Ar 2014-aisiais Vilnius jau džiaugsis moderniu apšvietimu?

Miesto savivaldybė, šių metų gegužę dar kartą paskelbusi konsultacijų miesto apšvietimo sistemos klausimais viešąjį konkursą, teigia, kad jau 2014 m. bus pradėta apšvietimo sistemos renovacija ir eksploatacija.

Konsultacijos dar užtruks

Prieš porą metų specialią galimybių studiją dėl Vilniaus miesto apšvietimo sistemos rekonstrukcijos jau buvo parengusi Kauno ekspertų įmonė "Fotonas". Kaip aiškino Vilniaus miesto savivaldybės Ekonomikos ir investicijų departamento direktoriaus pavaduotoja Rasa Cibulskienė, atlikta galimybių studija ir buvo pagrindas paskelbti naują konkursą, kurio nugalėtojai paaiškės įvertinus pateiktus pasiūlymus.

R.Cibulskienė sakė, kad skirtingais projekto etapais samdomi skirtingi ekspertai, kurie turi atlikti skirtingas funkcijas.

"Prieš dvejus metus minėtus konsultantus galimybių studijai atlikti samdė Ūkio ministerija – jų paslaugos tuo etapu jau baigėsi. Šiuo metu perkami ekspertai, kurie vertins Vilniaus miesto gatvių apšvietimo tinklų renovacijos ir eksploatavimo paslaugų konkurencinio dialogo kandidatų pateiktus sprendimus ir pasiūlymus, padės savivaldybei kompetencijomis, kurių mes neturime. Kaip žinia, panašų projektą šiuo metu įgyvendina Kopenhaga, patirties visoje Europoje nedaug", – pasakojo specialistė.

Birželio pradžioje konkurso dalyviai jau pateikė sprendinius. Dalyviams išsiųsti kvietimai dalyvauti konkurenciniame dialoge, kuris prasideda jau šią savaitę - suplanuoti susitikimai bent dviems mėnesiams, po kurių bus atnaujintas sutarties projektas, rizikos, specifikacijos bei teikiami galutiniai pasiūlymai. Jei viskas vyks sklandžiai, šio etapo nugalėtojas bus aiškus dar iki spalio mėnesio.

Tikisi sutaupyti

Ekonomikos ir investicijų departamento atstovė pasakojo, kad miesto savivaldybės planuojama moderni apšvietimo sistema padės sutaupyti pinigų: pakeitus senas lempas naujomis, bus kompensuotos planuojamos investicijos naujai sistemai diegti.

"Modernizavus gatvių apšvietimo tinklus, elektros energijos suvartojimas sumažės 50 proc. Be to, atlikus visus darbus bus galima valdyti gatvių apšvietimo lygį, padidinti tiek vairuotojų, tiek pėsčiųjų saugumą tamsiu paros metu, geriau apšviesti perėjas, sumažinti aplinkos taršą, pagerinti estetinį Vilniaus vaizdą", – teigė R.Cibulskienė.

Šiuo metu savivaldybei konsultacijas rengia ir Vilniaus universiteto specialistų komanda – Puslaidininkių optoelektronikos skyriaus vedėjas habil. dr. Artūras Žukauskas ir kiti jo kolegos fizikai, kurie su savivaldybe yra pasirašę specialią autorinę sutartį.

Deja, A.Žukauskas apie miesto apšvietimo sistemą ir su ja susijusius darbus pasakoti nesutiko, nes su Vilniaus savivaldybe pasirašė dar ir konfidencialumo sutartį.
Apšvietimo sistema – atgyvena
Apie atgyvenusias apšvietimo technologijas ir naujųjų galimybes papasakojo prieš keletą metų savivaldybei paslaugas teikusios įmonės "Fotonas" vadovas ir Kauno technologijų universiteto dėstytojas Albertas Mikelionis.

"Mes esame atlikę Vilniaus miesto gatvių apšvietimo tinklų studiją. Jos tikslas buvo įvertinti galimybę rekonstruoti apšvietimą pagal šiuolaikines modernias technologijas su vadinamaisiais LED (šviesą skleidžiantys diodai) šviesos šaltiniais. Tai naujausia apšvietimo technologija, labai ekonomiška", – pasakojo A.Mikelionis.

"Senoji sistema tiek fiziškai, tiek morališkai pasenusi. Apie 90 proc. elektros spintų yra pasenusios ir nusidėvėjusios, o šviestuvų, kurie šiuo metu eksploatuojami Vilniuje, ištekliai pasibaigę. Viską jau reikia keisti ir, žinoma, keisti į naujausius bei efektyviausius", – komentavo A.Mikelionis.

Nėra pasirinkimų

Europoje jau įdiegta ir naudojama tokia apšvietimo sistema. "Žvelgiant į perspektyvą, kitų pasirinkimų nėra. Pasaulis juda šia linkme ir manau, kad per artimiausius 10 metų net 90 proc. šviesos šaltinių bus šviesos diodai", – teigė specialistas.

A.Mikelionis pritarė savivaldybės specialistei R.Cibulskienei, kad nauja sistema tikrai atneštų naudos: būtų sutaupoma iki 50 proc. elektros energijos, atsirastų visai kitas valdymo efektyvumas, būtų sumažintos eksploatacijos išlaidos. Tokio tipo sistema dar ir suteikia galimybę keisti šviesos intensyvumą: pavyzdžiui, jei naktį eismas labai mažas arba jo visai nėra, šviesos šaltinius galima prigesinti arba, atsižvelgiant į eismo intensyvumą, valdyti operatyviai.

Nors Lietuvoje jau yra tokios apšvietimo sistemos pavyzdžių, Vilnius būtų pirmasis šią sistemą įsivedęs viso miesto mastu.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių