Quantcast

Airių teroristo teisme Vilniuje - baimė dėl liudytojo gyvybės

Antradienį Vilniaus apygardos teismas atvertė su Airijos Respublikos teroristine grupuote „Real IRA“ (Tikroji Airijos respublikonų armija) siejamo Airijos piliečio Michaelio Campbello baudžiamąją bylą.

Grėsmė pagrindiniam liudytojui

Šis, rugsėjo 15 dieną savo 37-ąjį gimtadienį švęsiantis, vyras yra kaltinamas rengęsis įvykdyti kontrabandą, disponavimu dideliu kiekiu šaunamųjų ginklų bei sprogmenų ir pasikėsinimu teikti paramą teroristinei grupuotei, kuriai vadovauja jo brolis Liamas.

Antradienį teismo posėdis prasidėjo nuo Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroro Mindaugo Bliuvo prašymo šią baudžiamąją bylą nagrinėti uždaruose teismo posėdžiuose. Prokuroras teismui pateikė Valstybės saugumo departamento (VSD) pažymą, kurioje teigiama, kad prieš pagrindinį šios bylos liudytoją Robertą Michaeilį Jardine „Real IRA“ gali organizuoti pasikėsinimą. VSD duomenimis, šio anksčiau teroristinei grupuotei priklausiusio, tačiau vėliau su Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos slaptąja tarnyba „MI-5” bendradarbiauti pradėjusio asmens gyvybei gręsia realus pavojus.

Kaip teigiama byloje, būtent R.M.Jardineas, atskleidė nusikalstamą M.Campbello veiklą ir užkirto kelią stambiai ginklų kontrabandai patekti į teroristinės grupuotės rankas.

Yra slaptų liudytojų

„Byloje taip pat bus apklausti keli liudytojai, kuriems taikomas anonimiškus. Teismo posėdyje pagarsinus su jais susijusius garso ir vaizdo įrašus, kas nors gali atskleisti jų tapatybę“, - priežastis vardijo M.Bliuvas.

Bylos viešajame posėdyje, prokuroro nuomone, negalima nagrinėti dar ir todėl, kad trys „Real IRA“ nariai, tarp jų ir L.Campbellas iki šiol nėra pasiekiami Lietuvai. Dėl jų išdavimo mūsų prokurorai jau ne kartą kreipėsi į Airijos ir Didžiosios Britanijos teisėsaugininkus, tačiau bylos kol kas neišnagrinėtos.

„Teismo metu gali būti paviešinta taktika ir metodai, kuriuos VSD taiko kaltinimams susijusiems su terorizmu. Tai gali pakenkti tolimesniems sulaikymams“, - aiškino prokuroras.

Dvi M.Campbellą ginančios advokatės ir pats teisiamasis kategoriškai prieštaravo bylos nagrinėjimui uždarame posėdyje. Jų nuomone, viešumas padėtų užtikrinti žmogaus teisių apsaugą ir teisingą procesą.

Bylą nagrinėjantis teisėjas Arūnas Kisielius rengti uždarų posėdžių nesiryžo. Ne vieši bus tik tie posėdžiai, kuriuose liudys R.M.Jardineas ir dar mažiausiai 6 anoniminiai liudytojai. Jų apklausos teisme numatytos spalio 7, 12 ir 19 dienomis.

Uždarytas jau 19 mėnesių

M.Campbellas ir dar viena Airijos pilietė, kuriai kaltinimai vėliau buvo panaikinti, buvo sulaikyti pernai Vilniuje surengtos antiteroristinės operacijos metu. Sausio 22 dieną įkliuvęs M.Campbellas jau buvo įsigijęs didelės sprogstamosios galios sprogmenų, sprogstamųjų medžiagų, didelį kiekį šaunamųjų ginklų, trotilo, granatsvaidžių.

Kadangi buvo žinoma, jog „Real IRA“ nario tikslas – įsigyti ginklus, kurie būtų skirti teroristinei grupuotei, jį mūsų specialiosios tarnybos sekė nuo pat atvykimo į Vilnių. M.Campbellas čia buvo suvestas su prekeiviu apsimetusiu policininku ir buvo sučiuptas su įkalčiais.

Lukiškių tardymo izoliatoriuje jau 19 mėnesių kalinamo M.Campbello suėmimo terminas baigiasi rugpjūčio 22 dieną, todėl antradienį buvo sprendžiamas ir kardomosios priemonės pratęsimo klausimas. Pats kaltinamasis pageidavo būti paleistas už užstatą. Tą patį teigė ir jo gynėjos. Advokatės Ingridos Botyrienės teigimu, užstatą turėtų paskirti teismas, o M.Campbello šeima Airijoje yra pasiryžusi jį sumokėti, kad ir kokia suma tai bebūtų.

Valstybinį kaltinimą palaikantis prokuroras M.Campbello paleidimui į laisvę prieštaravo. Jis prašė suėmimą pratęsti dar 3 mėnesiams.

Dėl šio klausimo nutartis bus peskelbta penktadienį.

Advokatėms kilo įtarimų

M.Campbello gynėjos antradienį pateikė kelis prašymus, susijusius su liudytoju R.M.Jardineu bei Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos slaptosios tarnybos turima informacija.

Nors teisėjas nusprendė, jog klausimas dėl šių prašymu bus sprendžiamas tik po liudytojų apklausos, pasibaigus teismo posėdžiui I.Botyrienė teigė, kad joms dėl šio liudytojo kyla labai daug abejonių, nes jis taip pat anksčiau buvo susijęs su kontrabanda. Tačiau, ar su ta pačia, dėl kurios prieš ketverius metus Olandijoje buvo įkliuvęs M.Campbellas, gynėjos neatskleidė.

Tada Olandijos teismas vyrą pripažino kaltu iš valstybės iždo apgaulės būdu per akcizo mokesčius pasisavinus 327 tūkst. eurų ir nuteisė keturių mėnesių laisvės atėmimo bausme.

Tiesa, pats M.Campbellas antradienį sakydamas savo anketinius duomenis, kažkodėl save įvardijo neteistu.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių