Katedros varpinės laikrodį persuko signalas iš Vokietijos

Vilniaus Katedros varpinės laikrodžio praėjusią naktį jo prižiūrėtojui Romualdui Sprangauskui persukinėti nereikėjo. Jau kelis metus laikrodis reguliuojamas signalu iš Vokietijos.

„Man ateiti reiktų tik tokiu atveju, jei kas nors nenumatytai užstrigtų. Jau kelis metus nebeturiu keltis ir pats persukti laikrodžio, tai padaro specialiai įmontuotos technologijos ir iš Vokietijos siunčiamas signalas“, - dienraščiui „Vilniaus diena“ tvirtino R.Sprangauskas, prieš kelis metus šias atsakingas varpinės laikrodžio prižiūrėtojo pareigas perėmęs iš savo tėvo.

Katedros laikrodis dažniausiai persukamas jau išvakarėse, nors oficialiai  tai padaryti reiktų 3 valandą nakties.

„Niekas nelaukia tos valandos, o persukimo laikas dažniausiais skiriasi. Čia vėlgi esame priklausomi nuo vokiečių, kada signalą paduoda, tada ir persisuka rodyklės. Paprastai tai būna dar iš vakaro, todėl žmonės kartais kiek nustemba ir pasimeta, jei žvilgtelį į varpinės laikrodį“, - teigė R.Sprangauskas.

Vis dėlto, kaskart keičiantis laikui varpinės prižiūrėtojas negali būti ramus ir budi, mat senučiukas mechanizmas gali ir nesuveikti. Dar visa neseniai R.Sprangauskui prisukinėti laikrodžio į varpinę tekdavo lipti kas antrą dieną.

„Jei užstrigtų kas nors, o taip su tokiu senu įtaisu tikrai bet kada gali atsitikti, turėčiau kelti ir eiti taisyti. Dėl to visada prižiūriu. Vokiečiai diegdami mums šią modernią įrangą apskritai stebėjosi, kodėl mes jos norime. Jie net ragino išlaikyti autentiškumą ir viską prižiūrėti be elektronikos.  Nors Vokietijoje, kaip žinia, tokių varpinių su laikrodžiais netrūksta, jos taip pat modernizuotos“,- teigė pašnekovas.

Įdomu tai, kad šis Katedros varpinės laikrodis turi tik valandinę rodyklę. Anksčiau visi laikrodžiai rodydavo tik valandas. Tiesa, kas ketvirtį valandos laiką praneša ir suskambę varpai.

Katedros varpinės istorija siekia XV a. pradžią, kuomet varpinė buvo vienas iš gynybinės sienos bokštų. Rašytiniai šaltiniai bokštą su varpine mini 1522 m., kai jis buvo remontuojamas architekto Anuso.

Laikrodis varpinės bokšte įrengtas XVII a. antroje pusėje, kuomet buvo kabinami Jono Delamarso nulieti varpai.

1965 m. remontuojant varpinę joje įrengtas šildymas, veikė Vilniaus ekskursijų biuras. 2002 m. Kelno arkivyskupas padovanojo Vilniui šešis varpus.NAUJAUSI KOMENTARAI

Signals

Signals portretas
Čia tai bent, o aš maniau, kad signalas iš Maskvos ar kokios nors Varšavos.

gramatika

gramatika portretas
su tokiu senu įtaisų

andrius

andrius portretas
Tas laikrodžių rodyklių sukiojimas – PAMINKLAS ŽMONIŲ KVAILUMUI… Rusija, Baltarusija, Ukraina šitos nesąmonės jau atsisakė. Kelis metus ne tik Rusijoje, bet ir keliose JAV valstijose, kuriose kaitaliojamas laikas, trukęs tyrimas parodė,kad kalbos apie sutaupomą elektros energiją tėra mitas.Po laiko keitimo sunaudojama net daugiau... Tyrimų rezultatai: 1. Perėjus prie vasaros laiko, elektros sutaupoma TIK per 1-as 3 savaites ir TIK 0,01%. Tos energijos Rusijai užtektų 2 val.. 2. Perėjus prie žiemos laiko, energijos sunaudojama DAUGIAU 0,02%. Sumoje dėl laiko kaitaliojimo Rusijoje elektros energijos sunaudojama 0,01% DAUGIAU. 3. Karvių fermose po laiko pakeitimo 3-4 savaites karvės duodavo iki 20% mažiau pieno. 4. Paukštynuose, po laiko pakeitimo 3-4 savaites vištos dėdavo iki 15% mažiau kiaušinių. 5. Po laiko pakeitimo per pirmas 3-4 savaites išaugdavo: miego sutrikimų – 22%, psichinių susirgimų – 17%, infarktų – 12% 6. Apklausus 100.000 žmonių, 82% - prieš laiko kaitaliojimą, 12% - nesvarbu, 6% - už. JAV ir Rusijoje, atlikus tyrimus, nustatyta: Nauda valstybei dėl sutaupytos elektros ir gyventojų mokesčių už daugiau sunaudotą energiją - apie $1 vienam gyventojui. Žala, kurią patiria valstybė dėl sumažėjančio darbingumo, išaugusių išlaidų padažnėjantiems susirgimams gydyti, dėl išaugančio avaringumo ir kt. - apie $126 vienam gyventojui... Paaiškėjo,kad laiko keitimas sukelia stresą ne tik žmonėms,bet ir gyvuliams,nes sutrinka jų maitinimo ciklas. Kai kuriose srityse jau anksčiau žemės ūkuose buvo atsisakyta kaitalioti laiką. Pagaliau sveikas protas Rusijoje nugalėjo.Tuo keliu pasuko ir Ukraina bei Baltarusija. Nuo 2011 rudens laikrodžių rodyklės nebesukiojamos. Tik eurosojūzo ir Lietuvos bukapročiams niekaip nedašunta… Tai rodo, kad jiems VISIŠKAI NERŪPI ŽMONĖS, o rūpinasi tik stambiojo kapitalo vertelgomis.
VISI KOMENTARAI 6
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių