Quantcast

Izraelio ministras pagyrė Lietuvą už pažangą sprendžiant Šnipiškių kapinių klausimą

Į Lietuvą atvykęs Izraelio diasporos ir informacijos reikalų ministras Yuli Edelsteinas sakė matąs pažangą sprendžiant senųjų žydų Šnipiškių kapinių Vilniuje klausimą.

Žydai neprieštarauja nustatytoms riboms

„Manau, kad šiuo klausimu pasiekta gera pažanga. Tai rodo, kad net kilus komplikuotoms situacijoms, esant gerai valiai ir norui spręsti problemas, išeitis gali būti rasta", - interviu BNS sakė Y.Edelsteinas.

Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė BNS praėjusią savaitę patvirtino, kad žydų atstovai iš esmės neprieštarauja Lietuvos Vyriausybės nustatytoms riboms, pagal kurias į buvusių kapinių teritoriją pastatai nepatenka.

„Šnipiškių žydų kapinių teritorijos ir apsaugos nuo fizinio poveikio zonos ribos, kurioms gegužės mėnesį pritarė Lietuvos vyriausybė, iš esmės tenkina žydų pusę. Artėjame prie galutinio susitarimo su žydų atstovais dėl paveldosauginių aspektų", - BNS sakė D.Varnaitė, dalyvaujanti konsultacijose su žydų organizacijų atstovais iš Lietuvos ir užsienio.

Jaučia Lietuvos geranoriškumą

Y.Edelsteino teigimu, žydų bendruomenė jaučia Lietuvos norą išspręsti šį klausimą.
„Galbūt sprendimas nebus idealus vienai ar kitai pusei, bet tai - sprendimas. Žydų bendruomenė jaučia, kad buvo noras spręsti problemas, ir klausimo jautrumas žydų bendruomenei neliko nepastebėtas", - sakė Izraelio ministras.

Lietuvos ir žydų atstovai ilgą laiką nesutarė, kur yra žydams kultūriškai svarbių kapinių ribos, ar buvusių kapinių teritorijoje stovi pastatų. Pernai vykdyti tyrimų į Lietuvą buvo atvykę ir Izraelio atstovai.

Norėtų matyti memorialą

Gegužės mėnesį Lietuvos Vyriausybė pritarė Kultūros paveldo departamento parengtoms Vilniaus žydų Šnipiškių senųjų kapinių riboms ir nustatė apsauginę jų teritoriją. Pagal šį planą, nei Karaliaus Mindaugo apartamentai, nei kiti pastatai nepatenka į kapinių zoną.

Lietuvos žydų bendruomenės vykdantysis direktorius Simonas Gurevičius BNS praėjusią savaitę sakė, kad Lietuvos žydų bendruomenė kapinių teritorijoje norėtų matyti memorialą, kuriame galėtų būti įamžintos ne tik holokausto aukos, bet galbūt ir įrengtas monumentas Pasaulio teisuoliams, gelbėjusiems žydus, tačiau tai dar turi būti derinama su investuotoju, kuriam priklauso žemė.

Žydų kapinės Vilniaus centre veikė nuo XVI amžiaus. Jos uždarytos XVIII amžiuje, o sovietmečiu buvo išardytos.

Diskusijos dėl Šnipiškių kapinių buvo sulaukusios ir tarptautinio atgarsio. Pernai Jungtinių Valstijų Kongreso Atstovų rūmai priėmė rezoliuciją, smerkiančią Lietuvos vyriausybę dėl jos "nesugebėjimo apsaugoti istorinių žydų kapinių Vilniuje".  



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių