- Festivalio inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Spalio 9 d. 19 val. sostinės salėje „Piano.lt“ 26-ąjį šiuolaikinio džiazo festivalį „Vilnius Jazz“ soliniu koncertu pradės novatoriškiausia slovėnų džiazo pianistė Kaja Draksler. Tai bus pirmoji festivalio pažintis su Slovėnijos džiazu.
Studijavo kartu su lietuviais
„Vilnius Jazz“ prodiuseris Antanas Gustys išgirdo K.Draksler Liublianos džiazo festivalyje, kurio stilistika artima „Vilnius Jazz“. „Atėjo laikas daugiau sužinoti vieniems apie kitus, juolab kad Slovėnijos ir Lietuvos džiazo jaunimą sieja bendra patirtis, iš kurios ateityje gali atsirasti ir bendrų projektų“, -- kalbėjo A.Gustys.
K. Draksler studijavo džiazo fortepijoną Groningeno “Prince Claus Conservatory” Olandijoje, o šiuo metu siekia klasikinės kompozicijos magistro laipsnio Amsterdamo konservatorijoje. Kartu su pianiste Olandijoje yra studijavę saksofonininkas Kęstutis Vaiginis ir trimitininkas Dominykas Vyšniauskas.
Kajai taip pat teko semtis improvizavimo įgūdžių Niujorke iš Vijay Iyerio ir Jasono Morano, tobulintis pas Barry Harrisą, Halą Galperį, Johną Riley bei kitus fortepijono korifėjus. Jauna menininkė sumaniai išnaudoja jos kartai atsivėrusias užsienio studijų bei tarptautinės praktikos galimybes.
Nardo po tarptautinius vandenis
K.Draksler nuo studijų pradžios reiškiasi įvairių sudėčių ansambliuose kaip lyderė, pianistė ir kompozitorė, keliauja po Europą ir Aziją su „European Movement Jazz Orchestra“ (EMJO), vienijančiu jaunuosius Vokietijos, Portugalijos ir Slovėnijos džiazo talentus, kuria šiam orkestrui muziką.
Ji koncertuoja ir su ansambliu „BadBooshBand“, yra grupės „Kasu“ narė. Kūrinius jai užsako Slovėnijos filharmonijos orkestras bei televizijos ir radijo bigbendas, „Metropole Orchestra“, EMJO, Italijos „Instabile Orchestra“, „Vipava Tamburice Orchestra“, „Looptail“, „JaraRaja“ ir kiti kolektyvai bei solistai.
2009-aisiais pianistė dalyvavo Vince’o Mendoza’os ir “Metropole Orchestra” meistriškumo kursuose aranžuotojams. Tais pačiais metais ji laimėjo prestižinį „Deloitte Jazz Award“ apdovanojimą. 2011-aisiais Kajos kvintetas “Acropolis“ Liublianos džiazo festivalyje buvo pripažintas viena geriausių europietiškų grupių.
K.Draksler anksti atsiskleidė kaip itin kūrybinga, veržli, kupina drąsių idėjų ir didelių ambicijų asmenybė. Dar būdama gimnazistė ji sukūrė muziką šiuolaikinei dramai “Nuogas vyras” (“Naked man”). 19-kos metų ji laimėjo 2-ąjį žiuri ir pagrindinį publikos prizus nacionaliniame kompozicijų konkurse. 20-metės kompozitorės Koncertą akordeonui ir orkestrui “Orfėjas ir Euridikė” atliko Slovėnijos filharmonijos orkestras ir akordeono virtuozas Janezas Dovcas.
Kajos diskografijoje – jau dešimt kompaktinių plokštelių, kurias ji įrašė kaip įvairių kolektyvų lyderė, pianistė, kompozitorė ir netgi dirigentė.
Su savo grupėmis bei soliniais projektais pianistė pabuvojo daugelyje svarbių Europos festivalių ir koncertų salių. Ji koncertavo JAV, Egipte, Prancūzijoje, Šveicarijoje, Vokietijoje, Austrijoje, Belgijoje, Italijoje, Portugalijoje, Norvegijoje, Ispanijoje, Airijoje ir kitose valstybėse.
Kritikai vadina Kają Theloniouso Monko ir Cecilo Tayloro tradicijų tęsėja. Jos minties vingiai – nenuspėjami, raiškos paletė asketiška, bet iškalbinga, prikaustanti dėmesį.
Tuo galės įsitikinti ir „Vilnius Jazz“ publika. Ją pianistė supažindins su vasarą įrašyto savo pirmojo solinio albumo kompozicijomis.
Eksperimentai iš Europos ir JAV
„Vilnius Jazz“ scenoje sostinės Rusų dramos teatre iki savaitės pabaigos bus pristatyta 14 projektų iš septynių Europos šalių ir JAV. Čia muzikuos vienas geriausių pasaulyje Briuselio džiazo orkestras, turbūt kūrybingiausia šiuo metu šveicarų muzikos grupė “Hildegard Lernt Fliegen”, prancūzų džiazo guru Andy Emlerio „MegaOctet“, subūręs ryškiausius jo kartos improvizuotojus, sėkmingiausiai kuriančio Liuksemburgo vibrafonisto Pascalio Schumacherio kvartetas.
Renginys pirmasis Europoje supažindins publiką ir su unikaliu JAV gitaros maestro Davido Fiuczynski projektu „Planet MicroJam“ bei jo mikrotoninės kūrybos platforma.
Tik dviem savaitėmis vėliau už Niujorko publiką „Vilnius Jazz“ žiūrovai išvys nebylų filmą "A Gambler‘s Hand" gyvai skambant Niujorko avangardininko, mušamųjų novatoriaus Seano Noonano postmoderniai siuitai styginių kvartetui ir mušamiesiems.
Džiazo ir akademinės muzikos sintezė – sena „Vilnius Jazz“ tradicija, tačiau pirmą kartą šioje scenoje nuskambės akademinio kompozitoriaus opuso pasaulinė premjera. Tai – Osvaldo Balakausko „Pavasario psalmės“, parašytos vieno premjeros atlikėjų perkusininko Arkadijaus Gotesmano iniciatyva.
Lietuvos džiazui festivalyje taip pat atstovaus Liudas Mockūnas bei Vladimiro Čekasino ir Vladimiro Tarasovo duetas, atnaujinęs veiklą po kelių dešimtmečių pertraukos. L.Mockūno partneris bus Niujorko avangardininkas, būgnų korifėjus Williamas Hookeris.
Jau aštuntus metus iš eilės į „Vilnius Jazz“ sceną kils ir jauniausia šalies džiazo kūrėjų karta - čia varžysis „Vilnius Jazz Young Power“ konkurso finalininkai, tarp kurių, pasak A.Gusčio, yra daug žadančių talentų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Pirmą ir, galbūt, paskutinį kartą scenoje – D. Butkutė, V. Bareikis, J. Jarutis bei „Saulės Kliošas“1
Analogų Lietuvoje neturinčio projekto „Drive In Live“ scenoje – žinomiausi, klausomiausi ir geidžiamiausi Lietuvos muzikos atlikėjai. Tai – pirmoji ir, galbūt, paskutinė galimybė sudalyvauti šių atlikėjų koncertuo...
-
A. Jasenka: tapyba yra muzika, o muziką aš suvokiu kaip tapybą (interviu)1
Įsivaizduokite, kad esate neapčiuopiamoje trimatėje erdvėje, kurioje skamba 50 hercų dažnis, vilnija sielos vibracija, o aplink susidaro radioaktyvus fonas: jūs bandote užpildyti vidinę tuštumą ir staiga atpažįstate žmogų (save?), pasirod...
-
Pristatoma paroda palaimintojo J. Matulaičio gimimo sukakčiai pažymėti
Balandžio 13-ąją sukanka 150 metų, kai, popiežiaus Jono Pauliaus II žodžiais tariant, Bažnyčia ir lietuvių tauta sulaukė ypatingos dovanos ‒ gimė būsimasis palaimintasis Jurgis Matulaitis. ...
-
Nacionalinėje bibliotekoje atidaroma A. Jokšės paroda „Miela drauge,“
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kviečia į personalinę Agnės Jokšės parodą „Miela drauge,“, eksponuojamą Nacionalinės bibliotekos Parodų salėje. ...
-
Atidaromoje A. Skliutauskaitės litografijos parodoje – geriausi autorės kūriniai
Pasiilgstamų nuotaikų erdvė... Rūko ar sapno properšose išnyra žmogiškojo pasaulio fragmentai – sena kėdė, namas, langas, laiptai... Tai ne sapnas ir ne realybė, o veikiau tarpinė būsena, būdinga menininkės Adasos Skliuta...
-
Nuo pirmadienio atveriamos Nacionalinės bibliotekos skaityklos1
Vyriausybei patikslinus karantino režimo nuostatas, nuo balandžio 12 d., pirmadienio, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka atveria kai kurias savo skaityklas. ...
-
Atrinkti Lietuvai tarptautiniame šokio ir teatro projekte atstovausiantys dalyviai
Europos Komisijos finansuojamas tarptautinis ketverių metų trukmės šokio ir teatro projektas „People Power Partnership“ jau turi mūsų šaliai projekte atstovausiančių atlikėjų sąrašą. Menų fabrikas „Loftas&ldqu...
-
J. K. Chodkevičiaus atminimą įamžins paminklas, kariuomenės dalinio pavadinimas ir dokumentinis serialas1
Lietuvos nacionalinio dailės galerijos Chodkevičių rūmų kiemelyje ketvirtadienį pristatyti karvedžio Jono Karolio Chodkevičiaus metų renginiai ir iniciatyvos. ...
-
Vilnius pasipuoš dvylika naujų meninių akcentų1
Ketvirtus metus skaičiuojantis, meną į netikėtas sostinės erdves atnešantis konkursas „Kuriu Vilnių“ pasipildė dvylika naujų projektų. Šiemet konkursas sulaukė rekordiškai daug – net 188 paraiškų. ...
-
Šiuolaikinės Lietuvos dramaturgės susitiks virtualioje diskusijoje
Nors teatrui pandemijos laikas tapo dideliu iššūkiu, vienai jo sričiai – dramaturgijai – šis laikas pasirodė palankus. Tą paliudijo Vilniaus mažojo teatro (VMT) organizuotas „DramaTest“ atviras kvietimas, kurio...