Bibliotekų sanitarinė diena tapo atgyvena

Vilniaus universiteto (VU) centrinė biblioteka pirmoji iš didžiųjų bibliotekų Vilniuje atsisakė daugelį metų gyvavusios tradicijos – sanitarinės dienos.

Daugelyje Lietuvos viešųjų bei mokslinių bibliotekų vieną darbo dieną per mėnesį neaptarnauja skaitytojų, nes tai sanitarinė arba dar kitaip švaros diena. Vartotojai dažnai pamiršta apie tokios dienos egzistavimą, ateina į biblioteką ir randa užrakintas duris.

Sanitarinė diena buvo ir VU bibliotekoje. Studentų apklausos parodė, kad jie sanitarinę dieną vertina neigiamai. VU bibliotekos padalinių vadovų susitikimuose išdiskutuota ir nuspręsta, jog sanitarinė diena nereikalinga, kaip neatitinkanti bibliotekos koncepcijos – būti reikalinga, atvira ir patogi naujajai informacijos vartotojų kartai.

Sanitarinė diena Lietuvoje egzistuoja nuo sovietmečio, o Nepriklausomybės metais netgi įtvirtinta teisiškai. Kultūros ministerijos 1998 metais parengtose „Bendrosiose naudojimosi biblioteka taisyklėse“ nurodoma, kad bibliotekos turi teisę vieną darbo dieną per mėnesį neaptarnauti skaitytojų. Dauguma Lietuvos bibliotekų naudojosi šių taisyklių nuostata. Tačiau tokių taisyklių Vakarų Europos bibliotekose nėra. Svečiams iš Vokietijos, Didžiosios Britanijos ar kitų šalių yra sudėtinga paaiškinti, kas yra ta sanitarinė diena, ką tomis dienomis bibliotekos darbuotojai veikia.

„Man patiko Lenkijoje Katovicuose esančios „Biblioteka Śląska“ nuostata. Šioje bibliotekoje nėra sanitarinės dienos dėl vienos labai pagrįstos priežasties. Miesto valdžia, kuri skiria finansavimą bibliotekai, nepanoro skirti pinigų už tas dienas, kuriomis ji neva dirba, o iš tikrųjų skaitytojų juk neaptarnauja“, – sakė VU bibliotekos generalinė direktorė Irena Krivienė.

Anot I. Krivienės, sanitarinė diena jau seniai yra netekusi savo prasmės. Juk VU centrinėje bibliotekoje skaityklos ir knygų lentynos tvarkomos ne kartą per mėnesį, o kasdien. Visi bibliotekos darbuotojai per sanitarinę dieną dirba, skirtumas tik tas, kad šią dieną būdavo uždarytos skaityklos. Nuo šiol VU biblioteka yra atvira skaitytojams visomis darbo dienomis.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių