Quantcast

Draugą nužudęs vilnietis sėdės 14 metų ir atlygins žalą aukos šeimai

Lietuvos apeliacinis teismas trečiadienį paskelbė, kad prieš dvejus metus teismo nuosprendžiu už draugo nužudymą nuteistas Vidas Traknys ne tik kalės 14 metų, bet ir turės atlyginti nužudytojo našlei ir sūnui po 100 tūkst. litų neturtinės žalos.

Pasak teismo pranešimo, nukentėjusieji asmenys dėl vyro ir tėvo nužudymo, iki šiol nerasto jo lavono, prarastos galimybės aplankyti artimojo kapą patyrė ir toliau patiria didelę moralinę žalą, dvasines kančias, depresiją, todėl jiems turi būti priteista ne tik turtinė, bet ir neturtinė žala.

Vilniaus apygardos teismas, spręsdamas neturtinės žalos atlyginimo klausimą, nurodė, kad nusikalstamos veikos padarymo metu - tai yra prieš 17 metų - galiojęs 1964 metų Civilinis kodeksas nenumatė neturtinės žalos atlyginimo galimybės, o šiuo metu galiojantys įstatymai, reglamentuojantys šį klausimą, neturi grįžtamosios galios. Todėl nukentėjusiųjų civiliniai ieškiniai dėl neturtinės žalos atlyginimo pirmosios instancijos teisme buvo atmesti.

Tačiau Lietuvos apeliacinio teismo teisėjų kolegija atkreipė dėmesį į Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktiką ir Konstitucinio Teismo išaiškinimą, kad būtinumas atlyginti asmeniui padarytą materialinę ir moralinę žalą yra konstitucinis principas.

Pagal Konstitucinio Teismo 2010 metų lapkričio 29 dienos nutarimą, vien tai, kad atitinkamas teisėkūros subjektas tam tikrų santykių laiku nesureguliuoja teisiškai arba juos teisiškai sureguliuoja nepakankamai, nereiškia, kad teismai negali ir neturi vykdyti teisingumo. Tokiais atvejais nepaneigiama galimybė teismams tam tikru mastu teisės spragas užpildyti ir taikyti teisę (be kita ko, naudojantis teisės analogija, taikant bendruosius teisės principus, taip pat aukštesnės galios teisės aktus, pirmiausia Konstituciją).

V.Traknys, kuriam dabar yra 47 metai, nuteistas už tai, kad 1995 metų spalį Vilniuje esančiame bute nužudė pažįstamų merginų nugirdytą ir miegantį savo draugą Dainių Gaigalą, suduodamas svarmeniu jam į galvą. Manoma, kad nužudymas įvykdytas siekiant išvengti maždaug 5 tūkst. JAV dolerių skolos grąžinimo.

Bylos duomenimis, D.Gaigalas, norėdamas pagelbėti savo bičiuliui V.Trakniui, iš tėvų ir kitų asmenų už palūkanas pasiskolino 3 tūkst. JAV dolerių. Pinigų V.Traknys negrąžino ir suma su palūkanomis jau buvo išaugusi iki 5 tūkstančių. Ne kartą draugą raginęs grąžinti pinigus D.Gaigalas girdėdavo tik pažadus.

Su buvusia prostitute iš Baltarusijos gyvenęs V.Traknys sugalvojo planą, kaip išvengti skolos grąžinimo - jis su drauge susitarė, kad ši į savo namus pasikvies D.Gaigalą, jį nugirdys bei apsvaigins klofelinu, o kai šis užmigs, atvyks į namus ir nužudys.

Po nužudymo buvo sunaikinti įkalčiai, sudeginti net bute buvę kilimai.

Vilniaus apygardos teismo nuosprendį skundę nužudytojo vyro našlė ir sūnus apeliaciniame skunde prašė patenkinti jų civilinius ieškinius ir priteisti po pusę milijono litų. Nuteistasis V.Traknys prašė perkvalifikuoti jo padarytą veiką į paprastą nužudymą.

Šis Lietuvos apeliacinio teismo nuosprendis dar gali būti skundžiamas Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių