Quantcast

Kūrėjai kovoja už savo teises: „Nata“ meta iššūkį LATGA-A

Vilniaus Mokytojų namus trečiadienį užplūdo LATGA-A veikla nepatenkinti  dainų ir jų tekstų kūrėjai. Maišto rezultatas - nauja muzikos autorių turtinių teisių administravimo asociacija „Nata“.

Vienas iš organizacijos iniciatorių dainų kūrėjas Raigardas Tautkus teigė, kad asociacijos įkūrimui buvo ilgai ruoštasi, prie jos steigimo prisidėjo ne tik muzikos kūrėjai, bet ir autorių teisių žinovai. „Prieš ketverius metus buvau tiesiog aktyviai dirbantis autorius, tekstų kūrėjas, kuris lindėjo garso įrašų studijoje. Vėliau autorių buvau išspirtas į LATGA-A tarybą, pradėjau domėtis, kas yra autorinė teisė, sutikau daug pakeleivių, kurie sutiko, kad reikia kažką keisti, - šnekėjo kūrinių autorius. – Asociacija „Nata“ turi daug perspektyvų kaip intelektualinių turtinių teisių asociacija“.

Į valdybą pagal uždarbį

Naujai kuriamos muzikos ir tekstų kūrėjų asociacijos nariais galės tapti kompozitoriai, tekstų autoriai, jų teisių paveldėtojai bei muzikos kūrinių leidėjai. „Nata“ teisinius aspektus aiškinusi, buvusi LATGA-A darbuotoja Gerda Leonavičienė tikino, kad į asociaciją bus galima įstoti ar ją palikti vos pateikus prašymą. „Nereikės laukti, kol kokia nors valdyba įstojimą ar pasitraukimą svarstys ar patvirtins“, - teigė autorinių teisių specialistė.

„Nata“ įkurta administruoti autorių turtines teises: rinkti, skirstyti ir išmokėti autorinius atlyginimus. Pagrindinis organizacijos valdymo organu taps visuotinis narių susirinkimas. Taip pat bus sudaryta septynių narių valdyba, kuri savo pareigas turės eiti trejus metus. Žadama, kad į ją pateks daugiausiai uždirbę muzikos kūrėjai.

„Kol kas pirmiems metams bus renkama laikinoji valdyba, nes norint sužinoti narių atlygius negalime remtis kitos organizacijos duomenimis. Manome, kad daugiausiai uždirbantys muzikos kūrėjai bus labiausiai suinteresuoti geriausiai atstovauti narių teises“, - aiškino G.Leonavičienė. Kartu su valdyba „Natai“ vadovaus asociacijos prezidentas, kuris šių pareigų negalės atlikti ilgiau nei dvi kadencijas. Naujos asociacijos iniciatoriai ypač didžiuojasi, kad organizacijoje veiks ir Priežiūros komitetas, kuris turės užtikrinti sąžiningą ir efektyvią valdybos veiklą.

Laikas naujam žingsniui

Užpildytoje Mokytojų namų salėje susirinko daugybė muzikos kūrėjų, kurių iki šiol teises gynė LATGA-A. Tarp žinomų veidų ir “Happyendless” vokalistas Saulius Prūsaitis, Rūta Ščiogolevaitė, Andrius Kulikauskas, Stanislovas Stavickis (Stano), Arnoldas Lukošius, Deividas Zvonkus, Alanas Chošnau, Viktoras Diawara, televizijos muzikiniuose projektuose išgarsėję Vudis ir Grūdas bei dar daug kitų,

Susirinkusiems dainininkas Andrius Mamontovas teigė, šios dienos laukęs dvidešimt metų. “Gimiau dar tarybiniais laikais, tada autorinių teisių apsauga buvo vykdoma atestacijų komisijų. Tikrindavo, ar kūriniai idėjiškai ir meniškai yra tinkami radijui. Atrodė, kad tokios organizacijos saugo meninį lygį, vardą pavadinimą, natas. Tik vėliau pradėjau domėtis autorių teisių klausimais”, - pasakojo muzikantas.

A.Mamontovas sakė, kad tik prieš kelis metus sužinojo, kad LATGA-A nėra valstybinė organizacija. “Mes esame uždari žmonės, intravertai, retai susitinkame ir pasitariame, kaip viskas vyksta. Ilgai buvau visiškai naivus, aklai pasitikėjau mano teises atstovaujančia agentūra. Kai pradėjau domėtis supratau, kad norėtųsi kai ką pakeisti. Visas muzikinis verslas pasaulyje keičiasi, mes negalime likti prie pasenusio modelio”, - savo idėja dalijosi dainininkas.

