Vilniaus Stiklo kvartalas subūrė bendruomenę: atidaroma paroda „Ieškok obuolio“

 • Teksto dydis:

Rugsėjį gimtadienį švenčianti Vilniaus Stiklo kvartalo bendruomenė šiuos metus paskyrė stiklui. Vasarą gatvių meno galerija „ARTerija“ čia įkurdino menininko Petro Saulėno instaliaciją „Vitrum“, o nuo šio savaitgalio kvartalo languose – improvizuotoje gatvės galerijoje pradeda veikti jungtinė stiklo menininkų paroda „Ieškok obuolio“.

Stiklo meno vitrinomis parodoje tapo net 29 į gatvę išeinantys langai. Nuo rugsėjo 23-iosios juose bus galima pamatyti menininkų Remigijaus Kriuko, Indrės Stulgaitės, Eglės Butkutės, Lauros ir Pauliaus Rainių, Audronės Andriulevičienės, Valdos Verikaitės, Irinos Peleckienės, Dovilės Lukoševičiūtės, Eglės Rakauskaitės, Rūtos Lipaitės, Žydrūno Mirinavičiaus ir Vilniaus dailės akademijos vitražo katedros studentų kūrinius.

„Galėjome pakviesti ir daugiau menininkų, tačiau baigėsi ekspozicijai tinkamų langų skaičius, – sakė stiklo meno parodos iniciatorė, Stiklo kvartalo ambasadorė, galerijos „ARTerija“ kuratorė, menininkė Julija Janus. Ji pasakoja, kad šioje Vilniaus vietoje stiklo meno dvasia gyvena jau keletą šimtmečių. Nuo tada, kai prieš 475 metus Lietuvos ir Lenkijos valdovas Žygimantas Augustas kvartale leido įkurti pirmąją Vilniaus stiklo manufaktūrą. Nuo to laiko kvartalas tapo stiklo gamybos ir pardavimo vieta.

Organizatorių nuotr.

2022 metų pavasarį Stiklo kvartale duris užvėrė paskutinė stiklo-vitražo galerija. Buvusią jos vietą vis dar žymi užrašas „Vitražo manufaktūra“ ant šeštojo Stiklių gatvės namo. „Atrodo, kad šį pavasarį stiklo kultūra šioje vietoje bus nutrūkusi, tačiau kvartalo bendruomenė to nenorėtų, kaip tik galėdami mėginame stiklą ir tradicijas mūsų kvartale išlaikyti“, – teigė Stiklo kvartalo ambasadorė J. Janus.

Vasarą virš Stiklių gatvės buvo pakabinta menininko P. Saulėno instaliacija – vitražo kultūros paveldą įvertinantys, dideli kristalo formos objektai. Buvusios Vitražo galerijos languose buvo iškabinta ir antroji P. Saulėno parodos „Vitrum“ dalis – šviesdėžėse eksponuojamos kvarcinio smėlio – pradinės stiklo medžiagos fotografijų plokštės. „Šia instaliacija norėjome priminti apie nykstančią stiklo kultūrą“, – sakė galerijos „ARTerija“ kuratorė J. Janus.

Obuolys yra šių metų Stiklo kvartalo gimtadienio simbolis. Obuolys atsispindi ir parodos logotipe. Lipdukai su skaisčiai žaliu kvadratiniu obuoliu ant kvartalo langų žymi vietas, kur už stiklo arba viduje eksponuojamas meno kūrinys. QR kodas lipduke atskleis kūrinio pavadinimą ir jo autorių. Kvadratiniai žali obuoliukai taip pat žymi vietas, kur galima įsigyti stiklo arba paragauti patiekalų iš obuolių. „Ieškok obuolio“ jungtinė paroda truks visą mėnesį.

Seniausio kvartalo restorano „Lokys“ bendraturtė ir kvartalo bendruomenės asociacijos valdybos narė Rita Keršulytė įsitikinusi, kad svetingumo atmosfera – šio miesto kvartalo skiriamasis bruožas. „Bendruomenė nusprendė, kad rudeninio svetingumo ženklu gali tapti obuolys. Gimtadienio savaitgalį kvartale įsikūrę restoranai ir parduotuvės svečiams ruošia pintines ir maišus obuolių – nuostabiausio vietinio vaisiaus. Obuoliai atsiras ir kvartalo restoranų, kavinių meniu. „Mūsų restorane bus galima paragauti Lietuvos dvarų recepto adaptaciją – stirnienos kepsnelius su keptais baravykais ir degintais obuoliais“, – pasakojo R. Keršulytė.

„Stiklių“ taverna pristatys visiškai naują patiekalą – elnienos kepsnį, kuris bus patiekiamas su obuolių trintiniu, karamelizuotais obuoliais ir obuolių sultyse troškintais kopūstais. Smaližiams ruošiamas obuolių pyragas su lazdynų riešutų ledais. „Amatininkai“ kepa obuolių putėsių pyragą, „Bistro 18“ – trupintą medaus pyragą su ledais ir karamele, „Nick & Nora“ plaka kokteilį, kuris vadinsis „Senamadiškas obuolių pyragas“, o „Pulpo tapas bar“ – ispanišką sangriją su obuoliais.

Stiklo kvartele įsikūręs daniško gyvenimo stiliaus salonas „Hygge“ parodoje pristatys danų dizainerių stiklo indus. Skandinaviško interjero detalių namai „Carol Home“ – taip pat hygge – jaukaus gyvenimo stiliaus ambasadoriai Vilniuje. „Hygge filosofija padeda sukurti laimę iš to, kas yra namuose. Jaukumui skirtos ir mūsų dizainerių vazos bei stiklo indai“, – sakė parduotuvės bendraturtė Kotryna Čikinaitė.

Vintažinių daiktų salonas „Šapokliak“ savo vitrinose išdėlios ir elegantiškas prancūzų grafienės krištolo taures, ir kolekcines rankų darbo stiklines, ir stiklinius kalėdinius žaisliukus.

„Stiklas mėgsta gerą apšvietimą, – teigė viena iš gimtadienio organizatorių, menininkė J. Janus. – Vitrinose eksponuojamus meno kūrinius saulės spinduliai kartais paverčia nematomais. Užtat geriausias laikas apžiūrėti eksponatus – pavakarė, kai saulė dingsta už namų stogų. Tuo metu gražiausiai švyti ir virš Stikliaus gatvės pakabinta menininko P. Saulėno instaliacija.“


Šiame straipsnyje: Stiklo kvartalasparodaARTerija

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių