Darbo ieškotojai – ties išlikimo riba

Specialistai būgštauja dėl šalies ekonominės padėties ir baugina iki 11 proc. išaugsiančiu nedarbu. Įmonių vadovai nespėja skaityti kasdien siunčiamų gyvenimo aprašymų, o darbo paieškos portalai laviruoja ties išlikimo riba.

Aukso amžius baigėsi

Darbo paieškos portalo internete naujasdarbas.lt pardavimo vadovas neslėpė, jog įdarbinimo agentūroms atėjo sunkūs laikai. "Prieš pusę ar daugiau metų įdarbinimo agentūroms buvo aukso amžius. Profesionalių darbuotojų paklausa buvo didelė, o pasiūla maža. Šiandien viskas kardinaliai pasikeitė. Darbuotojų krūvis gerokai sumažėjo", – atviravo Karolis Marcinkevičius.

Vis daugiau įmonių ima ieškoti naujų savo paslaugų teikimo būdų: klientų konsultavimas netekus darbo, pagalba rašant gyvenimo aprašymus ir kitų.

Cvmarket.lt rinkodaros specialistas Tomas Toleikis taip pat tikino, jog gerų darbuotojų pasiūla šiuo metu išaugusi, ir darbdaviai gauna gerokai daugiau profesionalių darbuotojų gyvenimo aprašymų nei praėjusiais metais, tad įsidarbina tik geriausi ir atkakliausi.

"Pastebėjome, kad besidominčių vienu skelbimu skaičius pastaraisiais mėnesiais labai išaugo, darbdaviai gali rinktis iš didesnio CV skaičiaus", – komentavo T.Toleikis.

Gali padidėti emigracija

Paklaustas apie tokios nepalankios darbo rinkos padėties perspektyvas, naujasdarbas.lt pardavimo vadovas prisiminė 2005 m. patirtį, kai daugelis lietuvių, netekę darbo, išvyko į svečias šalis. "Krizė kitose šalyse baigsis greičiau, rinka atsigaus sparčiau, todėl emigracija iš Lietuvos gali vėl padidėti. Prognozuojama, jog Jungtinėse Valstijose metų pabaigoje jau pasirodys pirmieji ekonomikos atsigavimo ženklai. Kita vertus, tokiu atveju Lietuvoje vėl padidėtų darbuotojų paklausa", – samprotavo K.Marcinkevičius.

Statistikos departamento duomenimis, 2005 m. į užsienio valstybes emigravo 48,1 tūkst. Lietuvos gyventojų, tačiau jau 2006 m. šis skaičius buvo sumažėjęs kone per pusę. Lietuvą paliekančių žmonių pamažu mažėjo ir pastaraisiais metais, o kai kurie tautiečiai netgi ryždavosi grįžti į tėvynę.

Daugiausia dėl emigracijos Lietuva praranda jaunų 25–29 metų gyventojų, kurie turėtų labiausiai didinti valstybės biudžetą, taip pat kiekvienais metais daugėjo išsilavinusių emigrantų dalis. Šie užsienio valstybėse ieško geresnių darbo sąlygų ir didesnio užmokesčio už kvalifikuotą darbą.

Paslaugų sektoriuje – lengviau

Ekonominiu sunkmečiu susirasti darbą vienodai sunku tiek vadovams, tiek vidurinės klasės specialistams. Anot K.Marcinkevičiaus, nejaučiamas susidomėjimas nė viena konkrečia specialybe. Tiesa, portalo naujasdarbas.lt pardavimo vadovo nuomone, vadybininko išsilavinimą turinčiam žmogui gali būti šiek tiek lengviau, nes pardavimas įmonėms yra itin svarbi verslo dalis.

Darbo biržos tinklalapyje vis dėl to galima rasti paklausiausių specialistų sąrašą, kuriame yra įvairaus profilio vadybininkai, draudimo, nekilnojamojo turto agentai, buhalteriai, administratoriai, bendrojo ugdymo mokytojai.

Paslaugų sektoriaus įmonėse darbo vietų skaičius kur kas didesnis, palyginti su laisvų darbo vietų skaičiumi pramonės ar statybų sektoriuje.

Cvmarket.lt neseniai atliktas ieškančių darbo gyventojų tyrimas. Išskiriama mažesnė švietimo darbuotojų, informacinių technologijų specialistų, kultūros srities atstovų konkurencija, o cvmarket.lt tinklalapyje daugiausia mirga pardavimo / pirkimo, aptarnavimo sričių specialistų, įvairių lygių vadovų darbo pasiūlymų.

Atleisti darbuotojai konsultuojami

Naujasdarbas.lt specialistų komanda skatina įmones palaikyti draugiškus ryšius su atleidžiamais darbuotojais ir siūlo savo paslaugas konsultuojant atleistus žmones. "Siūlome konsultuoti darbuotojus: įvertiname jį kaip specialistą, padedame susikurti gyvenimo aprašymą, galbūt persikvalifikuoti pagal rinkos poreikius. Kai ekonomika atsigaus, įmonėms bus lengviau į darbą susigrąžinti draugiškai išlydėtus asmenis", – aiškino K.Marcinkevičius.

Anot cvmarket.lt rinkodaros specialisto, esant nelengvai padėčiai darbo rinkoje, geras gyvenimo aprašymas gali garantuoti stabilią darbo vietą, todėl portalas savo lankytojams neseniai pradėjo teikti CV konsultacijų paslaugą.

"Esant didesnei gerų darbuotojų pasiūlai, kiekviena smulkmena gyvenimo aprašyme gali lemti kandidatavimo sėkmę arba nesėkmę. Pastebėjome, kad daugelis kandidatų, net ir kandidatuojančių į vidutines ir aukštesnes darbo pozicijas, savo gyvenimo aprašymuose neišvengia klaidų", – sakė T.Toleikis.

Linki daugiau optimizmo

Paprašytas patarti, kaip elgtis netekus darbo, naujasdarbas.lt pardavimo vadovas linkėjo neprarasti vilties, aiškiai įvardyti savo stipriąsias puses ir nuspręsti, kurie prioritetai ieškantis darbo yra svarbiausi. Taip pat prisiminkite, jog imantis bet kurio darbo, net neatitinkančio jūsų kompetencijos, turite išlikti darbštūs ir atlikti jį tinkamai.

"Būkite optimistai, nereikia prarasti vilties. Naudokitės visais įmanomais darbo paieškos kanalais, pasirašykite gerą gyvenimo aprašymą, jis turi būti išskirtinis ir atspindėti specialistą. Nuspręskite, ar galite laukti širdžiai mielo darbo, ar sutiktumėte padirbėti bet ką, kad užsitikrintumėte finansinį stabilumą", – negailėjo patarimų K.Marcinkevičius.


Šiame straipsnyje: nedarbasbedarbystė

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių