Quantcast

Darbo paieškos portalai - ant išlikimo ribos

Specialistai būkštauja dėl šalies ekonominės padėties ir baugina iki 11 procentų išaugsiančiu nedarbu. Įmonių vadovai nespėja skaityti kasdien siunčiamų gyvenimo aprašymų, o darbo paieškos portalai laviruoja ties išlikimo riba.

Aukso amžius baigėsi

Darbo paieškos portalo internete naujasdarbas.lt pardavimų vadovas neslėpė, jog įdarbinimo agentūroms atėjo sunkūs laikai. „Prieš pusę ar daugiau metų įdarbinimo agentūroms buvo aukso amžius. Profesionalių darbuotojų paklausa buvo didelė, o pasiūla maža. Šiai dienai viskas kardinaliai pasikeitė. Darbuotojų krūvis žymiai sumažėjo“, – atviravo Karolis Marcinkevičius.

Vis daugiau įmonių ima ieškoti naujų savo paslaugų teikimo būdų: klientų konsultavimas netekus darbo, pagalba rašant gyvenimo aprašymus ir kitų.

Cvmarket.lt rinkodaros specialistas Tomas Toleikis taip pat tikino, jog gerų darbuotojų pasiūla šiuo metu išaugusi, ir darbdaviai gauna žymiai daugiau profesionalių darbuotojų gyvenimo aprašymų nei praėjusiais metais, tad įsidarbina tik geriausieji bei atkakliausieji.

„Pastebėjome, kad kandidatų skaičius vienam skelbimui pastaraisiais mėnesiais labai išaugo, darbdaviai gali rinktis iš didesnio CV kiekio“, - komentavo T.Toleikis.

Gali padidėti emigracija

Paklaustas apie tokios nepalankios darbo rinkos padėties perspektyvas, naujasdarbas.lt pardavimų vadovas prisiminė 2005 metų patirtį, kuomet daugelis lietuvių, netekę darbo, išvyko į svečias šalis. „Krizė kituose šalyse baigsis greičiau, rinka atsigaus sparčiau, todėl emigracija iš Lietuvos gali vėl padidėti. Prognozuojama, jog Jungtinėse Amerikos Valstijose metų pabaigoje jau pasirodys pirmieji ekonomikos atsigavimo ženklai. Kita vertus, tokiu atveju Lietuvoje vėl padidėtų darbuotojų paklausa“, – samprotavo K.Marcinkevičius.

Statistikos departamento duomenimis, 2005 m. į užsienio valstybes emigravo 48,1 tūkst. Lietuvos gyventojų, tačiau jau 2006 m. šis skaičius buvo sumažėjęs kone per pusę. Lietuvą paliekančių žmonių palaipsniui mažėjo ir pastaraisiais metais, o kai kurie tautiečiai netgi ryždavosi grįžti atgal į tėvynę.

Daugiausia dėl emigracijos Lietuva praranda jaunų 25- 29 m. amžiaus gyventojų, kurie turėtų labiausiai didinti valstybės biudžetą, taip pat kiekvienais metais daugėjo išsilavinusių emigrantų dalis, kurie užsienio valstybėse ieško geresnių darbo sąlygų bei didesnio užmokesčio už kvalifikuotą darbą.

Paslaugų sektoriuje – lengviau

Ekonominiu sunkmečiu susirasti darbą vienodai sunku tiek vadovams, tiek vidurinės klasės specialistams. Anot K. Marcinkevičiaus, nejaučiamas susidomėjimas nė viena konkrečia specialybe. Tiesa, portalo naujasdarbas.lt pardavimų vadovo nuomone, vadybininko išsilavinimą turinčiam žmogui, gali būti šiek tiek lengviau, nes pardavimai įmonėms yra itin svarbi verslo dalis.

Darbo biržos tinklapyje vis dėl to galima rasti paklausiausių specialistų sąrašą, kuriame įvairaus profilio vadybininkai, draudimo, nekilnojamojo turto agentai, buhalteriai, administratoriai, bendrojo ugdymo mokytojai.

Paslaugų sektoriaus įmonėse darbų vietų skaičius kur kas didesnis lyginant laisvų darbo vietų kiekį pramonėje ar statybų sektoriuje.

Cvmarket.lt neseniai atliktas tyrimas tarp ieškančiųjų darbo gyventojų, taip pat išskiria mažesnę konkurenciją švietimo darbuotojams, informacinių technologijų specialistams, kultūros srities atstovams, o cvmarket.lt tinklalapyje daugiausiai mirga pardavimų/pirkimų, aptarnavimo sričių specialistų, įvairių lygių vadovų darbo pasiūlymų.

Atleisti darbuotojai konsuluojami

Naujasdarbas.lt specialistų komanda skatina įmones palaikyti draugiškus ryšius su atleidžiamais darbuotojais ir siūlo savo paslaugas konsultuojant atleistus žmones. „Siūlome konsultuoti darbuotojus: įvertiname jį kaip specialistą, padedame susikurti gyvenimo aprašymą, galbūt persikvalifikuoti pagal rinkos poreikius. Kuomet ekonomika atsigaus, įmonėms bus lengviau susigrąžinti draugiškai išlydėtus asmenis atgal į darbą", – aiškino K. Marcinkevičius.

Anot cvmarket.lt rinkodaros specialisto, esant nelengvai padėčiai darbo rinkoje geras gyvenimo aprašymas gali garantuoti stabilią darbo vietą, todėl portalas savo lankytojams neseniai pradėjo teikti CV konsultacijų paslaugą.

„Esant didesnei gerų darbuotojų pasiūlai, kiekviena smulkmena gyvenimo aprašyme gali lemti kandidatavimo sėkmę arba nesėkmę. Nepaisant to, pastebėjome, kad daugelis kandidatų, net ir kandidatuojančių į vidutines bei aukštesnes darbo pozicijas, savo gyvenimo aprašymuose neišvengia klaidų“, – sakė T. Toleikis.

Linki daugiau optimizmo

Paprašytas patarti, kaip elgtis netekus darbo, naujasdarbas.lt pardavimų vadovas linkėjo neprarasti vilties, aiškiai įvardinti savo stipriąsias puses ir nuspręsti, kurie prioritetai ieškantis darbo yra svarbiausi. Taip pat prisiminkite, jog imantis bet kurio darbo, net neatitinkančio jūsų kompetencijos, turite išlikti darbštūs ir atlikti jį teisingai.

„Būkite optimistai, nereikia prarasti vilties. Naudokitės visais įmanomais darbo paieškos kanalais, pasirašykite gerą gyvenimo aprašymą, kuris turi būti išskirtinis ir atspindėti specialistą. Nuspręskite, ar galite laukti širdžiai mielo darbo, ar sutiktumėte padirbėti bet ką, jog užsitikrintumėte finansinį stabilumą.“ , - negailėjo patarimų K.Marcinkevičius.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių