Baltramiejaus mugėje atgimė Renesanso amatai (programa)

Puodžiai, kalviai, audėjai, odininkai ir kiti amatininkai penktadienį darbavosi Rotušės aikštėje. Po iškilmingos eisenos Vilniaus  senamiesčiu, įvairių cechų meistrai ne tik demonstravo savo autorinius dirbinius, bet ir dalinosi patirtimi su miestiečiais bei sostinės svečiais.

Gausybė rankdarbių

Dvi dienas Rotušės aikštėje truksianti „Baltramiejaus mugė“ stebina lankytojus savo amatų cechų gausa: auksakaliai, medžio apdirbėjai, puodžiai, kalviai, staliai, odininkai ir batsiuviai, audėjai ir  siuvėjai, stikliai, knygrišiai, senosios medicinos puoselėtojai. Be to, kiekvienas, apsilankęs mugėje, gali paragauti specialių Renesanso laikų patiekalų, keptų ant ugnies, bei tikro, šviežio, istorinio alaus.

Renginio organizatorė Všį „Amatų gildija“ atstovė Indrė Rutkauskaitė džiaugėsi, kad pavyko atgaivinti kažkada garsėjusias Vilniaus  amatininkų dirbtuves.

Jos teigimu, kiekvienas mugės lankytojas čia gali ne tik pamatyti, kaip ugnyje įkaitinta geležis virsta įrankiu ar papuošalu, daromos naginės ar vyžos,  audžiamos juostos, bet ir kaip atrodo senoviniai stiklo vitražai, iš molio žiesti puodai ar saulėje išdžiovintos varlės, saugančios nuo užkalbėjimų.  Be to, renginio metu lankytojus linksmins  spektakliukai vaikams, rengiami „Lėlė“ teatro, o vakare ant scenos užlips čekų grupė „Remdih“, kuri gros XIII – XVI a. Europos viduramžių muziką.

Garsi praeitis

I.Rutkauskaitė pripažino, kad šiuo renginiu norėjo parodyti, jog Lietuva garsėjo ne tik savo devynioliktojo amžiaus kaimo tautodailės darbais, bet ir miestų amatininkų cechų dirbinių įvairove.

„Vėlyvaisiais viduramžiais ir renesanso laikotarpiu  Vilnius buvo žinomas dėl savo amatų cechų kultūros. Tuo metu tai  buvo klestintis miestas.  Todėl projektas „Vilniaus amatų paveldas“ nusprendė supažindinti žmones su istorinėmis amatininkų dirbtuvėmis, kurios kažkada nešė sostinei didžiulę šlovę“, - kalbėjo organizatorė.

Ji neneigė devynioliktojo amžiaus tautodailės amato svarbos, kuris dažniausiai yra pristatomas kaip vienas svarbesnių kultūrinių Lietuvos meno palikimų. Bet tikino, kad ir amatininkų gildijos padarė didelės įtakos šalies kultūros augimui.

Kūryba iš širdies

Tikriausiai viena iš vyriausių mugės dalyvių, 77-erių audėja Anelė Miškinienė pasakojo, jog austi juostas pradėjo būdama vos šešerių.

„Dar dabar prisimenu, kaip senelė mane mokė. Ji sakė, jog viską reikia daryti su dideliu atsidavimu ir meile, nes tik tada gausis gražūs raštai“, - prisiminė dalyvė.

Senolė teigė, kad kiekvienas rūbas, kurį ji vilki, yra pačios austas ar siuvinėtas.
„Per tiek metų tai jau tampa įpratimu ir negali nustoti dirbti“, - vydama vyteles kalbėjo A.Miškinienė.

Tuo tarpu netoliese triūsiantis kalvis iš Mažeikių Maksimas Mickevičius pripažino, jog tokiu amatu susidomėjo tik prieš aštuonerius metus.

„Buvau istorijos mokytoju. Ne paslaptis, kad visada domino temos apie karus ir žygius. Todėl vieną dieną susigundžiau ir pats pabandyti nukalti kokį įrankį. O dabar be šio amato neįsivaizduoju savo gyvenimo“, - laikydamas įkaitintą geležį pasakojo amatininkas.

Jo manymu, užsiimant tokia veikla reikia ne tik didžiulės kantrybės, bet ir meilės bei pagarbos tam, ką darai.

_________________________________________________________________________

1495 m. Šv. Baltramiejaus dienos (rugpjūčio 24-osios) išvakarėse Lietuvos didysis kunigaikštis Aleksandras patvirtino pirmojo Vilniaus cecho statutą. Valdovo privilegija buvo suteikta auksakaliams. Nuo tada rugpjūčio 24-oji Vilniaus amatininkams tapo atmintina diena: svarbiausios cechų iškilmės vykdavo būtent per šv. Baltramiejų. Todėl 2009 m. Baltramiejaus mugė atgaivinama šventiniu renginiu, rekonstruojant vėlyvųjų viduramžių ir Renesanso epochos amatus, menus ir cechų tradicijas.

_________________________________________________________________________


„Vilniaus amatų paveldas“ – Baltramiejaus mugė

Data: 2009 m. rugpjūčio 21 d. – 22 d. 11- 21val.

