Quantcast

Geriausias įvertinimas medikui – kolegų pripažinimas

Girdi tik kolegos ir pacientai

Įstaigos ambasadoriaus vardas šiemet suteiktas Santaros klinikų šeimos gydytojui V.Morozovui. Jis – bene daugiausia profesionalių patarimų pacientams ir net kolegoms davęs Šeimos medicinos centro gydytojas, ne kartą atstovavęs medikų interesams televizijos ir radijo laidose, aktyviai dalyvavęs Lietuvos medikų sąjūdžio veikloje.

„Būti įvertintam kolegų – malonu, – „Vilniaus dienai“ sakė V.Morozovas. – Daug kalbėdavau apie tai, kas aktualu medikams, bet pastaruoju metu daugiau kalbu apie tai, kas aktualu pacientams. Su pilietinėmis akcijomis šiek tiek apsiraminau – nebematau prasmės. Medikų ruporu smagu būti, bet kai to ruporo negirdi tie, kuriems žodžiai skirti – ateina nusivylimas, nes tai yra „žaidimas į vienus vartus“. Kalbi, pacientai tave girdi, kolegos tave girdi, o tie, kas turėjo išgirsti, neišgirdo – arba dėl to, kad jie kurti, arba dėl to, kad turi ribotas protines galimybes. Kai tiki tuo, ką darai, tikiesi, kad kažkas į tavo nuomonę atsižvelgs, bet galiausiai supranti, kad taip nebus. O kažką daryti vien dėl darymo – tai ne mano būdui.“

Streikuoja tyliai

Gydytojas teigė nebematantis prasmės vaikščioti į posėdžius Sveikatos apsaugos ministerijoje ar ligonių kasose, klausytis biurokratinių kalbų, nes tai – bergždžias reikalas, gydytojų, kasdien susiduriančių su pacientais ir matančių situaciją iš vidaus, nuomonė ten niekam neįdomi.

Valdininkams medikų dalyvavimas reikalingas tik tam, kad jie turėtų kam išpasakoti savo vizijas, o šie pasirašytų, jog girdėjo jų „rožinio drambliuko svajones“, kaip bus viskas gražu. Šio fakto suvokimo rezultatas – nusivylimas ir nepasitenkinimas. Ir jei iš pradžių dar buvo azartas ir viltis, kad gali kažką pakeisti, dabar to nebeliko.

Vadinasi, ateis žmogus naktį į polikliniką ir gydytojas turės jam pasakyti: ne, aš tavęs nepriimsiu, nes ligonių kasos nusprendė, kad tavęs negalima priimti. Kas bus kaltas? Gydytojas. Mes valdininkams tą pasakėme.

„Mes sakome, kad nėra prasmės poliklinikai dirbti 7 dienas per savaitę po 24 valandas per parą, tačiau niekam neįdomu – valdininkai nustatė, kad taip dirbsime, ir dabar dėlioja, kokius pacientus bus galima naktį priimti, o kokių – ne. Vadinasi, ateis žmogus naktį į polikliniką ir gydytojas turės jam pasakyti: ne, aš tavęs nepriimsiu, nes ligonių kasos nusprendė, kad tavęs negalima priimti. Kas bus kaltas? Gydytojas. Mes valdininkams tą pasakėme. Jie sakė – nesvarbu, vis tiek taip bus, – pasakojo V.Morozovas. – Bandėme sumažinti nereikalingų siuntimų kiekį ir taip sumažinti eiles. Ligonių kasos atsakė, kad aš nieko nesuprantu apie šeimos mediciną ir mano darbas yra siuntimų rašymas. Va, ir supranti tada, kad niekam tu ten su savo nuomone ir žinojimu nereikalingas.“

Todėl, kaip teigė gydytojas, dabar jis mieliau kalba apie tai, ką išmano geriausiai – apie tai, kas aktualu pacientams. O pacientams aktualu jų sveikata.

„Pavyzdžiui, apie pirmą vaistų paskyrimą. Ministras draudžia parinkti geriausią vaistą – ką aš galiu padaryti? (Tiesiog greičiau pereisime prie brangesnių vaistų – tų, kurie neturi pigių analogų.) Yra tokia tvarka, aš jos laikausi, nekvestionuoju. O pacientui paaiškinu: jūs galėjote būti gydomas geriau, bet šiuo metu esate gydomas pagal ministerijos nustatytą tvarką. Kaip iš mūsų reikalauja, taip mes ir darome. Jeigu ligonių kasos finansuoja tik, sakykime, penkias ginekologo konsultacijas per dieną, daugiau kvotų neduoda, tai tik penkios moterys pas ginekologą ir pateks. Šešta informuojama, kad jos sveikata ligonių kasoms nerūpi, nes jeigu rūpėtų, tai surastų tuos 12 eurų – tiek ligonių kasoms kainuoja ginekologo konsultacija. Toks yra mano tylusis streikas“, – sakė V.Morozovas.

Jis tikisi, kad Įstaigos ambasadoriumi vis dėlto kolegų buvo išrinktas ne už tai, kad kritikuoja esamą valdžią, kuri yra tokia pat bloga, kaip ir bet kuri iki šiol. Visos valdžios prievartavo gydytojus ir pacientus, tik ši po to, kai išprievartauja, dar pasikalba: paklausia, kokie jūsų pastebėjimai, kaip mums pavyko?

„Aš visgi tikiuosi, kad mane išrinko dėl švietėjiško darbo, gebėjimo nuraminti pacientus, jų informavimo, kas, kur ir kaip. Dabar kur kas daugiau rašau apie sveikatą, tyrimus, kreipimąsi pas gydytoją, į ką reikia atkreipti dėmesį, ir kas yra ne gydytojo, o valdžios sprendimas, ir kodėl jis nenaudingas pacientams. Tai irgi švietėjiška veikla“, – sakė V.Morozovas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

o

o portretas
zvilgsnis tai reptiloidinis.....
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių