Baltarusiai Vilniuje paminėjo rinkimų metines, S. Cichanouskaja ragina tęsti kovą

Apie 200 baltarusių ir jų rėmėjų pirmadienį Vilniuje susirinko paminėti pernykščių įvykių, susijusių su Baltarusijos prezidento rinkimais.

Į žmones, nešinus istorinėmis Baltarusijos vėliavomis, sostinės Lukiškių aikštėje kreipėsi baltarusių opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja ir Lietuvos politikai, raginę tęsti kovą už demokratiją.

Lietuva ir kitos Vakarų šalys pernai rugpjūčio 9-ąją vykusius rinkimus vadina suklastotais ir nepripažįsta Aliaksandro Lukašenkos teisėtai išrinktu Baltarusijos prezidentu.

Opozicijos kandidatė S. Cichanouskaja, tvirtinanti, kad rinkimus laimėjo ji, buvo priversta išvykti iš šalies ir gyvena Lietuvoje.

S. Cichanouskaja susirinkusiesiems Vilniuje tvirtino, kad Baltarusijos žmonės prieš metus pasirinko pokyčius ir ateitį.

„Tačiau mes nesirinkome atsirasti už šalies ribų. Mes nesirinkome netekti mūsų piliečių. Mes nesirinkome rašyti laiškų savo artimiesiems ir draugams į kalėjimą. Mes nesirinkome sužinoti, kas yra tikros netektys“, – sakė opozicijos lyderė.

Pasak jos, baltarusiai toliau kovos, kad tūkstančiai žmonių iš kalėjimų grįžtų į namus, o tauta atsikratytų baimės.

S. Cichanouskajos teigimu, Baltarusijos žmonės renkasi „eiti į priekį, nepaisant nuovargio ir abejonių.

„Tai nelengvas pasirinkimas, tačiau jo niekas negali sudeginti arba išmesti, kaip balsavimo biuletenių prieš metus. Šio pasirinkimo niekas nepavogs“, – kalbėjo politikė.

„Tai pasirinkimas – nueiti iki pergalės, susigrąžinti orumą ir savo balsą“, – pridūrė ji.

Po rinkimų Baltarusijoje kilo masiniai protestai, kurie buvo numalšinti jėga ir represijomis, šalyje iki šiol vyksta aktyvistų teismai.

Lietuvos ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė sakė, kad kovotojai už demokratiją Baltarusijoje „išgyveno labai sunkius metus“.

„Per šiuos metus daug kas dingo, daug kas nukentėjo, daug kas sėdi, daug kas suluošinti“, – teigė premjerė.

„Tačiau per šiuos metus pakilo Baltarusijos žmonių dvasia. Per šiuos metus su S. Cichanouskaja susitiko žmonės, kurie niekada gyvenime nepaspaustų rankos tam žmogui, kuris save vadina (Baltarusijos) Respublikos prezidentu. Tai didžiulis ir pačios Svetlanos, ir Baltarusijos žmonių nuopelnas“, – kalbėjo I. Šimonytė.

„Jo laikas baigėsi“

Oficialiais duomenimis, keli tūkstančiai baltarusių po pernykščių rinkimų pabėgo į Lietuvą, baimindamiesi valdžios susidorojimo su aktyvistais.

Tarp jų – Aleksejus ir Marija Maisiajonakai. Jie abu buvo sulaikyti per skirtingus protestus Baltarusijoje rugsėjį ir lapkritį.

30 metų A. Moisejonokas areštinėje praleido devynias dienas, o jo žmona – dvi savaites.

„Aš nesijaučiau saugiai netgi savo bute. Man visad atrodė, kad pas mane pasibels, sulaikys, ką nors ras, o jeigu neras, tai pametės“, – BNS sakė 27-ių M. Moisejonok.

Moters sutuoktinis tvirtino norintis, kad A. Lukašenka „tiesiog išeitų“.

„Jo laikas baigėsi“, – pareiškė vyras.

Savo pavardę atsisakęs atskleisti 34-ių Sergejus prognozavo, kad A. Lukašenka „neklausys savo tautos, savo žmonių“ ir nepaliks prezidento posto savanoriškai.

„Tai didelė tragedija, kai piliečiai neturi teisės išsirinkti kažko, ką laiko vertu“, – kalbėjo baltarusis.

Mitingo dalyvių Lukiškių aikštėje atėję pasveikinti ir Latvijos bei Estijos parlamentų atstovai.

Estijos parlamento Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Markas Mikhelsonas tvirtino, kad baltarusių pasirinkta laisvė yra „ne tik jūsų protų ir norų revoliucija, bet yra ir pavyzdys mums, visai Europai ir laisvajam pasauliui“.

Latvijos Saeimos Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Rihardas Kolas sakė, kad nepaisant susidorojimo su baltarusių pilietine visuomene, tarptautinė bendruomenė šiandien juos girdi „geriau nei bet kada“.

„Niekada (...) nepasiduokite tiems, kurie bando atimti iš jūsų teisę kalbėti, galvoti ir kvėpuoti. Demokratija miršta tyloje“, – teigė politikas.

 

 

 NAUJAUSI KOMENTARAI

Sūduvis

Sūduvis portretas
Na jo ši kiršintoja gali loti tik bailiai pasislėpusi, ar ne metas būtų grįžti į tėvynę Baltarusiją ir ten atsakyti už savo juodus darbus, pažiūrėtume kaip ją priimtų baltarusių tauta?.?.

šiaurė

šiaurė portretas
kovokit, o mes į šiaurę dumsim !

TAAAIP

TAAAIP portretas
kovokit iki paskutinio lietuvio....
VISI KOMENTARAI 17
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių