- Dovilė Jablonskaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Situacija be išeities. Taip būtų galima pavadinti Vilniaus darželių padėtį, organizuojant auklėtinių maitinimą. Centralizuotai tiekiami maisto produktai - per brangūs, o jais rūpintis individualiai – trūksta pajėgų. Rezultatas - skurdus darželinukų valgiaraštis.
Dukart brangiau nei turguje
Tėvams, leidžiantiems vaikus į darželius, bene aktualiausias yra mitybos klausimas. „Ar pavalgęs ir ar skanu buvo?“ - tokius klausimus atžaloms tėvai užduoda dar darželio rūbinėje.
Apie valgiaraštį suaugusieji teiraujasi ir grupių auklėtojų ar net darželių vadovų. Tėvams svarbu žinoti, ar jų vaikai gauna ne tik nustatyto kaloringumo, bet ir įvairų maistą.
Auklėtojoms telieka trūktelėti pečiais – patiekalai maistingi, kalorijų skaičius atitinka normas, tačiau įvairovės galėtų būti ir daugiau.
Tačiau negali, nes maisto produktus darželiai perka brangesnėmis nei rinkos kainomis - produktus jiems tiekia savivaldybės viešųjų pirkimų konkursą laimėjusi bendrovė „Smulkus urmas“.
Veikiant centralizuotai produktų pristatymo sistemai, jų kainos smarkiai kyla. Pavyzdžiui, už 1 kg bulvių darželiai „Smulkiam urmui“ moka 1,8 lito, už 1 kg agurkų – 4 litus, pomidorų – 4,6 lito, jautienos – 23,56 lito, kiaulienos sprandinės – 18,99 lito.
„Nuvažiuojame į turgų ir matome, kiek kas kainuoja. Tada ima pyktis, kad mokame kur kas brangiau – kenčia mūsų kišenė“, - kalbėjo sostinės Žvėryno rajone įsikūrusio darželio „Boružėlė“ direktorė Angelė Kučinskienė.
Nežino, į ką kreiptis
Kai darželiai priversti už bulves, obuolius ir kitas gėrybes mokėti dvigubai nei būtų įmanoma nusipirkti prekybos centruose ar turguje, kenčia produktų įvairovė. Jei turguje už tą pačią kainą būtų galima įsigyti, tarkime, kelias rūšis daržovių, tai perkant iš tarpininkų lėšų pakanka vos vienai prekei.
Posėdžiavusi Vilniaus ikimokyklinio ugdymo įstaigų vadovų asociacijos taryba vieningai nusprendė, kad kainos, kuriomis darželiai gauna maisto produktus, neatitinka rinkos realijų. Nutarta kreiptis į miesto savivaldybę, kad ši paspaustų „Smulkų urmą“ kainas apkarpyti.
„Siūlysime miestui peržiūrėti sutartį, tačiau šiuo metu savivaldybėje vyksta reorganizacija, todėl nežinome, kam savo raštus adresuoti. Mums neaišku, kas dirbs ir kas kuruos mūsų reikalus“, - aiškino asociacijos tarybos pirmininkė Tatjana Dvilevič.
Tarp dviejų ugnių
Nepaisant to, kad maisto produktų, centralizuotai gaunamų iš „Smulkaus urmo“ rankų, kainos Vilniaus darželių vadovų netenkina, jie nenorėtų, kad sistema būtų keičiama.
„Jei ją decentralizuotų, maisto produktų administravimas ir visos su tuo susijusios problemos gultų ant darželio direktorių ar pavaduotojų ūkio reikalams pečių. Aišku, mes galėtume rasti ūkininką, kuris gėrybes vežtų tik mums, tačiau tam reikėtų skirti daug laiko ir energijos - papildomo krūvio niekas nenori, o apie naujus etatus tegalime svajoti“, - kalbėjo T.Dvilevič.
Galbūt ir rastųsi darželių vadovų, kurie nesikratytų naujų iššūkių ir atsakomybės, tačiau rizika esą per didelė.
„Kai kurie darželio auklėtiniai gauna nemokamą maitinimą. Šeimoms, kurių net keli vaikai lanko tą patį darželį, taikomos nuolaidos. Visa tai turėtų būti kompensuojama iš miesto biudžeto, tačiau atsiskaityti savivaldybė vėluoja. Dėl to darželiai įsiskolinę „Smulkiam urmui“. Tačiau jis vis tiek pristato mums produktus – ir ne tik duoną, kruopas, bet ir persikus, kitas ne pirmo būtinumo prekes. Ar kas kitas lauktų? Sakytų: nėra pinigų, nėra ir paslaugos“, - keblią situaciją piešė T.Dvilevič.
Pienas – iš kitų rankų
Sostinės lopšelis-darželis „Žilvinėlis“ – reta išimtis. Nors jis irgi daugiausiai reikalų turi su „Smulkiu urmu“, pieno produktus darželiui tiekia bendrovė „Žemaitijos pienas“.
Kai 1 l pieno iš „Smulkaus urmo“ darželiams kainuoja 2,44 lito, „Žilvinėlis“ jo gauna daugiau nei litu pigiau.
„Kai sulyginome kainas, pamatėme, kokios jos iš absurdiškos. Nežinau, kaip kiti darželiai, bet mes nuolat kariaujame su „Smulkiu urmu“ dėl mėsos, makaronų, ryžių kokybės. Tuo metu su kitais tiekėjais neturime jokių problemų: pieno produktus gauname šviežius ir visada laiku. Tačiau tartis su kitais privačiais tiekėjais bijome dėl lėšų. Jau ir dabar su nerimu laukiu gruodžio, kai su visais reikės atsiskaityti. Kas bus, jei savivaldybė vėluos?“ – būgštavimais dalijosi „Žilvinėlio“ direktorė Janina Gaučienė.
Išeičių ieškos penktadienį
Miesto savivaldybės Ūkio bei turto naudojimo skyriaus vyriausiasis specialistas Tadeušas Gečis tikino, kad miestui darželių bėdos žinomos. Penktadienį esą turėtų būti sušauktas pasitarimas, kuriame ketinama spręsti, ką daryti. „Esame suinteresuoti, kad darželiai maistą įsigytų kuo pigiau“, - sakė T.Gečis.
Kaip tik šiuo metu vėl vyksta viešųjų pirkimų procedūra, po kurios paaiškės, kas šiemet rūpinsis maisto produktų į darželius tiekimu. Tačiau nei kiek įmonių dalyvauja konkurse, nei kokius pasiūlymus jos pateikė, T.Gečis atskleisti negalėjo – tą draudžia tvarka. Tačiau jis neslėpė, kad tarp dalyvių yra ir „Smulkus urmas“.
Dieninėje grupėje darželį lankančio vaiko maitinimas dienai kainuoja 7,16 lito.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
R. Duchnevičius kitą savaitę žada kreiptis į išrinktus tarybos narius dėl bendradarbiavimo
Išrinktasis Vilniaus rajono meras socialdemokratas Robertas Duchnevičius kitą savaitę planuoja oficialiai kreiptis į išrinktus tarybos narius dėl bendradarbiavimo. ...
-
V. Benkunskas: paminklai prezidentams galėtų būti pastatyti Prezidentūros kiemelyje26
Tarpukario prezidentų atminimas galėtų būti įamžintas Prezidentūros rūmų kiemelyje, teigia išrinktasis Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas. ...
-
Vilniuje buvo sutrikusios „Susisiekimo paslaugų“ programėlės
Penktadienį Vilniuje buvo sutrikusios parkavimo paslaugų ir bilietų įsigijimo programėlės „m.parking“ ir „m.ticket“. Taip pat neveikė miesto savivaldybės įmonės „Susisiekimo paslaugos“ klientų savitarna inte...
-
Plaukimas baidarėmis – kodėl tai kone būtina išbandyti?1
Atsipalaiduokite ir tuo pačiu metu leiskitės į nepamirštamą nuotykį. Plaukimas baidarėmis - puikus derinys norintiems įspūdžių, ramybės ir pažinimo džiaugsmo vienoje vietoje. Plaukdami per upes ar kanalus galite pastebėti nepažintos gamto...
-
Vilniaus Kirdiejų rūmų sutvarkymui ir įveiklinimui – keturios architektūrinės idėjos
Sostinės širdyje, prie Bernardinų sodo, esantiems XVII amžiaus pradžios Kirdiejų rūmams, kuriuose įsikurs Vilniaus miesto muziejus, architektūrinio konkurso metu pasiūlytos keturios sutvarkymo ir įveiklinimo idėjos. ...
-
Seime vyks aštuntasis Vilniaus saugumo forumas3
Penktadienį Seimo rūmuose vyks aštuntasis Vilniaus saugumo forumas. ...
-
Vilniaus viešajame transporte diegiama nauja sistema: dalį bilietų reiks žymėti keliskart17
Sostinės viešajame transporte už 7 mln. eurų bus diegiama nauja e. bilieto sistema: dalį bilietų reiks žymėti keliskart. ...
-
Vilniaus vystymo kompanijos vadovas S. Barauskas palieka pareigas1
Sostinės savivaldybės valdomos įmonės Vilniaus vystymo kompanija generalinio direktoriaus pareigas palieka nuo 2021 metų rugpjūčio jai vadovavęs Saulius Barauskas. ...
-
Vilniaus rajono merė: rinkimų biuletenių išvežti neleidome siekdami jų perskaičiavimo7
„Savivaldos rinkimų biuletenių išvežti neleidome siekdami jų perskaičiavimo“, – sako Vilniaus rajono merė Marija Rekst. ...
-
Teismas atmetė Vilniaus rajono savivaldybės skundą dėl iškabos lenkų kalba draudimo3
Vilniaus apygardos administracinis teismas atmetė Vilniaus rajono savivaldybės skundą dėl draudimo viešojoje vietoje laikyti užrašą, kuriame apie seniūnijos pradžią buvo informuojama lietuvių ir lenkų kalbomis. ...