Vieta: Vilniaus Rotušės aikštė

Vykdytojai: VšĮ „ Amatų gildija“, eksperimentinės archeologijos klubas „Pajauta“, Vilniaus dailiųjų amatų asociacija, Vilniaus krašto tautodailininkų- meno kūrėjų bendrija

- Auksakaliai (bronzos ir sidabro liejimas, vielos tempimas, inkrustavimas, filigrano technikos demonstravimas, štampavimas, kalstymas, graviravimas, senovinis litavimas žvake, sidabrinių indų gamyba, sidabro kokybės nustatymas, proginės Baltramiejaus mugės monetos kalimas;  varžytuvės nustatant gaminio dydį ir svorį);

- puodžiai (puodų lipdymas, apžiedimas, žiedimas ir išdegimas, Lietuvos valdovų rūmų koklių ir senovinių figūrinių plytų gamyba; vaikų lipdymo konkursas, puodų daužymo užrištomis akimis turnyras);

- kalviai (ginklų kalimas, pasagų, įvairių namų apyvokos reikmenų gamyba; kūjo kėlimo viena ranka, kūjo laikymo ištiesta ranka ir priekalo nešimo varžytuvės);
- staliai (senovinių baldų- kėdžių, skrynių, įvairių namų apyvokos daiktų gamyba- tekinimas ir drožyba; skylės gręžimo, lentos pjovimo rungtys);

- odininkai ir batsiuviai (odos skutimas dalgiu, dažymas, vilnos kirpimas; senojo apavo gamyba, diržo krepšių siuvimas, siūlių odoje mokymas, naginių raukimas);

- audėjai ir siuvėjai (verpimas, juostų vijimas, pynimas ir audimas, drobinių ir vilnonių audinių audimas, renesansinio kostiumo pristatymas, siuvimas, siuvinėjimas);

- knygrišiai (atspaudai nuo medžio raižinio, Žygimanto Augusto laikų knygų rišimo ir puošybos technika);

- senoji medicina (senųjų vaistų formų gamyba, vaistų gamybai naudotų žaliavų ir įrangos, rekonstruotų senovinių chirurginių įrankių pristatymas, deguto distiliacija, amuletai ir smilkymai nuo „blogos akies“, ausų valymo procedūra, žvakių gamyba);

- stikliai ( stiklo raižymas senoviniu stiklo skeltuku, vitražo poreikis, gamyba, istorija);

- senieji muzikos instrumentai ( instrumentų iš medžio, kaulo pristatymas- jų istorija, ištakos);

- miestiečių virtuvė ( Renesanso aromatai, „vaikų stalas“ - saldumynai ant laužo).

BALTRAMIEJAUS MUGĖS ŠVENTĖS PROGRAMA
           
RUGPJŪČIO 21 D. penktadienis:

10-30 Iškilminga amatininkų eisena su Vilniaus cechų amatininkų vėliavomis. Aušros vartai,  Vokiečių,    Dominikonų, Šv. Jonų, Pilies, Didžioji gatvės, Rotušės aikštė.
11- 00 Amatininkų mugės pradžia.
12-00 Baltramiejaus mugės atidarymo ceremonija.
13-00 Cechų vyresnybės rinkimai.
15-00 Vilniaus teatro “Lėlė“ spektaklis „Princesė ir kiauliaganys“. Scenarijaus autorius Sigitas Siudika, režisierius Algirdas Mikutis, dailininkė Neringa Keršulytė, kompozitorius Olegas Ditkovskis
17-00 Renesansinio kostiumo pristatymas. Archeologė, dr. Daiva Steponavičienė.
18-00 Senosios muzikos ir šokio trupės Festa Cortese šokių projektas "Angliški kontradansai". Trupės vadovė Alina Žutautaitė. Šokių mokymas.
20-00 Muzikos grupė Remdih (Čekija). XIII-XVI a. Europos viduramžių muzika.

RUGPJŪČIO 22 D. šeštadienis:
11-00 Amatininkų mugės pradžia.
13-00 Vilniaus teatro “Lėlė“ spektaklis „Kiškių sukilimas“ (Pagal Kazio Binkio poemą). Inscenizacijos autorius, režisierius ir dailininkas Rimas Driežis.
14-00 Senosios muzikos ir šokio trupės Festa Cortese branlinių šokių projektas “XVI a. prancūziški branliai”. Trupės vadovė Alina Žutautaitė. Šokių mokymas.
15-00 Vilniaus teatro “Lėlė“ spektaklis „Kiškių sukilimas“(Pagal Kazio Binkio poemą). Inscenizacijos autorius, režisierius ir dailininkas Rimas Driežis.
16-00 Teatro „Žalia varna“ ištraukos iš spektaklių „Peliukas Antanas“ ir „Ežio vertas pašnekovas“. Autorė, režisierė ir atlikėja Aurelija Čeredaitė(Čeredėjevaitė).
17-00 Šešėlinių lėlių gamyba. Veda Aurelija Čeredaitė(Čeredėjevaitė).
19-00 Pameistrių paskelbimas meistrais.
20-00 Muzikos grupė Remdih (Čekija). XIII-XVI a. Europos viduramžių muzika.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių