Baltiesiems gandrams lizdavietes parūpins RST

„Rytų skirstomieji tinklai“ (RST) ir Lietuvos ornitologų draugija pasirašė sutartį dėl baltųjų gandrų lizdaviečių apsaugos Rytų Lietuvos teritorijoje.

Pagal šią sutartį RST įsipareigojo iki 2012 m. pabaigos įgyvendinti vieną iš baltųjų gandrų apsaugos projekto veiklų - bendrovės tinklo teritorijoje įrengti iki 1100 dirbtinių gandralizdžių ant elektros oro linijų atramų.

Pusė platformų įrengimui reikalingų lėšų bus skirta iš ES aplinkosaugos programos „LIFE+“, kitą lėšų dalį numatytoms veikloms - apie 1,5 mln. litų - finansuos RST.

Pasak RST elektros tinklo direktoriaus Virgilijaus Žukausko, kasmet apžiūrėdami kaip eksploatuojamos elektros oro linijos, RST savo lėšomis nukelia po keletą šimtų baltųjų gandrų lizdų. Tokie darbai kainuoja nuo 500 iki 2000 litų.

Bendradarbiaujant su Lietuvos ornitologų draugija ir, gavus finansinę paramą iš ES struktūrinių fondų, RST galės nukelti dar daugiau gandralizdžių nei buvo planavusi ir įrengti jiems naujas platformas.

V.Žukausko teigimu, dar šiais metais RST elektros tinklo teritorijoje planuojama įrengti daugiau kaip 300 gandralizdžių platformų. Iki 2012 m. pabaigos tikimasi išgelbėti 1100 baltųjų gandrų lizdų.

„Labai džiaugiamės, kad Europos Komisija skyrė paramą Lietuvos gandrams. Projekto rėmuose stengsimės sukurti tvirtą pagrindą nacionalinio paukščio - baltojo gandro - apsaugai visoje Lietuvos teritorijoje. Į projekto įgyvendinimą įtrauktos abi Lietuvos teritorijoje veikiančios elektros tiekimo ir skirstymo bendrovės, Vilniaus Universiteto Ekologijos institutas, Aplinkos ministerija“, - sakė Lietuvos ornitologų draugijos direktorius Mantas Jancevičius.

Ant elektros linijų atramų sukrautiems lizdams gresia daug pavojų, nes lizdai kraunami tiesiai ant elektros oro linijų atramų viršūnių. Šių lizdų pagrindas yra nestabilus, jie greitai pradeda svirti ir nukrenta žemėn, dažnai nutraukdami ir elektros laidus.

Ant elektros oro linijų atramų sukrauti lizdai gali užsidegti dėl trumpo elektros sujungimo. Tokiais atvejais žūsta ne tik lizdas, bet ir jame esantys jaunikliai. Be to, gandrai ir besimokantys skraidyti jaunikliai, dažnai atsitrenkia į elektros laidus ir būna mirtinai nutrenkiami srovės.

V.Žukausko teigimu, elektrą tiekiančios bendrovės patiria nemažai nuostolių dėl elektros nutekėjimo, dėl lizdų svorio bei paukščių ekskrementų sukeltos korozijos nutrūkstančių elektros laidų. Dėl šių priežasčių kyla grėsmė ir tiekiamos elektros energijos patikimumui, nukenčia elektros vartotojai.

RST jau daugelį metų rūpinasi gandralizdžių išsaugojimu įrengdama specialias platformas virš elektros oro linijų atramų. Per pastaruosius trejus metus bendrovė iš viso įrengė apie 900 naujų gandralizdžių.

Daugiausia jų iškelta Alytaus (292) ir Utenos (272) regionuose. Praėjusiais metais RST iškėlė 249 naujus gandralizdžius Alytaus, Panevėžio, Utenos, Vilniaus regionuose. Gandralizdžių įrengimas šiuose regionuose pernai bendrovei kainavo apie 350 tūkst. litų.

RST partnerystės sutartis su Lietuvos ornitologų draugija dėl baltųjų gandrų lizdaviečių apsaugos RST aptarnaujamoje teritorijoje bus vykdoma iki 2012 m. gruodžio 21 d.


Šiame straipsnyje: baltieji gandraiRSTlizdai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių