Quantcast

Į turgų vilioja pigesnės uogos, grybai ir daržovės

Prie Vilniaus turgaviečių prekystalių – žmonių spūstys. Pirkėjų minias į turgų sutraukia pirmasis derlius iš Lietuvos ir gana patrauklios kainos. Nors turguje lietuviška siūloma prekė ne visada būna užauginta Lietuvoje, miestiečių tai negąsdina. Anot jų, svarbiausia kaina.

Lenkiškos - pigiausios

Lietuviškos daržovės, uogos ir grybai čia brangesni nei iš kitų šalių atvežtos prekės. Tačiau, anot prekybininkų, žmonės perka ir tuos, ir tuos. „Kas nori pigiau – renkasi lenkiškas uogas, o tie, kas dar gali sau leisti, teiraujasi lietuviškų“, - portalui pasakojo Kalvarijų turguje braškėmis prekiaujanti moteris.

Lietuviškų braškių kaina turguje svyruoja nuo 4 iki 5 litų už kilogramą, lenkiškos parduodamos pigiau –  nuo 3 litų. Tuo metu prekybos centruose lietuviškų braškių rasti nelengva, čia vyrauja importuotos iš kitų šalių, todėl jų kaina gerokai didesnė: vos pusė kilogramo braškių iš Olandijos kainuoja net 7 litus. Pernai lietuviškų braškių kaina buvo panaši – apie 4 litai už kilogramą.

Turguje gausu mėlynių, kurių litras kainuoja apie 5 litus bei žemuogių, kainuojančių apie 15 litų už litrą. Prekybos centruose vos 250 gramų mėlynių galima įsigyti už maždaug 8 litus, o žemuogių pasiūlos čia nėra. Trešnių kaina turguje svyruoja nuo 5,5 lito iki 10 litų už kilogramą: lenkiškos pigiausios, o lietuviškos ir importuotos – žymiai brangesnės. Tiesa, vyšnių prekybos centruose galima įsigyti ir pigiau nei turguje.

Grybų bus, kai bus lietaus

Turguje galima rasti ir grybų, tiesa, kol kas čia jų negausu. Prekeiviai siūlo tik voveraites. „Buvo pasirodę ir raudonviršių ir kitų rūšių, tačiau kai tokie sausi orai – niekas nebedygsta, Jei palis – grybų pasirinkimas bus didesnis“, - žadėjo voveraitėmis prekiaujantis vyras. Šiuo metu jų kaina svyruoja nuo 8 iki 10 litų.

Pomidorų ir agurkų kainos turguje taip pat mažesnės nei didžiuosiuose prekybos centruose. Turguje lietuviškų pomidorų kilogramas kainuoja nuo maždaug 3 iki 6 litų, prekybos centruose – nuo 4 litų už kilogramą.

Lietuviškų agurkų kainos turguje svyruoja nuo 2,5 lito iki 6 litų už kilogramą, prekybos centruose jų kilogramą galima įsigyti beveik puse lito brangiau. Ryšys tarp kilmės ir kainos išlieka ir turguje, ir prekybos centruose: lenkiški pomidorai bei agurkai taip pat pigiausi.

Nepasitiki kokybe

Dalis prekybos centruose apsiperkančių žmonių į turgaus prekybą žiūri atsargiai. Pirkėja Vida sako nepasitikinti turgaus prekeiviais, esą jie produktus sveria savo naudai, be to, sunkiau tikėti skelbiama produktų kilme. Kokybės atžvilgiu ji taip pat skeptiška: „Kokybė nėra geresnė, nes produktai neapsaugoti, jie visą dieną stovi karštyje“.

Turgaus lankytoja Alina, paprastai apsiperkanti didžiuosiuose prekybos centruose ir atsitiktinai užsukusi į turgų, mano, jog daržovės ir uogos čia natūralesnės. Visa kita ji mieliau perka parduotuvėje, nes ten gali būti ramesnis dėl produktų kokybės.

***

Statistikos departamento duomenimis, 2009 m. gegužės mėn., palyginti su 2008 m. tuo pačiu laikotarpiu, žemės ūkio produktų kainos sumažėjo 25,3 procento. Iš augalininkystės produktų daugiausia atpigo vaisiai – 67,5 procento, daržovės – 27,6, bulvės – 5,7 procento.

Vyraujančios kainos turguje:

Braškės

4-5 lt/kg (lietuviškos), 3-3,6 lt/kg (lenkiškos)

Mėlynės

5 lt/l

Žemuogės

15-16 lt/l

Pomidorai

3,5-6 lt/kg (liet.), 3-3,6 lt/kg (lenk.)

Agurkai

2-5 lt/kg (liet.)

Morkos

1-5 lt/kg (liet.)

Ridikai

0,5-5 lt/kg (liet.)

Bulvės

1,5-2 lt/kg (liet.)

Svogūnai

0,7-1,5 lt/100g (liet.)

Trešnės

8,5-10 lt/kg (vengriškos), 5,5 lt/kg (lenk.), 8 lt/kg (moldaviškos)

Vyšnios

6 lt/kg (liet.), 6,5 lt/kg (lenk.)

Voveraitės

8-10 lt/l (liet.)


Apytikslės kainos prekybos centruose:

Braškės

7 lt/500g (olandiškos)

Mėlynės

8 lt/200g (liet.)

Pomidorai

4,5 lt/kg (liet.), 4-7 lt/kg (oland.), 3,5 lt/kg (lenk.), 9 lt/500g (ekologiški, ispaniški)

Agurkai

3 lt/kg (liet.), 2,3 lt/kg (lenk.)

Morkos

1 lt/kg (liet.), 2 lt/kg (ispaniškos)

Ridikai

4,3 lt/kg (oland.)

Bulvės

3 lt/kg (egiptietiškos), 1,8 lt/kg (ital.), 1 lt/kg (akcijinės, belgiškos)

Svogūnai

1,7 lt/100g (liet.)

Vyšnios

4,8 lt/kg (vengr.)


Šiame straipsnyje: turgusuogosdaržovėsgrybai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių