Quantcast

Atidaryti bendruomenės centrą įkvėpė olandiška miestų filosofija

  • Teksto dydis:

Gegužės 23 d. Sapiegų parke oficialiai atidarytas bendruomenės edukacijos centras „Miesto Laboratorija“.

„Miesto Laboratorija“ veikia kaip žalių idėjų dalinimosi platforma – Antakalnyje, „Vilnius Tech Park“ kaimynystėje įkurtame centre specialistai, menininkai ir darnaus gyvenimo būdo entuziastai praktiškai pristato žaliąsias iniciatyvas, kurias savo intensyviame gyvenime nesunkiai gali pritaikyti kiekvienas miesto gyventojas.

Atidarymo svečiai turėjo progą ne tik išgirsti „Miesto Laboratorijos“ sukūrimo istoriją, bet ir patys dirbtuvių metu praktiškai išbandyti modernaus augalų auginimo vandenyje būdą – hidroponiką. Šventėje dalyvavęs Aplinkos ministras Kęstutis Navickas džiaugėsi, kad tokie, užsienio šalyse jau kuris laikas populiarūs, projektai kuriami ir Lietuvoje.

„Tokie centrai teikia pridėtinę vertę miestui, sprendžia ne tik aplinkosaugines, bet ir socialines problemas. Tikiu, kad turint tokias patalpas, galima prijungti ir kitus bendruomenės narius, kaimynus, ūkininkus, auginančius ekologišką produkciją. Puikiai suprantu nevyriausybinio sektoriaus iššūkius, nes ir pats iš šio sektoriaus atėjau. Linkiu sėkmės!“, - sveikino Aplinkos ministras Kęstutis Navickas.

Tokie centrai teikia pridėtinę vertę miestui, sprendžia ne tik aplinkosaugines, bet ir socialines problemas.

Šis centras išskirtinis savo kuriama aplinka, sujungiančia technologijas ir daržininkystę mieste. Čia įkurtas išmanus hidroponinis daržas – neįprasta edukacinė erdvė, leidžianti su technologija susipažinti ne tik augalininkystės entuziastams, bet ir moks-leiviams.

„Džiaugiamės galėdami prisidėti prie tokios erdvės sukūrimo. Smagu matyti ne tik technologijų ir daržininkystės apjungimą, bet ir tai, kad augalai apšviečiami naudojant energiją itin taupančias LED lempas. Darnaus gyvenimo būdo kontekste, efektyvus elektros energijos vartojimas yra labai svarbus“, - sakė išmanųjį daržą įrengti padėjusios organizacijos „Energijos sprendimų centras“ atstovas Žygimantas Zabieta.

Vizija – tobulesnis ateities miestas

Šiandien 54 proc. žmonių pasaulyje gyvena miestuose. Prognozuojama, jog 2050 metais miesto gyventojų bus jau 75 proc. Darnus miestų organizavimas ir valdymas tampa vienu iš didžiausių vystymosi iššūkių XXI amžiuje. Tokia miestų plėtra tuo pačiu kelia įvairius iššūkius: išaugęs vartojimas, aplinkos tarša, augantis atliekų kiekis, mažėjantis skaičius miesto erdvių rekreacijai, transporto kamščiai, susvetimėjimas tarp gyventojų.

Dėl šių priežasčių miesto gyventojai turi mokytis ir keisti savo gyvenimo būdą į labiau aplinkai draugišką. „Miesto laboratorija“ siūlo būdus, kaip keisti savo įpročius ir prisitaikyti besikeičiančioje miestų aplinkoje, didinti žmonių sąmoningumą ir kartu kurti ateities Vilnių.

„Paskaitų bei dirbtuvių metu mokomės, kaip savarankiškai perdirbti panaudotas medžiagas ir iš jų sukurti stilingus namų apyvokos daiktus, atnaujinti senus baldus. Įrengėme išmanųjį daržą, kuriame pasitelkę hidroponikos technologiją auginame daržo-ves be dirvožemio ir saulės šviesos. Tokia kryptimi žengia modernūs Vakarų miestai kaip Amsterdamas, Berlynas ir Stokholmas, kurių gyventojai buriasi į miesto bendruomenes ir dalijasi patirtimi ir idėjomis, kaip miestą paversti į darnią ir gamtai draugišką aplinką“, - sakė viena „Miesto laboratorija“ iniciatorių Renata Domeikaitė.

„Miesto laboratorija“ organizuoja tokius renginius kaip „Nagingų kaimynų dirbtuvės“ („repair cafe“ principu), hidroponikos entuziastų susitikimai, blusturgiai, paskaitos a-pie daržininkystę mieste, baldų atnaujinimo dirbtuvės, susitikimų su žymiais antakal-niečiais ciklus „Mano kaimynas menininkas“, jaunųjų talentų platforma „Scenos ban-dymai“ ir kt.

Apie „Miesto laboratorija“ „Miesto laboratorija“ (www.miestolaboratorija.lt) - tai žalias savanorių kuriamas bendruomenės edukacijos centras, įsikūręs industriniame pastate, esančiame Antakalnio mikrorajone, Sapiegų parko teritorijoje (technologijų ir inovacijų parke „Sapiegos TechPark“).

Šiame centre miesto gyventojai gali apsilankyti ir ne tik praktikoje pamatyti, bet ir paskaitų bei dirbtuvių metu išmokti, kaip taupyti energiją, pamatyti išmanųjį hidroponinį daržą, sužinoti, kaip savarankiškai perdirbti panaudotas medžiagas ir iš jų su-kurti stilingus namų apyvokos daiktus, aksesuarus ir kita. „Miesto laboratorija“ - tai platforma, kuri vienija aplinkai neabejingus miesto gyventojus, kurioje jie gali su-rasti atsakymus į rūpimus klausimus, gauti patarimų ir pagalbą keičiant miestą į darnią ir gamtai draugišką aplinką.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių