Klausytojus vargonų ir fleitos garsais lepins vasariškas Bachas

Įpusėjus vasarai ir užplūdus karščiams, šį šeštadienį, liepos 25 d., 18 val., šv. Jonų bažnyčios vėsoje, koncerte „Bachas ir vasara“ klausytojai kviečiami pasilepinti vargonų ir fleitos garsais. Koncertuos vargonininkė Jūratė Landsbergytė su sūnumi fleitinininku Vytautu Oškiniu.

Vakaro programoje skambės vasara alsuojantys J.S.Bacho, M.K.Čiurlionio, P.Taffanelio ir F.Liszto kūriniai.

Kaip apie koncerto programą pasakojo J.Landsbergytė, Bacho muzika yra susijusi su gamtos vaizdais, žavi savo pastoraliniu lengvumu, grakščia ir šviesia puošmenine garsų srove. „Iškilminga Švč. Trejybės švente prasideda krikščioniška vasara. Šiai progai ir yra skirtas pirmasis kūrinys, didingasis Bacho Preliudas ir fuga Es-dur, kurio triguba fuga ir triženklė tonacija akivaizdžiai simbolizuoja švč. Trejybę,“ - aiškino J.Landsbergytė.

Pasak vargonininkės, toliau fleita suteiks koncertui dar daugiau pastoralinės nuotaikos, priartins prie gamtos. „Retai skambantis Bacho „Mažasis harmoninis labirintas“ - tai tarsi gamtos paslaptis, neaiškumas, išsirišantis lėtu praskaidrėjimu ir primenantis lapais nubertą nežinia kur vedantį takelį, kuriame gali slypėti ir klaidų virtinė,“ - taip vargonininkė apibūdino šių dienų mokslininkams daugiau klausimų negu atsakymų suteikiantį kompozitoriaus harmoninį eksperimentą.

Anot J.Landsbergytės, kiti vakaro kūriniai irgi asociuojasi su vasara gamtoje. „Štai Čiurlionio retai atliekama fuga e-moll dėl savo pastoralinės nuotaikos ir ilgesio man siejasi su Druskininkų vasaromis. O ypač tapybiška prancūzo P.Taffanelio Pastoralė fleitai savo emociniu jautrumu ir niuansais klausytojų širdis suvirpins plačia garsų palete,“ - gamtos, vasaros ir spalvų vaidmenį pabrėžė menininkė.

J.Landsbergytė yra viena aktyviausių šiandienos Lietuvos vargonininkių. Vargonus ir muzikologiją studijavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, prof. L.Digrio ir J.Čiurlionytės klasėse. 1989 m. tapo Kijevo vargonininkų konkurso laureate. Vargonininkės koncertinė veikla driekiasi per daugelį Europos šalių ir JAV. Kaip solistė ir kamerinių ansamblių sudėtyje ji atliko daugybę premjerų, padarė radijo ir CD įrašų. Svarbią vietą atlikėjos repertuare užima modernioji lietuvių vargoninė muzika.

Fleitinininkas Vytautas Oškinis mokosi Nacionalinėje M.K.Čiurlionio menų gimnazijoje (Ž.Valkaitytės fleitos klasėje). Su mama J.Landsbergyte aktyviai koncertuoja Lietuvoje ir Vokietijoje. V.Oškinis yra J.Pakalnio pučiamųjų instrumentų konkurso I vietos ir K.Stralio tarptautinio „Young Flutist“ konkurso (Latvija) II vietos laureatas. Tobulinosi meistriškumo kursuose „Fleita Neringoje“, dalyvavo „Lutheran Summer Music akademijoje, Mineapolyje, JAV.

Šis koncertas priklauso VU Kultūros centro organizuojamam koncertų ciklui „Muzikos valanda Vilniaus Universiteto Šv. Jonų bažnyčioje“. Dalis šio ciklo koncertų skirti Tarptautiniams vargonų metams (2008-2009) paminėti.

Bilietai parduodami prieš koncertą renginio vietoje. Bilieto kaina - 15 Lt; moksleiviams, studentams ir pensininkams su pažymėjimais - 10 Lt.NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių