Quantcast

D.Grybauskaitė: būtina stiprinti konkurenciją šilumos ūkyje

Šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė, jog būtina sudaryti galimybę nepriklausomiems šilumos gamintojams prisijungti prie tinklų ir rengti atvirus konkursus investuotojams į šilumos ūkį, kad monopolijos būtų išskaidytos.

„Perteklinės šilumos pagamina “Grigiškių„ ir kitos šalies gamyklos, ypač turinčios biokuro katilines, tačiau monopolijos ir jas palaikančios savivaldybės šios šilumos tiesiog neperka arba iškelia atgrasančias sąlygas. Būtina stiprinti konkurenciją ir užtikrinti nepriklausomiems gamintojams galimybę tiekti pigesnę šilumą gyventojams“, – sakė D.Grybauskaitė, kuri pirmadienį apsilankė didžiausioje Lietuvoje medžio plaušo plokščių ir higieninio popieriaus gamybos bendrovėje „Grigiškės“.

Prezidentūra pranešė, kad šalies vadovės iniciatyva parengtos nepriklausomiems gamintojams prisijungimą prie šilumos perdavimo tinklų garantuosiančios Šilumos ūkio įstatymo pataisos, pagal kurias naudojimosi šilumos perdavimo tinklais sąlygas tvirtintų ne monopolininkas, o Kainų komisija.

Tuo tarpu sostinei centralizuotai šilumą tiekianti bendrovė „Vilniaus energija“ iš „Grigiškių“ šilumą žada supirkti, kai tik įmonė įvykdys būtinus reikalavimus, BNS patvirtino „Vilniaus energijos“ atstovas spaudai Nerijus Mikalajūnas. Jo teigimu, kol kas „Vilniaus energija“ neturi duomenų, kad „Grigiškės“ būtų įvykdžiusios reikiamas sąlygas.

„Kai tik iš atsakingų institucijų - Kainų komisijos ir Energetikos inspekcijos gausime patvirtinimus, jog “Grigiškės" įgyvendino privalomuosius reikalavimus, iškart pradėsime supirkti iš jų šilumą. Šiuo metu tokių patvirtinimų neturime“, - BNS patvirtino N.Mikalajūnas.

D.Grybauskaitės teigimu, šilumos kainas sumažins tik reali šilumos gamintojų konkurencija ir gamtinėms dujoms alternatyvaus kuro naudojimas.

„Visos šalies savivaldybės privalo užtikrinti sąžiningą konkurenciją, vykdyti atvirus konkursus ir sudaryti vienodas sąlygas visiems investuotojams į šilumos ūkį, o ne proteguoti vieną pasiūlymą, ar tai būtų biokuro katilinės, ar atliekų deginimo gamyklos statyba“, – teigė prezidentė.

Miestuose, naudojančiuose biokurą, šiluma yra trečdaliu pigesnė, teigiama pranešime.
Iki 2010 metų rudens „Grigiškės“ buvo vienintelė šilumos tiekėja Grigiškėms, kurių šildymą perėmus „Vilniaus energijai“, ji pateikė „Grigiškėms“ tarpinio šilumokaičio ir šilumos apskaitos prietaisų projektavimo sąlygas. Jų įgyvendinimas, kaip prognozuojama, kainuotų daugiau kaip 1 mln. litų ir užtruktų kelerius metus.
Pasak „Vilniaus energijos“ kritikų, šilumos tiekėja, pasinaudodama šilumos tinklo natūralia monopolija gina savo monopoliją ir šilumos gamyboje: nepriklausomiems gamintojams kelia brangias technines prisijungimo, rezervavimo, sankcijų už nukrypimus sąlygas. Teigiama, kad su tuo susidūrė ir įmonės „Žabolis ir partneriai“ bei „Senukai“, kurie ketina statyti katilinę Vilniuje, Savanorių prospekte.
„Grigiškės“ galėtų patenkinti iki 10 proc. Vilniaus šildymo poreikio.

„Grigiškių“ grupė pernai rudenį įsteigė šilumos gamybos bendrovę „Grigiškių šiluma“. Šiuo metu ji gamina energiją tik įmonės reikmėms. „Grigiškės“ turi keturis katilus, kurių naujausias - 17,5 megavatų biokuro katilas, į kurį su europine parama pernai investuota apie 17,6 mln. litų. Vien Grigiškėms šildyti užtenka 18 megavatų galios katilo.

Bendra „Grigiškių šilumos“ visų katilų galia - apie 80 megavatų.NAUJAUSI KOMENTARAI

sauleja

sauleja portretas
gėda straipsnio rašytojui, nemoka net prezidentes pavardės be klaidu parašyti

Žiauru

Žiauru portretas
Gybauskaitė ???

sulija

sulija portretas
konkurencija galima tik tarp rytu ir vakaru veju
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių