Griuvo Šeškinės prekybos centras

Laimingai pasibaigusi nelaimė – taip naktį iš sekmadienio į pirmadienį Šeškinėje įvykusią prekybos centro griūtį vadina mikrorajono seniūnas Liudvikas Lajauskas.  Ekspertams aiškinantis namo griūties priežastis, pasirodė, kad priešingai nei buvo manyta, kolonų viduje nėra monolito.

Seniūnas su Vilniaus savivaldybės Miesto ūkio departamento Energetikos ir statinių skyriaus specialistais apsilankė griuvėsiuose ir tirė situaciją. Nuspręsta, kad dalies Šeškinės prekybos centro griuvimo priežastis tirs Avarijos tyrimo komisija.

Įvykio vietoje lankėsi ir architektas Kęstutis Pempė, projektavęs šalia esantį dabar irgi avarinės būklės esantį pastatą.

Pasirodė, kad monolito nėra (13.15 val.)

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus Gintauto Palucko įsakymu, bus sudaryta speciali Komisija dalies Šeškinės prekybos centro griuvimo priežastims tirti. Avarijos pasekmių šalinimo darbus numatoma pradėti nedelsiant.

„Šnekamės su „Eika“. Kai yra avarinė būklė, viešieji pirkimai nebūtini - paslaugas galime pirkti iš vienintelio šaltinio. Kainos dar nežinome, specialistai turi viską įvertinti“, - sakė Energetikos ir statinių poskyrio vedėjas Kęstutis Karosas.

Jis sakė, kad apgriuvusio pastato projektuotojai praėjusią savaitę savivaldybės specialistus tikino, kad kolonų viduje yra įdėtas monolitas, iš išorės apmūrytas plytomis. „Dabar paaiškėjo, kad konstrukcija visai kitokia. Turime pakelti projektus ir viską peržiūrėti“, - kalbėjo K.Karosas.

Kolonos suskilusios, sienose - plyšiai

Raudonų plytų pastatas, kuriame įsikūrusi ir Šeškinės seniūnija, L.Lajauskui nerimą kėlė jau seniai. „Tam pastate saugus negali jaustis niekas“, - portalui sakė ir seniūno pavaduotojas Raimundas Grumadas.

Pastato griūtis esą buvęs tik laiko klausimas. Dirbti jame – tas pats, kas sėdėti ant tiksinčios bombos. Statinio kolonos suskilusios, sienose žioji plyšiai.

Dėl to seniūnija miesto savivaldybei yra parašiusi ne vieną aktą. Buvo žadama imtis priemonių, tačiau nespėta.

Naktį iš sekmadienio į pirmadienį 00.50 val. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas gavo pranešimą, kad Šeškinės gatvėje 28 numeriu pažymėto pastato, kuriame įsikūręs ir prekybos centras, iš 5 m aukščio griuvo betoninė terasa ir pakrypo plytinė siena. Plytos subyrėjo ant perdangos, kuria žmonės patenka į antrame aukšte esančias įstaigas.

Nelaimės šmėkla

Kaip informavo gelbėtojai, nukentėjusiųjų nerasta. „Laimė, kad viskas įvyko naktį, kitaip nežinia, kuo tai galėjo baigtis“, - susirūpinimo neslėpė L.Lajauskas.

Nelaimės šmėklą seniūnijos darbuotojai pajuto dar praėjusią savaitę, todėl teritorija, kur griuvo betoninė terasa, buvo aptverta STOP juosta.

„Iškraustėme ten knygomis prekiaujančius pardavėjus. Tačiau ties ta vieta buvo įėjimas į socialinės paramos centro filialą, į kurį reikalų tvarkyti užsuka nemažai seniūnijos gyventojų. Kabinete, kuriame sėdžiu, siena įskilusi, kolonos aptrupėjusios“, - pasakojo R.Grumadas.

Matydamas su kiekviena diena prastėjančią pastato būklę L.Lajauskas praėjusią savaitę kreipėsi į architektą K.Pempę. „Jis mane nuramino, bet patarė imtis saugumo priemonių. Nežinau, kodėl šis statinys taip greitai suseno“, - svarstė L.Lajauskas.

Kompleksą siūlo uždaryti

Tarp griuvėsių pasivaikščiojęs K.Pempė įvykio priežastis aiškino paprastai - neekploatacija.

„Jei daugiau nei dvidešimt metų statinio niekas neprižiūri, netvarko, taip ir baigiasi namams. Yra du keliai: arba namus prižiūri, arba pasmerki griūčiai. Jei savininkas nusprendė pastatą palikti likimo valiai, pasekmes matome“, - kalbėjo K.Pempė.

Jis su grupe kitų architektų yra parengęs įvairių Šeškinės centro rekonstrukcijos ir išvystymo projektų. Dabartiniai mikrorajono pastatai esą jau seniai neatitinka šių dienų reikalavimų.
 
„Kažkada projektavome, dirbome, bet dabar į tai žiūrime kaip į tam tikrą atgyveną, kuri savo jau atitarnavo ir reikia vietoje jos statyti kažką kito, arba pasiryžti skirti pinigų ir suremontuoti, restauruoti“, - sakė K.Pempė.

Visą statinių kompleksą su prekybos centru jis siūlo uždaryti tol, kol pastatas nebus suremontuotas ir saugus.

„Aišku, ir statybinės medžiagos ten nekokybiškos. Statyta iš lietuviško molio plytų. Griūtis įvyko dėl to, kad viena mūrinė kolona subyrėjo tiek, kad nebelaikė viršuje esančio gelžbetonio“, - aiškino K.Pempė. Panašus likimas esą gresia ir kitiems netoliese esantiems ir paties K.Pempės projektuotiems statiniams.

Įgriuvęs pastatas – policijos akiratyje

Apgriuvęs pastatas pastatytas 1985 metais. Jį projektavo architektė Giedrė Dindienė.

„Tos raudonos plytos labia trapios. Gal ir pastatas nelabai kokybiškai pastatytas. Dabar jau reikia galvoti apie viso komplekso rekonstrukciją”, - kalbėjo L.Lajauskas.

Šiuo metu įgriuvusį pastatą saugo policija, grėsmės aplinkiniams nėra.

Pastate buvo įvairių prekių parduotuvių, įsikūręs jaunimo centras „Babilonas“. Pirminiais duomenimis, įgriuvo pastato dalis prie knygyno, galėjo nukentėti po juo esančios statybinių medžiagų ir alkoholio parduotuvės.


Šiame straipsnyje: šeškinėgriūtis

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių