Quantcast

Kalvarijų turgaus prekiautojų mitingas priminė pasiruošimą revoliucijai

Valandą trukęs Kalvarijų turgaus smulkaus ir vidutinio verslo darbuotojų profesinės sąjungos narių mitingas praėjo be incidentų, tačiau aikštė tvinko ne tik nuo karščio, bet ir nuo skanduočių, patyčių ir tyčia kurstomos neapykantos.

Protestavo prieš privatizaciją

Nors Vilniaus miesto valdžia kol kas nėra priėmusi jokio sprendimo dėl korupcija garsėjančio Kalvarijų turgaus likimo, antradienį apie 200 Kalvarijų turgaus prekiautojų susirinko Europos aikštėje protestuoti prieš turgavietės privatizaciją. „Spauda rašė, kad mus privatizuos, bet mes to neleisime!”, - šaukė mitinguotojai. Įaudrinti žmonės negailėjo valdžiai švilpimų, gėdinančių šūksnių.

Protesto akcija kardinaliai skyrėsi nuo pastaruoju metu vykstančių piketų po savivaldybės langais. Ji labiau priminė pasiruošimą revoliucijai nei taikią diskusiją su valdžios atstovais. Aikštė žydėjo ne tik transparantais, gėdinančiais Vilniaus valdžią. Šalia savivaldybės pastato išdygo ir garso aparatūra,  mikrofonai, prie kurių stojo dešimtys norinčiųjų pasisakyti. Po aikštę sukiojosi grėsmingas vokiečių aviganis.

„Meras sakė, kad mes nešame bankrotą, bet mes per 18 metų, kol dirbame turguje, esame išmokėję po 90 tūkst. litų. Mes už kiekvieną paslaugą mokame, tai nesuprantame, kokį bankrotą atnešėme. Kur tie pinigai dingo – mes nesikišome. Esame ramūs, tvarkingi žmonės, kurie netekę darbų nuėjome į turgų. Dabar tokiame laikmetyje mus nori uždaryti, privatizuoti. Tada vietos iškart pabrangs“, - it žirnius bėrė mitingo organizatorė, Kalvarijų turgaus smulkaus ir vidutinio verslo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Danutė Aksomaitienė.

„Jeigu bus privatizacija, tai padarys tai, kaip Halės turguje. Ten už prekybinį kioską moka po 3 tūkst. litų. Iš kur paimti tokius pinigus? O Kalvarijų turguje yra ir po 400 ir po 700 litų ir taip vos išgyvenime. Tai ar galima taip daryti? Nėra jokios tvarkos, normalaus šeimininko, kuris rūpintųsi. Dėl to žmonės turi čia eiti ir prašyti pinigų, nes jie milijonieriai, o mes vargšai pasilikome, suprantate?“, - nuoskaudą liejo turgaus prekiautoja Jolanta Borovska.

Meras neišdrįso išeiti

Kelios minutės po 15 val. prasidėjo oficialios kalbos. Su kiekvienu pasakytu žodžių įtampa ir pyktis minioje augo. Pirmoji prie mikrofono stojo D.Aksomaitienė. Susirinkusi minia prapliupo plojimais. Šios kalba, lydima garsių lozungų, nuvilnijo nuo Europos aikštės ir buvo girdimas net prie Žaliojo tilto.

„Monopolijai ne! (griaudi plojimai, lydimi šūksnių). Šiandien drįstu pasakyti, šiandien daugelio iš mūsų jau nėra gyvųjų. Iškentėme šaltį, iškęsime ir spaudimą monopolijos! (vėl graudi plojimai). Kiek išgalės leis, kiek jėgos duos, kiek Dievas mums padės! Saulutė šviečia iš tiesų. Nebijokite, visiems bus smagu!“, - eilėmis audringą įžangą žėrė mitingo organizatorė.

Netrukus pasipylė ir grasinimai, kad jei aikštėje nepasirodys meras, prekiautojai Europos aikštėje pastatys palapinių miestelį ir paskelbs bado akciją. Kone po kiekvieno sakinio griaudėjo šūksniai „Gėda!“ ir „Mere, išeik“. Tačiau meras Vilius Navickas nesirodė. Šis į aikštę pasiuntė vicemerą Romą Adomavičių, kuris surinktų iš mitinguotojų 10 žmonių grupę, galinčią pradėti derybas su valdžia. Meras esą delegacijos laukė kabinete.

Išgirdusi pasiūlymą valdžia palydėjo vicemerą švilpimais. Buvo atrėžta, kad ne žmonės turi eiti pas merą. „Tegul meras pats pakelia savo subinę ir ateina pasižiūrėti žmonėms į akis“, - reikalavo piketuotojai. Per valandą trukusį mitingą meras taip ir neišėjo pasikabėti su minia. Portalui nepavyko jo surasti ir kabinete. Mero referentė Patricija Sruogienė patikino, kad V.Navickas, jos žiniomis, turėtų būti aikštėje kartu su kitais valdžios atstovais.

Žadėjo neprivatizuoti

Raminti vis labiau įsismarkuojančios minios atėjo vicemeras Gintautas Babravičius. Mat pagal pavasarį valdžios pasiskirstytas įtakos zonas turgus atiteko liberalcentristams. Vicemeras bandė atkreipti minios dėmesį, esą ji tyčia klaidinama.

„Jokio sprendimo dėl turgaus valdžia nėra priėmusi. Kalvarijų turgus tik praėjusią savaitę baigtas reorganizuoti, o UAB „Kalvarijų turgus“ faktiškai pradėjo veikti tik nuo šito pirmadienio. Naujoji turgaus administracija turi galimybę įrodyti, kad savivaldybės įmonė gali tvarkytis ne prasčiau, nei privati bendrovė, kad pajamos, gaunamos iš veiklos, gali būti tvarkingai apskaitytos ir patekti į valstybės ir savivaldybės biudžetus. Jeigu jie tai per du tris mėnesius įrodys, jei pajamos padidės, jokių kalbų apie privatizavimą nebus. Kalba yra tik apie turgaus efektyvumą. Galite būti visiškai ramūs, nepasiduokite kitų partijų provokacijoms, kurios jūsų kaina siekia sau politinių dividendų“, - ragino G.Babravičius.

Pastarasis buvo viešai įpareigotas minios akivaizdoje pasirašyti pasižadėjimą, kad Kalvarijų turgus niekada nebus privatizuotas. Prekiautojai greta prašė įrašyti, kad turgus nebus atiduotas koncesininkams, tačiau G.Babravičius papildomą sakinį įrašyti atsisakė.

Organizatoriai - neaiškūs

„Vilniaus dieną“ pasiekė žinios, kad šį mitingą suorganizavo būtent liberalcentristų frakcijos savivaldybėje narė Genovaitė Meilūnienė. Mat ši, tapusi Kalvarijų turgaus direktoriaus pavaduotoja prekybai, po privatizacijos arba nuomos neteks solidaus uždarbio. Portalo žiniomis, dabar moters atlyginimas siekia apie 7 tūkst. litų per mėnesį. Be to esą moteriai per trečius asmenis priklauso keletas Kalvarijų turgaus prekybinių kioskų.

G.Babravičius patikino, labiau linkęs manyti, kad mitingas – opozicijos tvarinys. Esą artėjant savivaldos rinkimams šiuo būdu lengviausia pelnyti rinkėjų balsus. Tačiau jis asmeniškai teiravęsis ir G.Meilūnienės, ar ši nepakursčiusi vakarykščio mitingo. Šioji esą paneigusi, tačiau visgi patvirtinusi, jog griežtai pasisakanti prieš turgaus privatizaciją. Įdomu tai, kad tarp protesto organizatorių sukiojosi artimas G.Meilūnienės bičiulis Rimantas Kančys, neseniai priimtas dirbti į Kalvarijų turgų.

A.Paleckis kiršino minią

Vienas netikėtų mitingo svečių – Vilniaus miesto tarybos narys, Fronto partijos lyderis Algirdas Paleckis. Kontraversiškai vertinamas radikalių pažiūrų politikas nepraleido progos pasikelti mirštančios partijos reitingų, minios akivaizdoje maišydamas valdančias partijas su žemėmis. Vos paėmusį mikrofoną į rankas A.Paleckį minia pasitiko plojimais. Dienraštis pateikia netaisytą politiko kalbą:

„Man juokinga klausytis, kai čia kalbėjo kolegos G.Babravičius ir R.Adomavičius apie tai, kad ko gero nebus privatizuojama. Žinote, tai yra tos partijos, kurios suprivatizavo visą Lietuvą. Kas valdo dabar Vilnių? Valdo konservatorių meras. Sako, kad jie neprivatizuos Kalvarijų turgaus. Konservatoriai privatizavo ne tokius kaip jūs, jie privatizavo „Wiljamsą“, surijo ir net nenusiraugėjo. Socialdemokratai valdo Vilnių. Kas privatizavo „Rytų skirstomuosius tinklus“ ir taip toliau? Aišku, kad socialdemokratai. Liberalai, vicemeras G.Babravičius... Visas Vilnius, komunalinis ūkis yra privatizuotas šitų liberalų. Ir paskui jie aiškina, kad nieko neprivatizuos. Na juokinga. Mano vienintelis ir paskutinis prašymas jums – nenusileiskite ir nesustokite ties šita riba. Susirinkite rugsėjo mėnesį, todėl kad jie jus garantuotai privatizuos, jeigu jūs nepiketuosite ir nepalaikysite šito tempo“, - kurstė A.Paleckis.

Politiko kalba priminė kvietimą kelti revoliuciją. Tai – nebe pirmas tokio pobūdžio A.Paleckio pasisakymas.

„Vilniaus diena“ paprašė paaiškinti A.Paleckio, ko šis iš tiesų siekiąs tokiais revoliucijas skatinančiais ir prekiautojų aistras kurstančiais pasisakymais.

- Ar Jūs esate vienas iš mitingo organizatorių?
- Tikrai ne.
- Kodėl Jūs tada čia dalyvaujate?
- Todėl kad mane pakvietė.
- Kas Jus pakvietė?
- Organizatoriai, tiksliau - Rimas Kančys.
- Kodėl erzinate prekiautojus, kurstote jų emocijas?
 (Nesupratau klausimo)
- Jūs prekiautojams bandote įpiršti, kad turgus tikrai bus privatizuotas, nors Vilniaus miesto valdžia šiuo klausimu dar nėra priėmusi jokio konkretaus sprendimo. Kuo remiantis Jūs tai teigiate?
- Remiantis visa iki šiol Lietuvoje buvusia privatizacijų istorija. Tai gražiai suokia tokie visokie vicemerai, kaip dabar, o baigiasi viskas privatizacija.
- Ar turite konkrečius dokumentus, susitarimų protokolus, kuriuose būtų teigiama, kad turgus bus privatizuotas?
- Pirmiausia, aš matau žmonių, susirinkusių čia, didžiulį nerimą. Nėra viskas iš piršto laužta. Jie, matyt, žino...
- Remiatės tuo, kad galbūt prekiautojai žino, tačiau atėjęs į mitingą tvirtinate, kad turgus tikrai bus privatizuotas. Čia spekuliavimas žmonių emocijomis. Kodėl taip elgiatės?
- Aš nekaitinu žmonių, aš jiems sakau tiesą.
- Tačiau jūsų tiesai trūksta faktinių įrodymų, o tai jau panašiau į spekuliavimą savos partijos naudai.
- Aš sakau, šitos buržuazinės partijos visos privatizavo Lietuvą. Tai kuo tikėti? O žmonių reakciją jūs matote? Šitie žmonės ateis ir nušluos visą šitą valdžią vieną dieną.
- Jūs pasisakote už revoliuciją?
- Taip.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių