėti trumpametražių operų festivalio NOA operas. Užbaigti Leidybos dienas šalia Užupio „Galeros“ jau tampa tradicija, nes kiekvienais metais leidėjai vis susirinkdavo čia paklausyti gyvos muzikos ir pasidžiaugti geru pavasarišku oru.

Taigi taip šiemet praūžė Leidybos dienos, tekstą pavertusios vaizdu ir palikusios daug gerų įspūdžių bei smagių prisiminimų. Jaunieji leidėjai žada ir toliau nestokoti kūrybingumo, entuziazmo bei idėjų, tad kitiemet pavasarį ir vėl laukite naujų LeiDi.


Šiame straipsnyje: ledi

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių