Į Provanso turgų - ieškoti kalėdinių dovanų

Kad nuvyktum į Provanso turgų, nereikės sukarti kelių tūkstančių kilometrų. Unikalią progą užsukti į juos vilniečiams dovanoja "Provanso dienos".

Penktadienį sostinės Rotušės aikštėje įsikūrė ir visą savaitgalį nuo 9 iki 20 val. šurmuliuos net dešimt šio saulėto Prancūzijos regiono parduotuvėlių. Prancūzijos ir Lietuvos prekybos rūmai gabalėlį Provanso perkelti į Vilniaus širdį rengėsi bent dvejus su puse metų. "Provanso dienos" - puiki proga sujungti dvi Europos kultūros sostines: nuo pjedestalo nulipantį Vilnių ir 2013-aisiais ant jo sužibėsiantį Marselį.

„Esam Vilniaus centre ir Provanso turguje, tarp levandų, ir net saulė šviečia. Ko daugiau benorėti“, - juokavo mugę atidaręs Prancūzijos ambasadorius Francois Laumonier.

Išties - lankytojus mugėje pirmiausia apgaubia levandų, vieno pagrindinių Provanso produktų, kvapas. Nežinia ar dėl jo, ar patrauklių prekių kainų miestiečiai ir miesto svečiai čia nuo pat ryto traukė būriais.

Dailūs levandų sėklų maišeliai, skirti namams, patalams, drabužiams ir orui gaivinti, kainuoja nuo 5 Lt, o didelį levandų „burbulą“, papuoštą keraminėmis cikadomis, galima įsigyti už 20 Lt. Dekoratyvinės lėlytės-levandų sėklų maišeliai kainuoja 10-21 Lt. Levandų aliejaus esencijos siūloma ir už 10 Lt (15 ml), ir už 40 Lt (500 ml). Jų pardavėja, kilusi iš Aix-en-Provence, neslėpė džiaugsmo, kad jau pirmomis mugės valandomis prekyba einasi kaip iš pypkės. Visiems lankytojams ji siūlė „degustuoti“ levandas - imti žiupsnelį tiesiai iš maišo ir pauostyti, o kaušą jų įsigyti už 5 Lt. Neišvengta ir nesusipratimų: keletas, matyt, didžiųjų prekybos centrų degustacijų pripratusių lietuvaičių užkrimto ir siūlomų levandų sėklų.

Sėkminga prekyba pasidžiaugė ir taip pat levandų produktus bei tradicines staltieses pardavinėjanti provansietė. Moteris juokavo, kad Provanso paviljone jaučiasi beveik namie, tik saulė 20 laipsnių šaltesnė.

Kitas kampelis, sulaukęs mugės lankytojų šturmo, - Marselio muilo pasaulis. Įmonė "Foufour" pristatė daugiau kaip 50 kvapiųjų muilų rūšių: rožių, bazilikų, alyvų, aguonų, žemuogių, apelsinų žiedų ir kt. Toks gabalėlis muilo kainuoja 5,5-6,5 Lt, senovinio muilo gabalas - 10 Lt, o cikados, širdies, kriauklės formos muilo galima įsigyti už 6-12 Lt. Lankytojai neslėpė, kad naudojasi proga įsigyti originalių kalėdinių dovanų, ir juokėsi, kad šiemet lietuviškos Kalėdos bus su Provanso "prieskoniu".

Akį traukia margaspalviai porceliano gaminiai, papuoštų Provanso motyvais, - nuo levandų, alyvmedžių iki cikadų ir aguonų. Populiariausios keraminės česnakų trintuvės siūlomos už 10 Lt, dėklas šaukštui atsieis 18 Lt, aliejaus ir acto dekoratyvinių indų rinkinys - nuo 60 Lt.

Virtuvės šefų ir šefių bei mėgstančių išskirtinį interjerą dėmesio tikisi "Atelier Bois d'Olivier" kioskelis, kuriame puikuojasi autorinių darbų iš alyvmedžių kolekcija. Joje - įvairiausi virtuvės reikmenys - nuo žolelių trintuvų, padažinių, kamščių vyno buteliams ir įvairiausių šaukštų iki lėkščių, dekoratyvių lentelių ir šviestuvų. Tiesa, už kokybę prašoma ir mokėti nemažai, tačiau prancūzai mielai derasi.

Gurmanai stabteli prie "Aux Delices du Macaron" prekystalio, kur siūloma paragauti įvairiaspalvių makaronų - vieno kąsnio traškių saldumynų. Jie pagardinti žemuogėmis, šokoladu, vanile, citrinomis, kava, gervuogėmis, mėlynėmis ir kt. Populiariausiųjų - su pistacijomis - krepšelis ištuštėjo vos po 2 mugės valandų. Už 100 g makaronų prašoma 15 Lt. Žadėtųjų Marselio navečių - nedidelių laivelio formos sausainių, nematyti. Prancūzai teisinosi, kad joms nebeliko vietos, o makaronų išvaizda gerokai dailesnė nei navečių, bet žadėjo jų atgabenti kitą kartą.

Provanso kioske taip pat galima įsigyti pūsto stiklo gaminių, tradicinių medinių nuotraukų rėmelių su Provanso motyvais, įvairiausių papuošalų bei spalvingų odos gaminių.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių