Quantcast

„Embriotechnologijų centras“ sunkius ligonius neva gydęs kamieninėmis ląstelėmis bus panaikintas

Vilniaus 1-asis apylinkės teismas paskelbė nuosprendį „Embriotechnologijų centro“ vadovui Evaldui Baranauskui. Gydytojas išteisintas dėl sukčiavimo – teismui nepavyko surinkti įrodymų, kad Evaldas Baranauskas sunkiems ligoniams leisdavo fiziologinį skystį, o ne kamienines ląsteles.

53-ejų metų E. Baranauskui ir jo bendrovei „Embriotechnologijų centras“ prokuratūra yra pateikusi kaltinimus sukčiavimu ir neteisėta profesine veikla. Per ikiteisminį tyrimą prokurorai nustatė, kad už tariamą gydymą pacientai sumokėjo beveik pusę milijono litų.

Prokuratūros duomenimis, „Embriotechnologijų centras“ nepagydomomis ligomis sergantiems pacientams žadėdavo Lietuvoje neaprobuotą gydymą kamieninėmis ląstelėmis. Už gydymą ligoniai mokėdavo po maždaug 30 tūkst. litų, tačiau, anot jų, jiems buvo suleidžiama ne kamieninių ląstelių, o paprasčiausio kelis litus kainuojančio Ringerio tirpalo.

E. Baranauską teismas pripažino kaltu dėl vertimosi profesine veikla neturint šios veiklos licencijos ir skyrė jam dvejų metų laisvės atėmimo bausmę, jos vykdymas atidėtas  trejiems metams. Teismas E. Baranauską įpareigojo be bausmės vykdymo atidėjimą prižiūrinčios institucijos sutikimo neišvykti iš gyvenamosios vietos ilgiau kaip 7 paroms.

Dėl to paties nusikaltimo „Embriotechnologijų centras“ panaikintas.     

„Pasižiūrėjau – dar 26 lapai nuosprendžio, tai tuos 26 lapus ilgai ir išsamiai analizuosime – ne tik aš, bet ir vadovybė, ir tada jau gims sprendimas“, – paskelbus nuosprendį sakė prokuroras Audrius Pėstininkas. „Byla sudėtinga“, – sakė prokuroras.

E. Baranauskas ir jo advokatas iš dalies jiems palankaus sprendimo nekomentavo. Teisiamasis ir jo gynėjas ignoravo žurnalistus.

E. Baranauskas ir jo vadovaujama bendrovė  nuteisti  už  tai, kad nuo 2004 metų rugsėjo iki 2007 metų kovo  neteisėtai versliškai ir stambiu mastu vertėsi profesine veikla: neturėdami specializuotos medicinos praktikos licencijos,  vertėsi medicinos praktika ir asmens sveikatos priežiūros veikla. Be to, jie, pažeisdami Sveikatos sistemos įstatymo reikalavimus, taikė Lietuvoje neaprobuotą gydymo kamieninėmis ląstelėmis metodą, bei gydė pacientus Lietuvoje neregistruotais vaistiniais preparatais.

16 asmenų už šį gydymą E. Baranauskui sumokėjo nuo 11 tūkst. iki 56 tūkst. litų.


E. Baranauskas teisme kaltas neprisipažino ir paaiškino,  kad jis ir jo vadovaujama gydymo įstaiga gydymo paslaugų pacientams neteikė, asmens sveikatos priežiūros veiklos nevykdė, o tik tarpininkavo tarp jo, kaltinamojo, Rusijos partnerių ir pacientų dėl šių paslaugų teikimo, vaistinių preparatų ligoniams neplatino, o  tik tarpininkavo pacientams ir preparatų gamintojams.

Teismo nuomone, E. Baranausko ir jo bendrovės kaltė  įrodyta: nustatyta, kad pacientams buvo iš tiesų leidžiami preparatai, turintys kamieninių ląstelių kultūrų. Be to, pacientams nebuvo išaiškinta, kad šis gydymo būdas Lietuvoje nėra aprobuotas.

E. Baranauskas ir „Embriotechnologijų centras“ taip pat buvo kaltinti  sukčiavimu. Dėl šio kaltinimo teismas tiek fizinį, tiek juridinį asmenį išteisino.

Nebuvo nustatyta, kad medikas savo pacientams, taip pat ir sergantiems nepagydomomis ligomis,  žadėjo visišką pasveikimą. Teismo nuomone, tai, kad kaltinamasis neišaiškino pacientams, kad jo siūlomas gydymo metodas Lietuvoje neaprobuotas, o paskiriami vaistai neįregistruoti, nebuvo lemiama aplinkybė, privertusi pacientus  su „Embriotechnologijų centru“ pasirašyti medicinos paslaugų teikimo sutartį ir sumokėti už gydymą.

Teismas iš nuteistojo nukentėjusiesiems priteisė beveik 130 tūkst. litų, kurie buvo  neteisėtai gauti sudarant niekinius medicinos paslaugų teikimo sandorius.

Teismas, priimdamas nutartį, taip pat atkreipė Sveikatos apsaugos ministerijos) vadovybės dėmesį į byloje nustatytus  teisės normų reikalavimų pažeidimų atvejus ir pasiūlė ministerijai imtis priemonių siekiant užtikrinti saugų asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimą pacientams  bendrovėje „Baltijos Amerikos klinika“.

Nutartyje nurodoma, kad tarp UAB „Embriotechnologijų centras“ ir UAB „Baltijos Amerikos klinika“ buvo pasirašyta sutartis, pagal kurią E. Baranauskas siųsdavo pacientus į šią kliniką procedūroms atlikti.

Nagrinėjant šią bylą teisme nustatyta, kad klinikoje keliems  pacientams buvo suleisti kamieninių ląstelių turintys preparatai.

Pagal teisės aktus į kliniką atvykusį pacientą turėjo priimti ir apžiūrėti gydytojas, jis privalėjo nustatyti, kokį gydymo metodą ar preparatą jam taikyti, įrašyti tai į paskyrimų lapą, jį pasirašyti. Tai leidžia užtikrinti pacientų teises žalos padarymo atveju: civilinė atsakomybė tokiais atvejais tenka pacientą priėmusiai gydymo įstaigai.

Būtent priimančios įstaigos konsultuojantis gydytojas sprendžia, ar paskirti pacientui siuntime nurodytą procedūrą. Pagal kaltinamojo ir nukentėjusiųjų parodymus, du šios klinikos gydytojai  suleido medicininėje dokumentacijoje nefiksuotą preparatą keliems pacientams. Tokie gydytojų veiksmai, teismo nuomone, yra neteisėti.

„Baltijos Amerikos klinikos“ administracijos veiksmai  sukėlė realią grėsmę pacientų sveikatai. Todėl, teismo nuomone, šie atvejai turi būti ištirti Sveikatos apsaugos ministerijoje.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Irina

Irina portretas
fui kaip nemalonu. niekada nesutikciau taip gydytis

klausimas

klausimas portretas
tai sės šitas proto bokštas, ar ir toliau babkes rinks?

labai įdomu

labai įdomu portretas
kelis metus "gydė"neturėdamas licencijos?Ir niekas iš sveikatos ministerijos nežinojo?Juokas..
VISI KOMENTARAI 6

Galerijos

Daugiau straipsnių