Prie mikrofono stojęs buvęs grupės “Naktinės personos” narys Alanas Chošnau teigė, kad jį LATGA-A spėjo nustebinti net naujos asociacijos įkūrimo dieną. “Ryte radau laišką nuo LATGA-A. Iš pradžių galvojau, kad kyšis, jog nestočiau į naują asociaciją, - juokavo atlikėjas. – Bet pasirodė, kad tai buvo autorinis atlygis už mano dainos transliaciją užsienyje – 2008 metais”.

Dainininkas piktinosi, kad bendraujant su LATGA-A jam nepavykdavo sulaukti atsakymų į klausimus: “Kas kartą atlygiai keisdavosi ar būdavo vienodi, nepaisant, ar daugiau grojau ar mažiau, tačiau atsakymų iš asociacijos negavau”. A.Chošnau akcentavo, kad “Natos” atsiradimas buvo reikalingas dėl to, jog LATGA-A atstovauja įvairių sričių menininkams, o konkrečiai dainų ir jų tekstų kūrėjai savo atstovų iki šiol neturėjo.

Pajamos padidės 9 proc.

Norėdami išvengti sudėtingų administracinių procesų “Natos” įkūrėjai kreipėsi į UAB “Vilniaus administratoriai”, kurie rūpinsis piniginių reikalų tvarkymu ir paskirstymu. Įmonės direktorius Valdas Kvederis muzikantams žadėjo, kad įstojus į naują asociaciją, jie turėtų iškart pajusti gaunantys didesnį atlygį. “Dabar jūs mokate 24 proc. (aut. past. Po praėjusių metų asociacijos konferencijos – 20 proc.) mokestį. Mes pradėsime dirbti imdami 15 proc. Vėliau šis procentas gali dar mažėti”, - atlikėjus į asociaciją įstoti viliojo vyras.

V.Kvederis teigė, kad atlikėjai, pasirinkę “Natą” dar pusmetį gaus atlygius iš LATGA-A. Per šešis mėnesius norintieji pakeisti jų teisių administratorius galės susitvarkyti dokumentus ir išstoti iš LATGA-A.

„Natos“ iniciatorių teigimu, prie naujos asociacijos turėtų prisijungti apie 400 muzikos ir dainų žodžių kūrėjai.

Ateitis miglota

Dar prieš steigiamąjį „Natos“ susirinkimą kalbintas LATGA-A generalinis direktorius Jonas Liniauskas portalo diena.lt žurnalistams teigė, kad daug komentuoti apie naujai kuriamą asociaciją negali, nes jam trūksta informacijos. Tačiau ir apsilankęs Mokytojų namuose sakė mažai supratęs, kokia bus naujos organizacijos veikla.

„Negaliu nieko komentuoti, nes nemačiau įstatų, nežinau, kas yra steigėjai. Iš to, kas buvo kalbėta net nesupratau, ar teksto autoriai papuola į asociaciją. Šis plėšymasis, kad muzikantus ir kompozitorius administruos vieni, teksto autorius kiti – sukels chaosą. Tiems, kurie moka už kūrinių transliavimą bus daug blogiau, nes jie suinteresuoti mokėti vienam“, - savo poziciją gynė J.Liniauskas. Pašnekovas taip pat abejoja „Natos“ iniciatorių tvirtinimu, kad nauja organizacija pilnai veikti pradės po pusmečio.

LATGA-A generalinis direktorius teigė manąs, kad „Natos“ įkūrimą labiau lėmė ne organizacijos būtinybė, o tam tikrų asmenų ambicijos, noras tapti asociacijos prezidentais ar valdybos nariais. „Pinigine prasme, mano nuomone, autoriams bus blogiau“, - spėliojo pašnekovas. Jo teigimu, net pasitraukus iš LATGA-A visiems populiariosios muzikos kūrėjams, organizacija nežlugtų. Iki šiol tokie kūrėjai sudarė mažiau nei ketvirtadalį agentūros narių ir nešė 15 proc. pajamų.

Paklaustas apie dainų autorių abejones dėl neskaidriai valdomų pinigų, J.Liniauskas atsakė: „Tai yra demagogija. Kodėl sakoma, kad niekas nesikeičia. Direktorius jau pasikeitė. Šiais metais bus renkama nauja taryba. Jei jie nepatenkinti, tai turėjo kurti organizaciją po praėjusių metų konferencijos, kai smarkiai triukšmavo“.


Šiame straipsnyje: NATALATGA-AAutorių teisės

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių