Quantcast

Knygų mugė nesukels galvos skausmo, jei žinosite, ko norite (programa)

Jau nuo ketvirtadienio knygų mylėtojai iš visos Lietuvos plauks į „Litexpo“ rūmus, kuriuose keturias dienas karaliaus 13-toji Vilniaus knygų mugė. Kasmetinio renginio organizatoriai žada, kad parodoje pirmenybė bus skirta ne knygų pardavimui, bet kultūrai.

„Knygų skaitymo šventė“

Tryliktą kartą sostinėje vykstanti knygų mugė sutrauks daugybę literatūros mylėtojų bei jų kūrėjų ir iš Lietuvos, ir iš kitų pasaulio šalių. Projekto vadovė Milda Gembickienė, mugę praminusi „knygų skaitymo švente“, teigė, kad akcentai renginio metu bus skiriami ir kitoms meno rūšims – kinui, iliustracijoms, istoriniams debatams.

Vienas iš renginio organizatorių tikslų – skatinti jaunimą skaityti. Būtent dėl to šių metų knygų mugės šūkis - „Atversk pasaulį“. M.Gembickienės teigimu, per keturias dienas Vilniaus knygų mugėje turėtų apsilankyti apie 80 Lietuvos mokyklų grupių. „Pamenu, viena Širvintų mokyklos mokytoja sakė, kad jų mokiniai laukia dviejų dalykų – vasaros atostogų ir kelionės į Vilniaus knygų mugę", - šypsojosi projekto autorė.

Į mugę - su tikslu

Šių metų knygų mugėje save pristatys 250 įmonių iš devynių šalių. Nuo ketvirtadienio iki sekmadienio vyksiančiame renginyje įvyks 378 renginiai. Dėl renginių gausos Vilniaus knygų mugės organizatoriai ragina lankytojus iš anksto pasižiūrėti programą ir nuspręsti, ką pamatyti ar išgirsti nori mugėje. „Atėjimas tik šiaip, sukelia nuovargį ir galvos skausmą“, - įspėjo knygų mugę pristačiusi Lolita Varanavičienė.

Tarp gausybės tradicinių erdvių literatūros mėgėjams šiais metais atsivers ir nauja. Senų knygų mylėtojai bei knygų kolekcininkai galės rinktis ir diskutuoti naujoje erdvėje, skirtoje bukinistams.

Šiais metai s knygų mugę aplankys ir gausi rašytojų iš užsienio delegacija. Tarp renginio svečių - Mate Matišićius (Kroatija), Diana Gabaldon (JAV), Etgar Keret (Izraelis) , Stanislava Čiurinskienė-Nikolova (Bulgarija), Pawel Huelle (Lenkija), Marina Achmedova (Rusija), Maris Martinsonas (Latvija), Lesia Voronina (Ukraina), Robert Rowland Smith (Jungtinė Karalystė), David Foenkinos (Prancūzija), John Virapen (Gajana), Yasmina Khadra (Alžyras).  Taip pat į sostinę dėl knygų mugės atvyksta lietuviškų šaknų turinti Rūta Šepetys iš JAV, kuri mugės kūrėjams padės pristatyti savo kontraversiškai kritikų vertinamą knygą „Tarp pilkų debesų“.

Deja, ne visiems kviestiems rašytojams pavyks apsilankyti literatūros šventėje. Vos kelios dienos iki renginio savo vizitą atšaukė gamtininkė Birutė Galdikas. „Kai manęs klausia, kodėl kai kurie kūrėjai neatvyksta į mugę, atsakau, kad jie savo darbus yra suplanavę 2-3 metai į priekį. Taip nutiko ir su B.Galdikas, tačiau moteris pažadėjo atvykti į Lietuvą vėliau, kai tik galės“, - kalbėjo L.Varanavičienė.

Dėmesys iliustracijoms ir komiksams

Knygų mugėje vėl vyks jau tradicija tapę debatai. Jų įvyks net keturi. Diskusijose bus bandoma gvildenti Lietuvos istorijos pateikimą grožinėje literatūroje, demokratijos reikšmę visuomenei, baltų genties palikimą bei kritikos laisvę literatūroje ir jos galimybes.

Daug dėmesio renginyje bus skirta iliustracijoms ir komiksams. Renginio organizatoriai žada, kad mugės svečiai galės sudalyvauti komiksų kūrimo dirbtuvėse bei iš arčiau susipažinti su šia literatūros rūšimi.

„Lietuvoje komiksai nėra populiarūs dėl istorinių aplinkybių, būtent šiame renginyje bandysime lankytojus supažindinti su šia populiaria vakaruose literatūros rūšimi“, - kalbėjo viena  iš knygų mugės rengėjų Gintautė Žemaitytė. Lietuviams neįprasta meno rūšis slemas – gatvės eilės, bus pristatoma organizuojant šio tipo poezijos varžybas.

Vilniaus knygų mugės organizatorė Jolita Liškevičienė teigė, kad renginio lankytojai galės atsipūsti, o kartu iš arčiau susipažindami su knygų iliustravimo procesu. „Iliustravimas šioje mugėje bus pristatomas poilsio zonoje, kurioje bus vaikų knygų iliustratorių paroda. Knygose matome sumažintas iliustracijų versijas, parodoje bus galima pamatyti, kaip jos atrodo tikro dydžio“, - kalbėjo J.Liškevičienė.

Užpildę specialią anketą parodos lankytojai galės gauti Knygų šalies piliečio pasą, su kuriuo bus galima patekti į kūrybines dirbtuves. Specialiose zonose knygų mėgėjai galės išbandyti kalbą be žodžių – gestų, Morzės. Be to, visi parodos dalyviai ir knygų iliustratoriai bus kviečiami kurti bendrą knygą. Renginio organizatoriai tikisi, kad mugės metu pavyks sukurti ilgiausią „armonikos“ tipo knygelę su daugiausia bendraautorių.

Nepamirš Vilniaus

Sostinės gyventojai turėtų nepamiršti užsukti į Vilniaus miesto planų pristatymo kampelį. Lankytojai galės išvysti XVI amžiuje išleistos knygos kopiją, kurioje matyti senieji sostinės planai. Interaktyvumo parodai suteiks galimybė patiems lankytojams imti plano kopiją ir ją nuspalvinti. Mugės lankytojai galės išbandyti senovės amatą – žemėlapių spalvinimą. Spalvotas planų kopijas bus galima neštis į animacijos dirbtuves ir ten judančius herojus senajame Vilniuje.

Nepamirštas knygų mugėje bus ir Maironis, kurio paminėjimui skirti šie metai. Lietuvių literatūros ir tautosakos vadovas Gytis Vaškelis teigė, kad ketvirtadienį 14 val. bus bandoma atgaivinti viešo skaitymo  tradiciją sostinėje. „Nežinau, ar ji tokia buvo, bet labai populiaru taip sakyti“, - juokėsi vienas iš mugės rengėjų.

Nuo sostinės Katedros aikštės knygų mugės dienomis į „Litexpo“ rūmus kursuos du specialūs autobusiukai.

Knygų mugės programą rasite čia.


Šiame straipsnyje: knygų mugė

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių