Quantcast

„Aušros Vartų meno galerijoje“ - paroda „Užgavėnių kaukės“

Artėjančių Užgavėnių proga „Aušros Vartų meno galerija“, esanti Vilniaus senamiestyje, kviečia apsilankyti ir pažvelgti iš arčiau į žinomo tautodailininko Algirdo Juškevičiaus Užgavėnių kaukių kolekciją, bei kartu bendromis pastangomis pabandyti išvyti staiga užklupusią žvarbią žiemą iš kiemo.

Šioje parodoje eksponuojamos meistro sukurtos tradicinės Užgavėnių kaukės.

Dauguma jų yra plonai išdrožtos, aptaisytos plaukais ir skirtos Užgavėnių persirengėliams. Tokios Algirdo Juškevičiaus kaukės yra sertifikuotos Lietuvos tautinio paveldo ženklu. Panašias kaukes buvo įprasta naudoti Žemaitijoje.

Žemaičių vyskupas Motiejus Valančius XIX amžiuje rašė, kaip Palangos Juzė stebėjo persirengėlius su kaukėmis: „Plaukai jo buvo iš linų padirbti, burna uždengta su kūtkailiu, skylės akims paliktos, barzda baisi iš arklio uodegos.“

Algirdas Juškevičius, kaip ir senieji žemaičių meistrai, kaukes drožia iš liepos medienos kalteliais ir peiliu, o plaukams naudoja arklio ašutus, šerno šerius, liepos karną, lino pluoštą, odos atraižas, pakulas ir kitas gamtines medžiagas.

Visos pasaulio tautos turi kaukių gaminimo ir naudojimo tradicijas. Plačiausiai žinomos šamanų, Venecijos karnavalo, Afrikos tautų kaukės. Tikima, kad kauke veidą uždengęs žmogus keičia savo tapatybę ir įgyja stebuklingų galių.

Pasaulyje įprasta keliaujant įsigyti įvairių kraštų kaukių ir jas kolekcionuoti. Lietuviškos Užgavėnių kaukės greta kitų tautų kūrinių užima garbingą vietą.

„Užgavėnių kaukių“ paroda veiks „Aušros Vartų meno galerijoje“ nuo vasario 10 dienos iki vasario 24 dienos imtinai.

Parodos atidarymas vasario 10 dieną 16 valandą, atidarymo metu turėsite galimybę pabendrauti ir su pačiu autoriumi.

Algirdas Juškevičius menine medžio drožyba užsiima daugiau nei 30 metų. Skulptūros, Užgavėnių kaukės, mediniai žaislai ir indai, baldai yra jo kūrybos sritys.

Menininkas moko jaunimą, konsultuoja besidominčius drožyba Varėnos kultūros centro dailės studijoje „Kadagys. Jis yra dalyvavęs parodose Lietuvoje ir užsienyje, pats surengęs 15 autorinių parodų.


Šiame straipsnyje: Užgavėnių kaukėUžgavėnės

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių